Ayvalık'ta Hava

Canlı Kameralar

5 EKİM DÜNYA ÖĞRETMENLER GÜNÜ

           

      Birleşmiş Milletlerin, Eğitim, Bilim ve Kültür örgütü (UNESCO) 1994’ten beri  5 Ekim’i  Dünya Öğretmenler  Günü  ilan etmiştir.5 Ekim, 100’den  fazla ülkede her yıl kutlanmaktadır. Bu günde öğretmenlerin her türlü sorunları  dillendirilmektedir. UNESKO tarafından alınan kararlar,  öğretmenlerin sadece  okul içinde değil, toplum içinde de yerine getirdikleri  işlevlerin  taşıdığı  önemi, uluslararası  düzeyde  belgeleyen, öğretmenlerin tüm sorunlarını ele alan ve durumlarını  tüm ayrıntısıyla  düzenleyen  kararlardır.

         Dünya Öğretmenler Günü, öğretmenlerin, dünya çocukları için daha iyi bir gelecek sağlamada öğretmenlerin rolünün anlaşılmasında, toplumun dikkatinin çekilmesi fırsatını yaratmaktadır. Aynı zamanda,  devletlerin eğitime daha fazla pay ayırmasını ve eğitimin önemini vurgulamayı amaçlamaktadır.

         5 Ekim, hediye bekleme günü değildir.5 Ekim, öğretmenin ve eğitimin sorunlarının tartışıldığı, çözüm üretilmeye çalışıldığı, kitlelerin dikkatinin çekildiği bir gündür.

        Her yıl okullarda kutlanan 24 Kasım Öğretmenler Günü, 12 Eylül 1980 darbecileri tarafından ilan edilmiştir. Bizler, darbecilerin verdiği bu günü kabul  etmedik,  etmeyeceğiz de. 24 Kasım, Atatürk’ün başöğretmen olarak Türkçe  alfabeyi  getirdiği  ve kara  tahtanın  başına  geçtiği   gündür. Bizim bu güne  itirazımız yoktur. İtirazımız, böyle bir günü darbecilerin vermesinedir. Çünkü; 12 Eylül 1980 darbesi öğretmen örgütlerini kapatmış, binlerce öğretmeni işten atmış, binlercesini sürgüne göndermiştir. Öğretmenler cezaevlerinde iken, aileleri, çocukları açlıkla boğuşmuştur. Bunu öğretmene reva görenler,   onlara gün hediye  ediyor. Bu kabul edilemez. Bu geçmişi iyi bilen onurlu öğretmenler 24 Kasım’ı  kutlamamıştır.

          Öğretmenlerin örgütü olan TÖB-DER 12 Eylül’le birlikte hemen kapatıldı. Mallarına el konuldu. Üye ve yöneticileri işkencelerden geçirildi, cezaevlerine  atıldılar. Birçoğu sürgüne gönderildi.  Öğretmene bunları yapanların verdiği günü,    öğretmenler nasıl kutlayabilir? Zaten 24 Kasım da hediye alıp verme gününe dönmüştür. Öğretmenin hiçbir sorunu bu günlerde konuşulmaz. Konuşulmasına  izin de verilmez.

         Bunları öğretmene, topluma reva gören darbecilerin öğretmenler gününü reddetmek, onurlu öğretmen duruşudur. Bizler de onurumuza sahip çıkarak 24 Kasım’ı sahiplenmiyoruz!

            Eğitim-Sen olarak tüm öğretmenlerimizin, eğitim ve bilim emekçilerinin 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü’nü kutluyor, onları daha iyi bir gelecek için sorunlarımız karşısında birlik olmaya ve örgütlü mücadeleye çağırıyoruz.

 

                                   EĞİTİM- SEN AYVALIK TEMSİLCİLİĞİ

papalina 13. sayı

papalina 14. sayı

papalina 15. sayı

Papalina Gazetesi 17. Sayı

papalina 18. sayı

Papalina 19. sayı

papalina 20. sayı

papalina 21. sayı

 papalina 22. sayı

papalina 23. sayı

  papalina 24. sayı

papalina 25. sayi

 

papalina 25. sayi

 Papalina 26. sayı

  

 

 

26/05/2018 Gün Ortalama:184  Bugün 84 Ziyaret var  Sitede 1 kişi var  IP:54.80.97.221