TürkçeZEYTİN HASADINDA BEREKET

Geçtiğimiz iki yılın kuraklığından sonra, bu yılın Nisan ayındaki bol yağışlar tarım ürünleri (bölgemizde özellikle de Zeytin) için iyi bir rekoltenin habercisiydi.

Temmuz-Ağustos dönemindeki sürekli poyraz kuru ve bol oksijenle gelişmeyi hızlandırırken Pamuklu Bit haşeresinin zararlı hale gelmesini önledi. Zeytin Sineği döneminde ise rüzgârlı hava ilaçlamaları –özellikle uçakla mücadeleyi zorlaştırdı. Bu yüzden epeyce bir ürün azalmasını ve kalite düşüklüğünü ifade edebiliriz. Aslında bölgemizde uçakla ilaçlamalar artık ciddi şekilde sorgulanmalıdır. Üreticilerin bu mücadele yöntemini beklemeyip, kendi ilaçlama aletleriyle ve kuşaklama (tuzak) metoduyla hâkim rüzgar yönündeki birkaç sırayı ilaçlamaları yeterlidir.

Üretici ve ilaç bayii Ahmet Simav’ın kendi yöresindeki bir kısım zeytinlerde Zeytin Kızıl Kurdu (Edremit Zeytin Araştırma İstasyonu tespiti) meyvelerde oyulma ve çürümelere neden oldu..Bazı zeytin bahçelerinde ise meyvelerde Halkalı Leke Hastalığına benzer nekrotik lekeler görüldü..Bu tür zeytinlerdeki işlemede asit oranı % 1 ‘i aşmaktadır.

Eylul ayı yağışları Ayvalık’ta daha düşük iken bölgemizin kimi yörelerinde -örneğin Kazdağı eteklerinde, Edremit’te- yağışlar daha etkili oldu.

Zeytin ağaçlarındaki canlılık bu yıl hasadı biraz geciktirecek gibi görünmektedir. Ancak üreticilerdeki hırsızlık korkusu bir an önce malını toplama telaşına neden olmaktadır. Çiftçi Mallarını Koruma Yasasının daha titiz uygulanması için ÇMK Teşkilatı yanında Kaymakamlık ve Jandarmanın üreticiden yana çabalarını bekliyoruz.

Tariş Yeşil Zeytin alımı için hasatı 9 Ekimde başlatmıştır… Ekim ayının ikici yarısında başlanan yağlık zeytin hasadının Aralıktaki soğuk kış günlerine kadar sürdüğü bilinmektedir

 Konunun en önemli boyutu, bu yıl fiyatların hangi düzeyde gelişeceğidir? TARİŞ’in nasıl bir yol izleyeceğidir? Dünya piyasalarının ne olacağıdır? Bütün gözler İspanya, İtalya gibi bu piyasaya hâkim ülkelerde. Umarız zeytincinin bu yıl yüzü güler.

Tariş’in Yeşil Zeytin Alım Fiyatları:

181- 200 kalibre 3,10 Tl/Kg

201- 230 “ 2,30

231- 260 “ 1,90

261- 290 “ 1,60

291- 320 “ 1,20

321- 350 “ 1,00

351 üzeri “ 0,70

 Kutlu ÇERMİKLİ

KASIM 2009
Sayı : 13 


 16/05/2021 Gün Ortalama:630  Bugün114 ziyaret var  Sitede 1 Kişi var  IP:34.237.52.11