Ayvalık'ta Hava

Canlı Kameralar

MAHALLE MECLİSLERİ ÇALIŞIYOR

Bahar aylarında kurulmaya başlanan mahalle meclislerinin yürütme kurulları yaptıkları toplantılarla bir yandan mahallenin sorunlarını tespit ederken bir yandan da geliştirdikleri önerilerle mahalle sakinlerine sunulan hizmetin kalitesinin artırılması yönünde çaba sarfediyorlar.

Yerel yönetim, tüm mahallelerdeki olumsuzlukları bir anda tespit edemeyebilir. Mahalle meclisleri aynı zamanda belediyenin gözü kulağı da olarak belediyeye düşünce ve önerileriyle yardımcı olup projeleriyle yol gösterebilirler. Nitekim Hayrettinpaşa ve kazım Karabekir mahalle temsilcileri çalışmalarıyla örnek olmaya başladılar.

Kent Konseyi’nce düzenlenen toplantıda bir araya gelen Mahalle Meclisi Temsilcileri ve Muhtarlar yaşadıkları mahalleye ait sorunları ve yaptıkları işleri paylaştılar. Mahalle Meclisi temsilcileri sorunlara çözüm olarak yaptıkları çalışmalar hakkında da bilgiler verdiler. Hayrettinpaşa Mahalle Meclisinin, çöp sorununa dikkat çekmek için hazırladıkları afişleri Barboros Caddesi 16. sokaktan başlayarak 13 Nisan Caddesi boyunca konteynırların çevrelerine asmaları, bir yandan da mahalle sakini komşularıyla görüşme, değerlendirme yapmaları tüm katılımcıların beğenisini kazandı. Yine Hayrettinpaşa Mahallesi temsilcileri yaşanan diğer sorunları dillendirirken çözüm yollarını da projelendirdiler.

Kazım Karabekir Mahallesinin temsilcileri, sokak düğünlerinden oluşan ses kirliliği, Perşembe günleri yaşanan otopark sorunu ve yaşlıların ulaşım sorunlarını dile getirirken çözümlerini de rapor olarak Kent Konseyine sundular. Diğer Mahalle Meclislerini raporları da değerlendirildiğinde mahalleler farklı da olsa yaşanılan sorunların ve isteklerin ortak olduğu görüldü.

Temizlik, Kanalizasyon, Sivrisinekler, Sahipsiz Hayvanlar, Gürültü Kirliliği, Trafik ve Otopark, Kıyıdan Yararlanma, Güvenlik, Su Kesintileri ve Ulaşım başlıkları altında toplanan sorunlar karşısında mahalle temsilcileri çözüm önerileri ve isteklerini şöyle sıraladılar:

  • Temizlik sorunu yaşandığını söyleyen mahalle temsilcileri, sokakların temizlenmesi, çöplerin ağzı kapalı poşetlerle çöpe atılması, çöp alımı sırasında konteynırlardan yola saçılan çöplerin de temizlenmesini, uzun yıllar kullanılarak içindeki kirlerin tabakalaştığı çöp konteynırlarının yıkanarak temizlenmesini veya değiştirilmesini istediler. Kıyıda kanalizasyonun denize deşarjı nedeniyle kirlilik ve kokunun olduğu, denize yakın kısımda rögarların sürekli taştığı belirtilerek  Ayvalık’ın kanayan yarası haline gelen bu sorunun çözümü için her şeyden önce kanalizasyon sisteminin yenilenmesi ve arıtma tesisinin yapılması istendi.

  • Tüm mahallelerin sivrisineklerden şikâyetleri yaz boyunca devam ettiği belirtilerek, denize çıkan tüm kanalların, sokaklardaki rögarların ve çöp konteynırlarının ilaçlanması istendi.

  • Başıboş vaziyette, gruplar halinde gezen hayvanlardan kaynaklı olayların yaşanmaması için köpek çiftliğinin kapasitesinin artırılması ve bu durumdaki sahipsiz hayvanların çiftliklere yerleştirilmesinin uygun olacağı belirtildi.

  • Sokak içinde işyerlerinin gürültü ve çevre kirliliği yaratıyor olmaları nedeniyle şehir içinden çıkarılıp sanayiye taşınmalarının uygun olacağı belirtildi. Susturucusuz motosikletlerin gürültü kirliliği yaratması yine tüm mahallelerin sorunu olarak öne çıktı. 

  • Bazı otopark işletmecilerinin kendi işyeri alanları dışında sokaklara müdahale ederek, araçlarını sokaktaki uygun yere bırakmak isteyen kişilerden ücret talep etmelerinin önüne geçilmesi için gerekli uyarıların yapılması mahalle temsilcileri tarafından dile getirildi.

 

  • Sahil bandına bankların konulması  merkez mahallerdeki halk tarafından memnunlukla karşılandı. Yalnız bank sayısının ve çöp kutularının yeterli olmadığı gözlenerek sayının artırılması istendi.

  • Yıkık, harap, içinde oturulmayan ev ve alanların aynı zamanda güvenlik sorunu yaratığı belirtilerek, güvenlik birimlerinin böyle sokaklarda caydırıcılık önlemlerini arttırmaları istendi.

  • Otobüs bilet ücretinin pahalı olduğu tüm temsilciler tarafından dile getirilirken, su tarifesinde de birim metreküp ücretinin çok yüksek olduğunu belirttiler. Diğer kentlerde olduğu gibi belediye tarafından Halk Ekmek Fabrikası kurularak halkın daha ucuza ekmek yeme imkânının sağlanması istediler. 

  • Ayvalık merkezindeki yüksek mahallelerde ve Sahil Mahallesinde su kesintilerinin büyük sıkıntı yarattığı önümüzdeki yaz mevsimi için şimdiden önlem alınması gereğini belirttiler.

Kent Konseyi Yürütme Kurulu, Mahalle Meclislerinin raporlarının Belediye Meclisine ileteceğini ve takipçisi olacağını belirtti.

Havva TAYLAN

Ekim 2011, Sayı 26


Share
|


 

papalina 13. sayı

papalina 14. sayı

papalina 15. sayı

Papalina Gazetesi 17. Sayı

papalina 18. sayı

Papalina 19. sayı

papalina 20. sayı

papalina 21. sayı

 papalina 22. sayı

papalina 23. sayı

  papalina 24. sayı

papalina 25. sayi

 

papalina 25. sayi

 Papalina 26. sayı

  

 

 

26/05/2018 Gün Ortalama:184  Bugün 84 Ziyaret var  Sitede 2 kişi var  IP:54.80.97.221