TABİAT PARKIMIZ MİRASIMIZDIR

 

Mutlak koruma alanlarının sınırlı koruma alanlarına dönüştürüldüğü 2009 yılı revizyon planından sonra Sabancılar aldıkları mülk ve araziler üzerinde istedikleri gibi tadilatlar yapmaya başladılar. Ayrıca sadece tadilatla kalmayıp Cunda halkı mekânlarına çivi çakamazken yollar, kuyular açtılar; elektrik taşıdılar. Hatta kendi tapulu arazilerinin dışına taşarak güvenlik oluşturdular. Ne yazık ki tüm bu olup bitenlere yetkililer seyirci kaldı. Ancak ne olduysa oldu (2009 Revizyon Planına Danıştay’ın yürütmeyi durdurma ve Bilirkişi İnceleme Kararı alması olabilir mi?) Önce Ayışığı Manastırına nisan ayı içerisinde mühürleme kararı çıktı. Yine nedendir bilinmez bu mühürleme kararını biz temmuz ayında öğrenebildik. Ancak bu nasıl mühürlemedir ki mühür inşaatın durmasına yetmedi.

Yine Sabancıların Hakkıbey Yarımadası’ndaki malikânelerinin içindeki bir kısım binanın ruhsatsız olduğu ile ilgili Milli Parklar Müdürlüğünce suç duyurusunda bulunulduğunu öğrendik.

Tüm dünya insanlığının izleyebileceği ve Ayvalık’a nasip olan bu cennet köşesi Tabiat Parkının; doğal, kültürel ve tarihi mirasın belli zümrelerin eline geçmesine ve insanlığa kapanmasına izin verilemeyeceğinin umudunu taşıyoruz. Olmayan binaları varmış gibi gösterip bina diken Sabancıların, bu binaları bir de ruhsatsız yapmaları bardağı taşıran son damla olmasını diliyoruz. Dileriz kararlar kamu yararına çıkar. Yargıya olan güvenimizi bir kez daha belirtmek istiyoruz.

Ekim 2011, Sayı 26Share
| 

papalina 13. sayı

papalina 14. sayı

papalina 15. sayı

Papalina Gazetesi 17. Sayı

papalina 18. sayı

Papalina 19. sayı

papalina 20. sayı

papalina 21. sayı

 papalina 22. sayı

papalina 23. sayı

  papalina 24. sayı

papalina 25. sayi

 

papalina 25. sayi

 Papalina 26. sayı

  

 

 

01/04/2020 Gün Ortalama:97  Bugün 92 Ziyaret var  Sitede 2 kişi var  IP:34.239.172.52