Ayvalık'ta Hava

Canlı Kameralar

ÇAMLIK DÜNYANIN EN GÜZEL MAHALLESİ

ÇAMLIK: AYVALIK’IN DEĞİL, DÜNYANIN EN GÜZEL MAHALLESİ

Röp: Havva TAYLAN, Ayşe KIRIKOĞLU

 

 Değerli okurlar, bu sayımızda bir zamanlar Ayvalık halkının piknik, eğlence ve hıdrellezlerin değişmez yeri olup bugün ise Orman Bakanlığı ile Ayvalık Belediyesi arasında ihale tartışmaları ile anılan Ayvalık’ın cenneti Çamlık’ı sizlere muhtarı Sayın Yusuf Ağrtay bakışıyla tanıtmak istedik.

 

PAPALİNA: Bize Çamlık Sefa Mahallesi’ni tanıtır mısınız?

MUHTAR: Boğaziçi Oteli’nden başlayıp Küçükköy çeşmesine kadar olan alanı içine alır.

Mahallemizde 4 600 kişi yaşamaktadır. Bu sayı yaz mevsiminde 5000’i bulur.

1950 yılında Gazi Kemal Paşa Mahallesi’nden ayrılmıştır. Ancak ne yazık ki tapuda hala ayrılmamış görülmektedir. Yani bizim mahallemizin tüm tapularında G. Kemal Paşa yazmaktadır. Umarım buradan sesimiz duyulur ve tapu da bu durumu değiştirir. 1950 yılına kadar zeytinlik, çamlık ve sayfiye yeri olarak bulunan mahallemiz, bu tarihten sonra evlerin yapılmaya başlanmasıyla geniş bir yerleşim yeri olmuştur.

Bu yıllarda Ayvalık merkezi ile ulaşımı, kara yolunun dışında deniz yolu ile de sağlanmaktaydı. 41 Evler ve Çamlık plaj iskelesi durak görevi yapmaktaydı. Ayrıca Cunda ile Çamlık arasında da deniz ulaşımı yapılmaktaydı. 80’li yıllara kadar faytonlar da ulaşımda kullanılmaktaydı.

 

PAPALİNA: İki dönemdir mahallenin muhtarlığını yapıyorsunuz. Bu süre içinde yaşadığınız sorunlar nelerdir?

MUHTAR: Çamlık vadi üzerine kurulmuş bir mahalledir. Rumların yaptığı kanallarla su baskınlarına engel olunuyordu. Yanlış imar planları ile bu kanallar bozulmuştur. Bu yönetimden önceki belediye Nuri Özer Caddesi 7. Sokağa kadar dere isnat duvarlarını yapmıştı. Oradan sonrası yapılmamış ve bu çalışma yarım kalmıştır. İstanbul sel felaketini gördükten sonra bu duvarların bir an önce yapılması gerektiğini düşünüyorum. Güçlü bir yağmurda aynı felaketi biz de yaşayabiliriz.

Mahallemizin Laka bölgesinde çocuk parkı yoktur. 7. Sokağımızda uygun yeşil alan olmasına rağmen hala çocuklarımıza bir oyun alanı sağlayamadık. Hatta bu bölgede spor aktiviteleri de yapılabilir.

Bilindiği gibi mahallemiz gün geçtikçe genişliyor. Yeni siteler yapılmakta. Maalesef bu yerlerin altyapısı bulunmamaktadır. Örneğin Sefa Villaları ve Doğa Sitesi’nin yol, kanalizasyon ve aydınlatması yoktur. Ayrıca mahallemiz bu bölgeye doğru büyümektedir.

Mahalle sakinleri arka yol belediye otobüsü seferlerinin artmasını ve gece de otobüs konmasını istemektedirler. Ben dileklerini Belediyeye bildirmekteyim. Yine Orman yolumuzun aydınlatmasının olmayışı mahalle halkıma sıkıntı yaşatmaktadır.

Mahallemde gezen başıboş hayvanlar ayrı bir sıkıntı kaynağımız. Kedi ve köpeklerin bir an önce kısırlaştırılmasını istiyoruz. Ayrıca mahallemde keçiler ve koyunlar da başıboş gezmektedir. Bu sıkıntı da bir an önce çözülmelidir.

 

PAPALİNA:  Ayvalık’ın en gözde alanlarından Çamlık piknik ve dinlenme alanının durumu hala netleşmedi. 80 yıldan fazladır Ayvalık halkının kullandığı ve belediye adına tapulu olan alan, orman tahdit sınırları içerisine alınarak Orman Genel Müdürlüğü’ne geçti. Eski yönetimlerin itiraz sürelerini geçirmeleriyle sorun günümüze kadar geldi ve bir yılan hikâyesine döndü. Belediye de bu konudan sıkıldığını belirtiyor. Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz?

MUHTAR: Benim her iki kurumda da dilekçelerim var. Bu yerler mutlaka Ayvalık halkına geri verilmeli. Geri alınmak için ne gerekiyorsa yapılmalıdır. Buraları Ayvalık halkının soluk aldığı çok değerli yerlerdir. Buraların Orman Genel Müdürlüğü’ne geçmesi çok büyük talihsizliktir. Hiçbir yönetim ben sıkıldım diyemez. Yönetimler çözüm üretmek için iş başına gelir.

 

PAPALİNA: Sefa bölgesinde lağım kokusu duyulmaktadır. Ayrıca Cami durağına yakın ve Çamlık plajına yakın alanda kanalizasyon kaçağı görülmektedir. Bu konuda ne söylemek istersiniz?

MUHTAR: Deniz kirliliği belediyenin çözeceği bir sorundur. Bir an önce çözülmelidir. Yoksa liman içini kaybedeceğiz. Mutlaka deniz temizlenmeli ve akarlar durdurulmalıdır.

 

PAPALİNA: 41 Evler ve Sefa’da iki dolmuş taksi durağı var. Buralarda sıkıntı yaşanıyor mu?

MUHTAR: Özellikle taksi dolmuşçuların kullanacağı tuvalet ve temizlik yerleri yok. Belediyemiz tarafından buralara tuvaletler yapılmalıdır.

 

PAPALİNA: Mahalle halkından beklentileriniz nelerdir.

MUHTAR: Mahalle halkım her konuda bana yardımcı olmaktadır. Mahallemizde gördükleri eksikleri ve sorunları bana iletirlerse daha iyi hizmet vereceğim. Tüm mahalle halkına teşekkür ederim.

 

PAPALİNA: Bu güzel sohbet için biz de size çok teşekkür ediyor ve

papalina 13. sayı

papalina 14. sayı

papalina 15. sayı

Papalina Gazetesi 17. Sayı

papalina 18. sayı

Papalina 19. sayı

papalina 20. sayı

papalina 21. sayı

 papalina 22. sayı

papalina 23. sayı

  papalina 24. sayı

papalina 25. sayi

 

papalina 25. sayi

 Papalina 26. sayı

  

 

 

26/05/2018 Gün Ortalama:184  Bugün 93 Ziyaret var  Sitede 2 kişi var  IP:54.224.91.58