TürkçeATATÜRK CADDESİ’NDE NE AMAÇLANIYOR?

 

Bir süredir yapılan değişiklik çalışmasının neyi amaçladığını anlamak olanaksız. Trafik sıkışıklığına çare bulmak üzere yeni bir düzenleme yapılacağını duymuştuk. Yıkma işlemleri başlayınca herhalde cadde genişletilecek diye düşünmüştük ama yanılmışız; cadde daraltıldı. Aslında Ayvalık’ta trafik tıkanmasının nedeni, başka kentler gibi, araç yoğunluğu ya da caddenin darlığı olmadığı için herhalde gerçek neden giderilecek, özel araçların yol kenarına park etmeleri bundan böyle engellenecek diye umutlanmaya başlamıştık gene yanıldığımızı gördük. Yaz boyunca yaşanan trafik keşmekeşi herkesin gözü önünde yaşandı. Bir sıra – şimdi bazı yerlerde iki oldu – park etmiş özel araç sahipleri park yasağına uymak zorunda bırakılsaydı bir günde çözülecek sorunun yaz boyu herkesi bezdirdiği apaçık olduğu halde ilgilileri hiç rahatsız etmemiş olmalı ki en ufak bir önlem alınmadı.

Ayvalık’ta yaşamak bir ayrıcalıktır,” sözü “Ayvalık’ta yaşayan bazı kişiler yasaklara uymama ayrıcalığına sahiptirler,” diye anlaşılıyor olmalı ki, park – hatta durmayasağı olan yerlerde araçlar park edilebiliyor; tek yönlü sokaklara ters yönden girilebiliyor; yasanın kamunun kullanımına bırakmış olduğu kıyılara bina yapılabiliyor; tarihi mirası ve doğayı tahrip etmeye cesaret edilebiliyorlar. Yeterince yasal park yeri bulunmaması mazereti hiç de geçerli değil. İlçe merkezine yeterince yakın yerlerde park oluşturulabilecek yer kıtlığı mı var yoksa bir park yeri oluşturmak yapılmakta olan yol düzenlemesinin parasal yükünden daha büyük bir yük mü getirirdi? Özel araçların sürücülerine park “ayrıcalığı” tanındığı için herhangi bir aracın trafik akışını durdurmadan kenara yanaşıp durması olanaksız. Genel özel araçlar diledikleri yerde durup yolcu alma ya da indirme “ayrıcalığını” kullanabiliyorlar; dolmuşlar ise ancak belirlenmiş duraklarda yolcu alıp indirme hakkına sahipler. İşin trajikomik yanı söz konusu durakların da zaman zaman park yerine dönüşmesi!!! Emekli maaşını almaya giden yaşlılar, çocuklular, ağır paket taşıyanlar çarşıdan 250 metre uzaktaki dolmuş durağına giderken ilgililerin kulaklarını çınlatıyorlar! Gerçekte, yaşadıkları bu güçlüğün dile getirilmesini özellikle bu güçlüğü yaşayanlar ve dolmuş şoförleri istediler.

Varsayalım ki yetkililerin gücü park yasağını uygulatmaya yetmiyor (neden?), o zaman o yasak işaretleri neden kaldırılmıyor? Bu ilçede yasak olduğu belirtilen yere araç park etmeyen, kamu düzenine saygı gösteren vatandaşa haksızlık edilmiş olmuyor mu? Onca araç dizi dizi park etmişken, ekmek parası için yolcu alan ya da hatır için yaşlı yolcusunu indiren dolmuş şoförü neden ceza ödüyor?

Meydandaki U dönüşü neden kaldırıldı? Geri dönmek isteyen saygılı sürücüler dönebilmek için epey yol yapıyor; “ayrıcalıklı” olduklarına inananlar da en yakın yerde dönüş yaparak trafik keşmekeşine katkıda bulunmayı doğal sayıyorlar. U dönüşünü yok etmek pahasına yılda birkaç defa kullanılan tören alanını genişletmek kamusal çıkar açısından o kadar mı öncelikliydi? Törenler süresince meydan trafiğe zaten kapatılıp her yer tören alanı olarak kullanılıyor. Daha önce yolun bulunduğu yeri birkaç santim yükselterek tören alanına yamamanın gerekçesini anlamak gerçekten kolay değil.

Park yasağının uygulanmayacağını bile bile, yöneticilerimizin tören alanını, kaldırımları, refüjleri genişleterek yolları daraltmalarının bizce anlaşılamayan geçerli bir nedeni olabileceğini ummaya çalışıyoruz, konunun uzmanı bir yetkilinin danışmanlık hizmetinden de yararlanılmış olduğuna göre…..yoksa danışmana park konusu belirtilmemiş olabilir mi?

Ayşe S. KIRIKOĞLU

Ekim 2011, Sayı 26    


Share
|


 05/07/2022 Gün Ortalama:652  Bugün29 ziyaret var  Sitede 2 Kişi var  IP:34.239.167.149