EĞİTİMDE AYIN GÜNCESİ

 

ŞEHRE SİNEMA GELDİ:  Ayvalık 20–26 Haziran günlerinde film etkinliklerine sahne oldu. Değişik mekânlarda yazlık sineme keyfini yaşadık. Emeği geçenleri kutluyoruz. Kazım Karabekir Mahallesindeki tütün deposunun önünde de böyle bir etkinlik yapılabilirdi. Dileriz seneye unutulmaz. Gelecek yıl da film şenliğini izlemeyi bekliyoruz.

KESK‘TE YENİ YÖNETİM: Kısa adı KESK olan Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu 1–2–3 Temmuz 2011 tarihinde 4. Olağan Genel Kurulunu yaptı. Yapılan seçim sonucunda; Lami Özgen Genel Başkan, İsmail Hakkı Tombul, Ali Berberoğlu, Akman Şimşek, Baki Çınar, Canan Çalağan ve Ali Kılıç Merkez Yürütme Kurulu üyeleri olmuşlardır. Hepsine başarılar diliyoruz. Ama bütün tabanı temsil eden bir yapı oluşturulsaydı daha iyi olurdu.

TEMMUZ MAAŞ ZAMLARI AÇIKLANDI: 2011 yılının Temmuz dönemi maaş zamları belirlendi. Enflasyon farkı verilmiyor. Maaşlara % 4 artış yapılırken aile yardımı % 22 oldu. Bu durum büyük bir çelişki değil midir? Bu durum üretmemeyi teşvik etmiyor mu? Maaş zamlarının da % 22 olması en adaletli durumdur.

TAYİNLER DÖNEMİ BAŞLADI: İl içi, il dışı ve yönetici atama tayinleri yapıldı. Sözleşmeli olan öğretmenlerden isteyenler kadrolu olarak çalışmaya başladılar.

ÖĞRETMEN ATAMALARI YAPILIYOR: İlk atamalar, Temmuz ayında elektronik ortamda, KPSS puan üstünlüğüne göre kurayla yapıldı. 6 bin 472 atama gerçekleştirildi. 26 Ağustos’ta atanan öğretmenler göreve başladılar. Açık kalan 103 kadroya da atamalar yapılıyor.

ALEVİLİK MÜFREDATA ALINDI: İngiltere’de yaşayan aleviler yürüttükleri çalışmalar sonucunda Aleviliği müfredat programına aldırdılar. Londra’da Okul İdaresi konuyla ilgili duyuruyu Eylül ayında yapacak. Danimarka, Almanya ve Hollanda’da Alevilik seçmeli ders olarak okutuluyor. Ülkemizde de Alevilik Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi programına alınsa da içerik açısından Alevi örgütlerinin tepkisini çekti.

İSTİKLAL İLKÖĞRETİM OKULUNDA BİRŞEYLER OLUYOR: Hemen hemen Cumhuriyet’le yaşıt okul tarih mi oluyor? 6.,7. ve 8. Sınıf öğrencileri başka okullara dağıtıldı. İstiklal ilköğretim Okulu Okul Aile Birliği Yöneticileri bu konuda imza kampanyası başlattılar.

MÜFETTİŞLER ROTASYONA TUTULDU: Türkiye çapında müfettişler rotasyona tabi oldular. Balıkesir’de otuz beş tane olan eğitim müfettişinden çoğu gidiyor.

ÜNİVERSİTEDEN ATILANLARA GERİ DÖNÜŞ YOLU AÇILDI: Anayasa Mahkemesi tarihi bir karara imza attı. Kendi üniversitesinden atılan öğrenci başka bir üniversiteye kayıt yaptırabilecek. Bu kararından dolayı Anayasa Mahkemesini kutluyoruz. Resmi Gazetede yayınlanan karar gerekçesine göre: hiç kimse eğitim hakkından mahrum bırakılamaz. Daha önce herhangi bir üniversiteden atılanın eğitim özgürlüğü bitiyordu. Artık bu olumsuzluk ortadan kalkıyor.

KANTİNDE DEVRİM: Artık okul kantinlerinde hamburger, kola satılamayacak. Kolanın yerine ayran ve meyve zorunlu satılacak. Yüksek kalorili çikolata şekerleme gibi maddelere sınırlama getirilebilecek. Yıllardır savunduğuz tespitler nihayet gerçekleşiyor. Birçok batılı ülkelerde böyle uygulama var. 

papalina 13. sayı

papalina 14. sayı

papalina 15. sayı

Papalina Gazetesi 17. Sayı

papalina 18. sayı

Papalina 19. sayı

papalina 20. sayı

papalina 21. sayı

 papalina 22. sayı

papalina 23. sayı

  papalina 24. sayı

papalina 25. sayi

 

papalina 25. sayi

 Papalina 26. sayı

  

 

 

01/04/2020 Gün Ortalama:97  Bugün 92 Ziyaret var  Sitede 1 kişi var  IP:34.239.172.52