Ayvalık'ta Hava

Canlı Kameralar

BAŞKA AYVALIKIN BAŞKA ÇOCUKLARI

                                          

 

                                                                 “…hangi derste hayata kolay dediler?

                                                                  alfabeyi sokaklarda söküyor çocuklarımız

                                                                                                       turgut baygın

Öğretmenlik mesleğimden kaynaklı olsa gerek hangi konu açılsa önce çocuklar diyorum. Gazetemiz bu ay sağlık dosyasını açınca, ben de çocukların sağlığında oyunun yerini irdelemek istedim. Hepinizin bildiği gibi oyun, çocuğun gelişiminde beslenme ve eğitim kadar yer tutuyor. Çünkü çocuklar, oynarken yaşamı öğreniyorlar. Zaten biz oyun diyoruz. Çocuklarlar için oyun, iş anlamı taşıyor.

Yine hepinizin çok iyi bildiği gibi günümüz eğitim sistemi çocuklara pek oyun oynayacak zaman bırakmıyor. Oyun oynamak adına her şey olumsuz görünse de çocuklar kendilerine oyun oynamak için zaman ayırmak istiyorlar. Bu zamanlarını da çocuk parklarında koşarak, eğlenerek, spor yaparak geçirmek istiyorlar.  

 Madem oyun dedik, çocuklar Ayvalık’ta nerelerde oynuyorlar diye bir araştırmaya girdim. Ayvalık’ın 150 Evler, Armutçuk, Çamlık, Cunda mahallelerinde mükemmel olmasa da çocuk parkları var. Oradaki çocuklarımız da daha fazlasını talep ediyorlar ama Ayvalık’ın merkezindeki mahallelerle kıyaslandığında çok iyi durumdalar.

Yazımı hazırlamadan önce elime fotoğraf makinemi alıp merkez mahallelerimizi gezip fotoğraflar çektim. Kemal Paşa Mahallesi’nden başlayıp Sakarya Mahallesi’nde bitirdim. Çektiğim fotoğrafların tümünü burada yayınlama olanağım olmadığı için gördüklerimi elimden geldiğince size anlatmaya çalışacağım.

ÇOCUK PARKI DEĞİL, SANKİ OTOPARK!
Kemal Paşa Mahallesinde bir park olduğunu çocuklardan öğrenince doğru oraya gittim. Evet, park vardı ama çocuk parkına kamyonetler park etmişti. Yani bizim çocukların parkı, olmuştu kamyonet parkı. Oradan Hamdibey Mahallesinin sonuna kadar başka bir çocuk parkı ile karşılaşmadım. Sokak aralarında, caddelerde karşılaştığım çocuklara oyun parkınız nerede diye sorduğumda o otoparka dönüşmüş parktan başka park söyleyemediler. Hepsi merakla niçin fotoğraf çektiğimi sordu. Ben de sesimizi duyurabilirsek size oyun alanları yaptırmaya çalışacağız dedim. Yüzlerindeki mutluluğu görmenizi isterdim.

BİR GÜN BİR ÇOCUĞUMUZ BİR BİNA YIKINTISI ALTINDA KALIRSA HEPİMİZ ÇOK ÜZÜLECEĞİZ, AMA BİR İŞE YARAMAYACAK!

 Bildiğiniz gibi Ayvalık’ın merkezinde yıkılmaya yüz tutmuş onlarca bina bulunmaktadır. Çocuklarımız hemen bu binaların yanında oynamaktadır. Gerçi görevliler önlem olarak “Bu binaya yaklaşmak tehlikelidir” diye (kendilerini kurtarmak için) yazmışlar ama bu yazılar çocuklarımızı korumuyor. En kısa zamanda önlem alınmazsa hepimiz üzülebiliriz.

ÇOCUK PARKI DEĞİL, AHIR

Hamdibey Mahallesine geldiğimde, caddede oynayan çocuklara çocuk parkının olup olmadığını sorduğumda, “Eğer park denirse var.”dediler.  Birlikte çocuk parkına gittik. İnanın gördüklerim tüyler ürperticiydi. Park içinde bir hayvan barakası ve her yer çöp içindeydi. Çocukların orada oynaması değil, oradan geçmeleri bile çok tehlikeli. Zaten onlar da caddede oynuyorlardı.

BAŞKA AYVALIK’IN BAŞKA ÇOCUKLARI

Bu gördüklerimden sonra aklıma şu sorular geldi.

Burası başka bir Ayvalık ve Çocuklar da başka Ayvalık’ın başka çocukları mı? Buradaki çocukları kimler başkalaştırıyor? Başkalaştıranlar, bu çocukların bir gün büyüyeceğini hiç düşünmüyorlar mı? Peki, bu çocuklar büyüdüklerinde içinde bulundukları toplumla nasıl barış içinde yaşayacaklar? Onların yaptıklarını sorgulama hakkımız olacak mı?

Açılımlara kafa tutuyor ya da açılımlardan çözüm beklerken, kendi kentimizin çocuklarını ötekileştirdiğimizin farkında değil miyiz? Yoksa bunu da mı umursamıyoruz?

Umarım sorularıma yanıt alabilirim. Tabi ki çözüm yetkililerden gelmezse öyle oturup beklemeyeceğiz. Kentimiz için kentimizin geleceği olan çocuklarımız için elimizden geleni yapacağız.

Havva TAYLAN

 EKİM 2009 Sayı: 12 

papalina 13. sayı

papalina 14. sayı

papalina 15. sayı

Papalina Gazetesi 17. Sayı

papalina 18. sayı

Papalina 19. sayı

papalina 20. sayı

papalina 21. sayı

 papalina 22. sayı

papalina 23. sayı

  papalina 24. sayı

papalina 25. sayi

 

papalina 25. sayi

 Papalina 26. sayı

  

 

 

26/05/2018 Gün Ortalama:184  Bugün 84 Ziyaret var  Sitede 2 kişi var  IP:54.80.97.221