DÜNYA ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLU OLSUN

 

Toplumsal Cinsiyet Eşitliği İçin

 

Dünya Öğretmenler Günü, çocuklar için daha iyi bir gelecek sağlamada, öğretmenlerin rolünün anlaşılmasında, toplumun dikkatinin çekilmesi fırsatını yaratıyor. Aynı zamanda devletlerin eğitime daha fazla pay ayırmasını ve eğitimin önemini vurgulamayı amaçlıyor.

5 Ekim her yıl 100'den fazla ülkede kutlanıyor. Eğitim Sen’in de üye olduğu Uluslararası Eğitim Enternasyonali (EI) tarafından 2011 Dünya Öğretmenler Günü’nde “Öğretmenler Toplumsal Cinsiyet Eşitliği için Mücadele Ediyor” başlığıyla yapılan açıklama;

1994’den bu yana Dünya Öğretmenler Günü 5 Ekim tarihinde kutlanıyor. Bu tarih UNESCO ve Eğitim Enternasyonali açısından öğretmenlik mesleğini kutlamak ve mesleğe uluslararası standartlar getirmek için bir fırsat. Bu yılın teması Öğretmenler Toplumsal Cinsiyet Eşitliği için Mücadele Ediyor.

Her ne kadar öğretmenlik mesleği çoğunluklu olarak kadınlar tarafından yapılsa da eşitsizlik bir problem olmaya devam ediyor. Pek çok devletin politikalarına ve anayasalarına eşitliğin sağlanması bir ilke olarak girse de eşitlik hedefleri gerçekleştirilmiş değil. Hem kadın hem erkek öğretmenler birleşerek hükümetlerini verdikleri sözleri tutma konusunda uyarmalılar. Sözden eyleme geçelim: Dünya Öğretmenler Günü sizlerin günüdür!


Share
|


 

papalina 13. sayı

papalina 14. sayı

papalina 15. sayı

Papalina Gazetesi 17. Sayı

papalina 18. sayı

Papalina 19. sayı

papalina 20. sayı

papalina 21. sayı

 papalina 22. sayı

papalina 23. sayı

  papalina 24. sayı

papalina 25. sayi

 

papalina 25. sayi

 Papalina 26. sayı

  

 

 

01/04/2020 Gün Ortalama:97  Bugün 92 Ziyaret var  Sitede 2 kişi var  IP:34.239.172.52