TürkçeAYVALIK’TA KÜLTÜR SANAT

Günümüz Türkiye’sinde, ulusal basında ve televizyonlarda sanat adı altında dayatılan bir sürü saçmalığa karşın Ayvalık’ta 1-9 Eylül tarihleri arasında yaşadığımız Kültür Sanat Günleri, sanattan yana olanlar için tam bir arınmaydı. Bunun yanında Kültür Sanat Günleri ile ilgili tartışmalar sürüp gidecektir bir süre. Yok Ayvalık’ın yerli halkı katılmadı, ya da halkın düzeyinin üzerinde bir programdı gibi. Evet, belki yerel halkın katılımı az olabilir ama sanat diyorsanız gerçek sanata yer vermelisiniz. Festival bu konuda üzerine düşeni yapmıştır.

Halkın katılımını sağlamak ve de halk tarafından kabul görmesini istemek için neler yapılabilir? Bu ayrı bir tartışma konusu. Ancak öncelikle şunu söylemek isterim. Eğer Kültür Sanat Günleri planlanırken Ayvalık’taki sanat adına çalışma yapan kişiler ve derneklerle işbirliği yapılmış ve Kent Konseyinin Genel Kurul üyelerinden destek istenmiş olsaydı sanırım katılım sorunu büyük ölçüde çözülürdü.

Yine Yerel halkın sanata bakışını yükseltmek istiyorsak Ayvalık’taki sanat dernekleri ve yerel sanatçılar desteklenmelidir ki yıl içinde halk sanat ile gönenebilsin ve sanattan keyif alsın. Siz okullarda bir saatlik müzik ve resim dersleri ile bireylerin sanat bakışını geliştiremezsiniz. Tabiî ki hepimiz biliyoruz ki tüm bunlar bilgisizlikten değil kasıtlı olarak yapılmaktadır. Çünkü sanattan uzak kalan insanları istediğiniz gibi yönetmek hiç zor değildir.

Ankara Devlet Opera ve Balesinin sunduğu Zorba ve Harem Baleleri belki de birçok çocuğun ilk kez izlediği baleler olmuştur. The Free Countertenors programının Cumhuriyet Alanında yapılmış olması ayrı bir güzellikti. Ancak gönül isterdi ki trafiğin yönü değişsin ve gelen gezi teknelerinin çaldığı kötü sesler kesilsin. Umarız önümüzdeki yıl bu aksaklıklar da giderilir. Yine umarız ki yerel yönetim bu ses kirliliğini fark etmiştir.

Bodrum Oda Orkestrasının verdiği Eski Gümrük Meydanındaki konser de ayrı bir mutluluktu. Uzun yıllardır o meydan insanları böyle mutlu etmemişti. Eski Gümrük Meydanını sanat meydanı olarak görme umudumuz hep var. Senem Diyici Tiro ve İdil Biret ve Öğrencileri Master Class, Birsen Tezer, Hüsnü Arkan Konserleri Ayvalık’ın gün batımını taçlandırdı.

Değerli Şair dostumuz Turgut Baygın’ın özverili katkıları ve ASD’nin desteğiyle düzenlenen Şiir Ayvalık’ta etkinliği ile Ayvalıklılar şiire doydu. Ülkü Tamer’in onur konuğu olduğu etkinlikte Turgut Baygın’ın sıcak sunumu, Gültekin Emre’nin söyleşideki kolaylaştırıcılığı, Şairlerin şiirleri etkinliği çok keyifli hale getirdi. Söyleşide Turgut Baygın “…Barışın dünyamızdan elbirliği ile kovulduğu günümüzde; Can Yücel’in mezarına saldıranlar; şiire, sanata barışa, bütün dünya dillerine, bütün ezgilere, masallara kısacası başlı başına yaşamın kendisine saldırmışlardır. Bunu yapanların duygularını sizlere ifade emdeyiz. Çünkü, o düşüncelerle hiçbir zaman bir arada olmadık. Yaşam sayfamızdaki şiir, barış, halkların kardeşliği, türküler ve insanı sevmek olduğu sürece de kendileriyle rastlaşmayacağız…” diyerek etkiliği başlattı. Etkinlikte Arife Kalender, Arzu K. Ayçiçek, Fergun Özelli, Halim Yazıcı, Mine Ömer, Şükrü Erbaş kendi yorumları ile şiirlerini seslendirdiler. Şiir Ayvalık’ta etkinliğinin uzun ömürlü olmasını diliyoruz.

Yerelde Sanat, Metropolde Sanat Panelinde Muzaffer Akyol, Kıymet Giray, Halilhan Dostal, Selçuk Kaltalioğlu konuşmacı olarak katılırken panelin kolaylaştırıcılığını Ali Akdamar yaptı. ÇEKÜL Başkanı Mithat Kırayoğlu’nun Kentler Kimliğini Unutmamalı: Her Kente Kent Müzesi adlı seminerde dediği gibi "Kent müzeleri, ortak anılar ve ortak bir kimlik altında buluşturan mekânlardır. Geçmişiyle, kültürüyle o kentin öyküsünü anlatır. Geçmişi bugüne ve geleceğe bağlar. Kent müzeleri bir günde oluşmuyor. Bunun evreleri var.” Bu panelde de bizi en çok mutlu eden söylem; Ayvalık’ta ivedi olarak, her şeyden önce bir zeytin ve zeytinyağı müzesi yapılmasının panelistler tarafından talep edilmesiydi. Ayrıca Yine panelistler, Ayvalık’ta atıl vaziyette bulunan görkemli ticari binaların sanat galerileri yapılarak Fikret Mualla, Orhan Peker, Burhan Uygur gibi geçmişte Ayvalık’ta yaşamış; eserler üretmiş sanatçılar adına sergi salonlarına dönüştürülerek etkinlikler düzenlenmesinin Ayvalık’a yakışacağını belirttiler. Uzun yıllar Ayvalık’ta resim çalışmaları yürüten Muzaffer Akyol “Mezarın kasası yok.” diyerek Ayvalık zenginlerini ve yerel yönetimi hizmete davet ederken yerel sanatçıların desteklenmesi gerektiğini özellikle vurguladı. Ayvalıklının kentle ilişkisini kuramadığı seramik müzesi yerine Zeytin ve Zeytinyağı Müzesinin kurulmasını özlemle bekliyoruz.

Acayip Bir Oyun Adlı oyunla Müjdat Gezen Ayvalıklıları düşündürürken eğlendirdi. Ayşen Gruda ve oyun grubu Bavul adlı oyunla yine halkı neşelendirdi.

Buket Uzuner, Zeynep Oral ve Kamil Masaracı söyleşileri bizleri çok mutlu etti. Ancak gönül isterdi ki sayın Masaracı’nın karikatürlerini görebilelim. Bir projeksiyon ve bilgisayarla bu sorun çözülebilirdi. Ayrıca Karaburun, Milas ve İskenderun’da örneği olan Karikatür Evinin Ayvalık’ta açılacağı müjdesi bizleri çok sevindirdi.

Finalin Bulutsuzluk Özlemi ve Moğollarla yapılmış olması genç, yaşlı tüm Ayvalıklıları coşturdu. “Acil Demokrasi, Bişey Yapmalı, Makinist Geri Sar” şarkıları halkın özlemini dile getirdiği için Ayvalıklılar ile birlikte söylendi. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyor önümüzdeki yıl için yaşanan aksaklıkların yaşanmamasını diliyoruz.

Havva TAYLAN

Ekim 2011, Sayı 26Share
| 


05/07/2022 Gün Ortalama:652  Bugün11 ziyaret var  Sitede 2 Kişi var  IP:34.239.167.149