Ayvalık'ta Hava

Canlı Kameralar

ENGELSİZ YAŞAM

 "Ayvalık Engelliler Kültür, Sanat ve Spor Etkinlikleri" 3- 8 Ekim 2009 tarihleri arasında yapıldı.

16 yıldır Ayvalık Belediyesi’nin ev sahipliğinde, Ayvalık Kaymakamlığı, Türkiye Sakatlar Konfederasyonu ve Türkiye Zihinsel Özürlüler Federasyonu tarafından ortaklaşa organizasyonla düzenlenen şenliğe 1200 engelli ve aileleri katıldı.

Biz de Papalina gazetesi olarak Ayvalık Birlik Ortopedik Engelliler Derneği Genel Başkanı Muharrem Parmaksız ile engelsiz yaşamı konuştuk.

Papalina: Bu şenlik nasıl doğdu?

Başkan: 1993 yılında Ayvalık’ta yedi arkadaş yola çıktık. Ayvalık halkını ve Ayvalık Belediyesini yanımıza alarak. Herkesin katkısı var, esnafımızdan tutun, evdeki annelerimizin. Ama bugün bakıyorum bir kişi çıkmış o üstleniyor. Sanki tek başına düzenlemiş gibi. Bu durum beni ve arkadaşlarımı üzdüğü gibi emeği geçenleri de üzmektedir.

Papalina:16 yıldır yapılan bu etkinliklerde temel amaç nedir?

Başkan:Yola çıkış amacımız engellilerin yeteneklerinin sergilenmesi, sahil şeridini görmeyen engellilerimizi denizle tanıştırıp, tatil fırsatı vermektir.

Papalina:Sizce yapılan etkinlikler amacına ulaşıyor mu?

Başkan: Yok, maalesef ulaşmıyor. Artık engelliler şenliği bürokrasinin Ankara ayağının Ayvalık’ta kürsüyü siyaset alanı olarak kullanmasına dönüştü. Bizleri temsil eden kurumlar bizim yasaklı haklarımızı arayacaklarına, sanki bu verilenlerle yetinin mesajını veriyorlar.

Papalina: Gördüğünüz eksik ya da yanlışlıklar nelerdir?

Başkan: Her sene şenliğe gelenler aynı simalar. Engellilerin emeği, yetenekleri sergilenmiyor. Şenlik maalesef kurumsallaşamamış. Bir ay kala para aranıyor.

Papalina: Diğer illerden gelen konuklarla ortak çalışmalarınız oldu mu?

Başkan:Tabii ki bu bir fırsat, bu fırsatı kaçırır mıyız? Proje alış verişinde bulunuyoruz. Bizim hazırladığımız AB ve İŞKUR projelerini arkadaşlara verip onlardan hazırladıklarını alıyoruz.

Papalina: Bu etkinlikleri kim düzenliyor ve finanse ediyor?

Başkan: Türkiye Sakatlar Konfederasyonu ve 5 federasyon. Ama anlamıyorum, ortada bir federasyon görülüyor. Finansmanı Balıkesir Valiliği, Ankara Valiliği, Turizm Bakanlığı ve Ayvalık Belediyesi sağlıyor.

Papalina: Engelsiz bir yaşam için en önemli sorunlar sizce nelerdir?

Başkan: İnanın artık mimari engelleri dile getirmiyoruz. Bir şekilde aşıyoruz. Bizim önümüzdeki en büyük engel yasal engellerdir. Bu herhalde her şeyi anlatıyordur.

Papalina: Engellilerin toplum içinde görünme yüzdeleri kaçtır?

Başkan: Toplumda fırsat eşitliğini yakalayamıyoruz. Yakalayanlar, toplumla kaynaşma fırsatını yakalıyor. Yine engellilerimiz hala daha bizlere katılmıyor.

Papalina: Engelsiz bir yaşam için önerileriniz nedir?

Başkan: İyi bir örgütlenme, teşkilatlanma. Burada da federasyonlara çok iş düşüyor. Doğru yerde doğru kişilerle temsil edilmemiz gerek. Yasal düzenlemeleri yapan parlamentoda temsil sayımız yok gibi. Siyasi iradenin engelli vatandaşlara fırsat vermeleri gerekir ki kendi haklarını savunabilsinler. 1 Temmuz 2005 yılında çıkan yasadaki mimari engellerin ortadan kalkması için tüm kurum ve kuruluşların kendine düşen görevi yerine getirmelerini bekliyoruz. En büyük eksikliğimiz engellilerin eğitim alamaması. Eğitim alabilen engelli, önündeki engelleri zaten kaldırıyor.

Papalina: Teşekkür ederiz. Engelsiz yaşam sizlerle olsun. 

Röp: N.DİNLER - Ş. KAYGISIZSayı: 12 EKİM 2009

papalina 13. sayı

papalina 14. sayı

papalina 15. sayı

Papalina Gazetesi 17. Sayı

papalina 18. sayı

Papalina 19. sayı

papalina 20. sayı

papalina 21. sayı

 papalina 22. sayı

papalina 23. sayı

  papalina 24. sayı

papalina 25. sayi

 

papalina 25. sayi

 Papalina 26. sayı

  

 

 

28/05/2018 Gün Ortalama:186  Bugün 4 Ziyaret var  Sitede 1 kişi var  IP:54.92.173.9