Türkçe3 Aralık Dünya Engelliler Günü

3 Aralık Dünya Engelliler Günü Ayvalık’ta kutlandı.

Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törene Kaymakam Nihat Nalbant, Belediye Başkanı Hasan Bülent Türközen, İlçe Sosyal Hizmetler Müdürü Güven Buluş, Zihinsel Engelliler Konfederasyon başkan Yardımcısı Ömer Uğur, Zihinsel Engelliler Derneği Başkanı Hamdi Atay, Birlik Ortopedik Engelliler Dernek Başkanı Muharrem Parmaksız, İşitme Engelliler Dernek Başkanı Kemal Uzun’un yanı sıra EMEP, CHP, DSP İlçe Başkanları, yanı sıra sivil toplum örgütü temsilcileri, Ayvalık Belediyesi Engelli Eğitim Merkezi öğretmen ve öğrencileri, dernek yönetimleri, engelliler ve aileleri katıldı.

Günün anısına ilk konuşmayı yapan Birlik Ortopedik Engelliler Derneği Başkanı Muharrem Parmaksız, Türkiye nüfusunun yüzde 12.29′u oluşturan engellilerle ilgili verilerin 2002 yılına ait olmasına dikkat çekti.

Katılım payları ve getirilen yıl kısıtlamasından dolayı medikal cihazları temin edemediklerini, özel rehabilitasyon merkezlerinden faydalanamadıklarını belirten Parmaksız, “Son zamanlarda iki aylık aynı yere giriyor diye mal müdürlüğü 2022 sayılı yasadan bağlanan aylıkları kesmektedir. Bu uygulama Engelli kardeşlerimizi mağdur etmektedir. Engelliler hayata katılmak, yaşamlarını sürdürebilmek için çalışmaya ihtiyaçları vardır. Her engelli koltuğunun altına ekmeğini almak, İSTİHDAM edilmek ister.19 maddelik sıkıntılarımızı belirten engelli açılımı taslağını İçişleri bakanlığına ulaştırılması için Sayın Kaymakamımıza biraz sonra Engelli kardeşlerim adına teslim edeceğim” dedi.

Zihinsel Engelliler Dernek Başkanı Hamdi Atay, “ Öncelikli sorunlarımız ulaşılabilirlik, erişilebilirlik ve engellilere ömür boyu öğrenim imkânı sağlanmasıdır” derken, İşitme Engelliler Derneği Başkanı Kemal Uzun, en büyük sorunlarının “istihdam” olduğunu belirtti.

3 Aralık Dünya Engelliler Günü

1992 yılında Birleşmiş Milletler aldığı bir kararla, 3 Aralık gününü “Uluslararası Engelliler Günü” olarak ilan etti. Bu kararın ardından BM İnsan Hakları Komisyonu 5 Mart 1993 tarihli ve 1993/29 sayılı bildirisi ile üye ülkelerce 3 Aralık gününün “engellilerin topluma kazandırılması ve insan haklarının tam ve eşit ölçüde sağlanması” amacıyla tanınmasını istedi. Ve o günden beri, 3 Aralık “engelliler günü” olarak bilinmektedir. 

ARALIK 2009, Sayı : 14 16/05/2021 Gün Ortalama:630  Bugün128 ziyaret var  Sitede 2 Kişi var  IP:34.237.52.11