Ayvalık'ta Hava

Canlı Kameralar

BARIŞ İSTİYORUZ

 

Silahlar Sussun… İnsanlar Konuşsun…

Ayvalık Demokrasi Platformu, 1 Eylül Dünya Barış Günü nedeniyle yazılı bir basın açıklaması yaptı.

Yapılan açıklamada, barışa her zamankinden daha çok ihtiyacımız olduğu vurgulanarak, “Oysa biz bugün Barışı kutlamak yerine, bombardımanların, mayın patlamalarının, silahların ve uçakların gürültülerinin sağırlaştırdığı kulaklara, yüreklere, vicdanlara barış çığlıklarımızı duyuramamanın çaresizliğini yaşıyoruz.Bugün Kürt sorununun çözümünü hala savaşta gören güçler, ne yazık ki 30 yıldır devam eden bu savaştan hiç ama hiç ders çıkartmamışlar demektir. Yıllarca dağı taşı bombalayarak, 40 binin üzerinde insanın ölümüne neden olanlar, binlerce boşaltılmış köy yaratanlar, insanları göçe zorlayanlar, sorunu nasıl çözemedilerse, şimdi bu savaşı devam ettirmek isteyen AKP de bu sorunu şiddetle çözemeyecektir.” denildi.

SORUN ÖLDÜREREK ÇÖZÜMLENMEZ”

Açıklamada,”Son günlerde yine Türk ve Kürt gençlerinin cenaze törenlerinde ağıt yakıyor annelerimiz. Savaşta ve şiddette ısrar eden her kim olursa olsun bilsinler ki, bundan sonra annelerin akacak gözyaşlarının sorumlusu onlardır. PKK silahları susturmalı, devlet operasyonları durdurmalıdır. Tarafımız nettir. Savaşa ve şiddete karşıyız ve çözümü kalıcı ve adil bir barışta görüyoruz. Sivilleri hedefe koyan bir “özgürlük” anlayışı mümkün değildir. Sınır içi ve sınır dışı operasyonlara nasıl karşıysak ve bunun çözüm olmadığını yıllardır nasıl söylüyorsak, Kürt halkının özgürlüğü için savaştığını söyleyenlerin sivilleri hedef alma anlayışının da kesinlikle karşısındayız. Savaşı tırmandıran bu anlayışların, halkların kardeşlik bağlarını ve duygularını yok ettiklerini görmeye çağırıyoruz.” İfadelerine yer verildi.

ORTA DOĞU VE BÖLGEDE BARIŞ İSTİYORUZ.

AKP İktidarının komşularla sıfır sorun anlayışından, komşularla savaş noktasına geldiği hatırlatılan açıklamada; “Bırakın Afrika ve Ortadoğu halkları kendi geleceklerini kendileri belirlesinler. Dün Libya ve Suriye diktatörleriyle kanka olanların bugün orada yaşayan halkların yaşadığı zulümden bahsetme hakları yoktur. Kendi içindeki Kürt sorununu çözemeyenlerin başka halkaların hamiliğine soyunmaları ise sadece komiktir. ” denildi.

Ayrıca, Ege denizine komşu her iki tarafın da askeri harcamalarının karşılıklı olarak azaltılması, savaşa ve silahlanmaya ayrılan bu devasa bütçelerin insanlığın yararına kullanılması talep edildi.
 

BARIŞ VE KARDEŞLİĞİN TARAFINDAYIZ

Yazılı açıklamanın son bölümünde; “Biz Ayvalık Demokrasi Platformu olarak: Savaş ve şiddetin değil, barışın yanındayız. Kan ve gözyaşının değil, halkların kardeşliğinden yanayız. Neoliberal güçlerin Dünya’yı yeniden biçimlendirme planlarının yanında değil, halkların kendi geleceklerini kendilerinin belirlediği uluslararası kardeşlikten yanayız. Tüm halkların eşit, adil ve kardeşçe yaşadığı demokratik bir Türkiye’den yanayız. Silahlar sussun, insanlar konuşsun. ” İfadeleri yer aldı.


Share
|


 

papalina 13. sayı

papalina 14. sayı

papalina 15. sayı

Papalina Gazetesi 17. Sayı

papalina 18. sayı

Papalina 19. sayı

papalina 20. sayı

papalina 21. sayı

 papalina 22. sayı

papalina 23. sayı

  papalina 24. sayı

papalina 25. sayi

 

papalina 25. sayi

 Papalina 26. sayı

  

 

 

26/05/2018 Gün Ortalama:184  Bugün 93 Ziyaret var  Sitede 2 kişi var  IP:54.224.91.58