Ayvalık'ta Hava

Canlı Kameralar

Genel Sağlık Sigortası Ayvalıkta Protesto Edildi

AKP, IMF, DÜNYA BANKASI SAĞLIĞA ZARARLIDIR

Ayvalık Demokrasi Platformu üyeleri de GSS(Genel Sağlık Sigortası) yasasının yıkımlarına dikkat çekmek amacıyla 1 Ekim Perşembe günü saat 17.30 da Cumhuriyet Alanında bir basın açıklaması yaptılar.

1 YILIN BİLANÇOSU AĞIR

Basın açıklamasını Ayvalık Demokrasi Platformu adına SES üyesi Ali Gün okudu. “GSS’nin sağlıkta yaşanan sorunları çözemeyeceği, tam tersine sağlığı her geçen gün daha fazla paralı hale getireceği ve sağlığa ulaşmayı daha da zorlaştıracağı daha ilk yıldan belli oldu” diyen Ali Gün, geçen bir yıl içinde neler olduğunu şu şekilde sıraladı:

  • “Muayene ücretleri devlet hastanelerinde 8, özel hastanelerde 15 TL’ye çıkarıldı.
  • Daha önce parasız olan sağlık ocakları da paralı hale getirildi.
  •  İlaca ulaşmak zorlaştırıldı; ilaçta vatandaşın ödediği pay arttırıldı.
  • Özel hastanelere giden hastalar “ilave ücret” adı altında paralar ödemeye zorlandı. Üstelik şimdilik güya % 30 olan bu “bıçak parası” yakında % 70’e çıkarılacak.
  • Muayene olurken, ilaç alırken ödediğimiz yetmedi; bundan sonra hastaneye yattığımızda, ameliyat olduğumuzda da katılım payı ödeyeceğiz.
  • Milyonlarca vatandaş hâlâ sağlık güvencesinden mahrum.Dahası, kriz gerekçesiyle işinden atılan yüz binlerce emekçi ve aileleri de sağlık güvencelerini yitirdiler.
  •  Emekli olabilmek bir ayrıcalık haline geldi ve emekli maaşları geriledi. Son bir yılda  yaklaşık 250 bin kişi sigorta primi  ödenemediği için sistemden çıkmak zorunda kaldı.
  •  En çok propagandası yapılan “bütün çocuklar koşulsuz olarak GSS’li olacak” vaadi daha şimdiden boş çıktı”

 

AMAÇ SAĞLIĞI ÖZELLEŞTİRMEK

Basın açıklamasının sonunda ise “Peki AKP Hükümeti GSS’yi çıkarmak için neden bu kadar çok ısrar etmişti? Çünkü uluslararası sermayenin soygun örgütleri, IMF ve Dünya Bankası böyle istemişti. Sermaye bütçeden sosyal harcamalara kaynak aktarılmasını istemiyordu. Amaçları sağlığı piyasalaştırmak, özelleştirmek ve kendileri için bir kâr alanına dönüştürmekti. G$$’nin birinci yılını doldurduğumuz bugünlerde sağlığımızı, sosyal güvenliğimizi, geleceğimizi çalan kapitalist efendiler ülkemize geliyorlar. Bu ülkenin halkına karşı polis barikatlarıyla korundukları vadide bizleri daha da yoksul, daha da sağlıksız, daha da güvencesiz, daha da çaresiz bırakmak için yeni planlar, programlar yapacaklar” denildi.

Vatandaşların da dikkatle izleyerek katıldıkları açıklamada “AKP, IMF, Dünya Bankası Sağlığa Zararlıdır, IMF Defol Bu Memleket Bizim, Sağlıkta Masal Bitti, Parasız Eğitim-Parasız Sağlık” sloganları atıldı.

papalina 13. sayı

papalina 14. sayı

papalina 15. sayı

Papalina Gazetesi 17. Sayı

papalina 18. sayı

Papalina 19. sayı

papalina 20. sayı

papalina 21. sayı

 papalina 22. sayı

papalina 23. sayı

  papalina 24. sayı

papalina 25. sayi

 

papalina 25. sayi

 Papalina 26. sayı

  

 

 

27/05/2018 Gün Ortalama:185  Bugün 88 Ziyaret var  Sitede 1 kişi var  IP:54.80.97.221