Ayvalık'ta Hava

Canlı Kameralar

SATRANÇ KÖŞESİ

 

Merhaba satrançseverler Bu sayımızda da sizlere satranç dünyasından haberler vermeye devam ediyoruz. 

Dünya’dan Satranç Haberleri

* Romanya'nın Iasi şehrinde 14-22 Temmuz 2011 tarihlerinde düzenlenen Avrupa 18 Yaş Altı Takım Şampiyonası'nda Türkiye gümüş madalya kazandı.

IM Burak Fırat (17), FM Cemi Can Ali Marandi (13), CM Batuhan Daştan (13), CM Vahap Şanal (13), Cankut Emiroğlu (16) gibi şampiyon sporculardan oluşan milli takımımız, 3-1 yenildiği güçlü satranç geleneği ve ekolüne sahip Polonya ile puanla liderliği paylaştı. Averajla ve yenilgisiz ikinci olan genç millilerimiz tarihi bir başarıya imza attı.

 

Türkiye’den Satranç Haberleri

* 2010 – 2011 Türkiye Kadınlar Satranç Şampiyonası  10 – 18 Temmuz 2011 tarihinde Konya’ da yapıldı. Arzum Elektrikli Ev Aletleri A.Ş. sponsorluğunda düzenlenen yarışmada İzmir'li WIM Betül Cemre Yıldız şampiyon oldu. Zirvenin ardındaki sıralamanın averajla belirlendiği şampiyonada Denizli'li Kardelen Cemhan ikinci, yine İzmir'li WCM Selen Sop üçüncü oldu.

*Avrupa Yaş Grupları Şampiyonası’nın 2008’de 10 Yaş, 2010’da 12 Yaş birincisi FM Cemil Can Ali Marandi, 2011’de de 14 Yaş Avrupa Şampiyonu oldu. Bulgaristan’ın Albena şehrinde 10-21 Eylül 2011 tarihinde gerçekleşen şampiyonada, 8 Yaş Kızlar kategorisinde Defne Sade beşinci, 14 Yaş Genel kategorisinde Vahap Şanal yedinci, 10 Yaş Kızlar kategorisinde Çiğdem Onur yedincilik derecesi elde ettiler.

*A Ulusal Erkek Takım sporcusu IM Oğulcan Kanmazalp, 2004 Avrupa Yaş Grupları satranç Şampiyonası’nda elde ettiği üçüncülük nedeniyle, ÖSYM tarafından “spor dallarında üstün başarılı adaylar” kapsamında değerlendirilerek 9 Eylül Üniversitesi Spor Bilimleri ve Teknolojisi Yüksekokulu beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği bölümüne yerleştirildi.

*Milli sporculardan Nezihe Ezgi Menzi, 7. Dünya Okullararası Bireysel Satranç şampiyonası’nda elde ettiği bronz madalya sonucunda ek puan almaya hak kazandı. Yedinci sınıflar SBS sınav sorularındaki başarısıyla 500 tam puan alan milli sporcu, ortaöğretim kurumlarına geçiş yönergesinde bu yıl ilk kez yapılan değişiklik uyarınca sınıf puanının %2’si kadar ek puan alarak 500+10 puanla Türkiye birincisi oldu.

Oğulcan Kanmazalp ve Nezihe Ezgi Menzi’yi başarılarından dolayı kutluyoruz.

Ayvalık’tan Satranç Haberleri

Daha önceki yıllarda sadece Ayvalık’ta yapılan yaz turnuvası artık Körfeze yayıldı. Altınova, Akçay ve Ayvalık’ta düzenlenen satranç turnuvaları ile bu yıl da Körfez’de satrançlı günler yaşandı.

 * 6. Altın Kumsal Kültür Turizm Festivali Satranç Turnuvası, 20- 21 Temmuz tarihinde Altınova Liman Otel’de yapıldı. Altınova Belediyesinin, TSF Ayvalık İlçe Temsilciliği katkısıyla düzenlediği turnuvanın hakemliğini Nahil Filiz yaptı. İsviçre sisteminde 5 tur oyun sonunda Küçüklerde; Barış Küçük, Ahmet Mahir Demirelli, Cumhurcan Karagöz, Büyüklerlerde; Mustafa Şahan Haser, Hakan Uzunlulu, Memduh Ruhi Şirinoğlu ilk üç dereceyi aldılar.Ödül töreninde ilk üçe giren sporculara Belediye Başkan yardımcısı tarafından kupa ve özel hediyeler verildi.   

*Ayvalık 5. Yaz Satranç Turnuvası 30- 31 Temmuz2011 tarihlerinde, Ayvalık Belediyesi Sarı Zeybek Spor Tesisleri Çay Bahçesinde yapıldı. Ayvalık Satranç Spor Kulübü ile Ayvalık Satranç İlçe Temsilciliğinin organizasyonuyla Açık Yaş Genel Tek Kategoride yapılan turnuvaya, Ayvalıklı sporcuların yanı sıra Burhaniye, Edremit, Balıkesir, Bursa, İstanbul, İzmir, Kırklareli, Manisa ve Muğla sporcularından da katılım sağlandı.

İsviçre sisteminde 5 tur oyun sonunda sıralama şöyle gerçekleşti: Birinci: Serkan DEMİRCİ ( İstanbul), İkinci: Osman Bora TUNÇ ( İstanbul), Üçüncü: Anıl Berk ERDOĞAN (Bursa), En İyi Kadın Oyuncu: İlayda CANTAŞ (Ayvalık),GENÇLER Mansiyon: Mustafa Görkem AKAN ( Kırklareli), YILDIZLAR Mansiyon: Erencan ŞAHİN (Ayvalık), KÜÇÜKLER Mansiyon: Ali Arda CÖMERT (Manisa), MİNİKLER Mansiyon: Ali Mert ÖZSOY (Ayvalık) 

Dereceye giren sporcuların kupa ve madalyaları, Ayvalık Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Metin Çimli, Ayvalık Belediye Meclisi Üyesi Fatih Ayyürek ve turnuva hakemi Mehmet Ali Beşbudak tarafından verildi. Genel sıralamada ilk dörde giren sporculara Ayvalık Belediyesi, zeytin ve zeytinyağı ürünlerinden ve Ayvalık tanıtım materyallerinden oluşan özel hediye paketlerini armağan etti. Satışa sunduğu zengin organik ürünlerin yanı sıra açtığı seramik ve resim atölyeleriyle de Ayvalık’ın özel mekânlarından biri haline gelen Tarlakuşu Gurmeko’nun sahiplerinden Ayfer Özcan’ın kendi elleriyle hazırladığı zeytinyağlı sabunlar da bütün sporculara turnuva anısı olarak hediye edildi.

* Körfez Satranç Turnuvası, 26- 27 Temmuz 2011 tarihlerinde Akçay Belediyespor Tesislerinde yapıldı. Turnuvanın organizasyonunu Edremit Satranç İlçe Temsilciliği ve Akçay Belediyesi birlikte yaptılar.

Büyükler ve Küçükler olmak üzere iki kategoride gerçekleşen turnuvaya, Bursa, İzmir, İstanbul, Manisa, Balıkesir, Edirne, Bolu, Hatay ve Adana’dan toplam 28  sporcu katıldı. Büyüklerde genç sporcu Serdar ÜNAL tecrübeli ustaların arasından sıyrılarak birincilik koltuğuna otururken Küçükler kategorisinde Alp TUNA geleneği bozmayarak birinciliğini korudu. Ayvalık Satranç Spor Kulübü oyuncusu Ali Mert Özsoy, küçüklerde üçüncülük derecesi elde etti.

 

BU SAYININ SORUSU:

Beyaz oynar.3 hamlede mat eder.

Beyaz: Vxd1, Şxd4, Fxa5

Siyah :Pxc7, Pxc6, Pxd7, Pxe7, Pxe6, Şxe6

 

GEÇEN SAYIDAKİ SORUNUN ÇÖZÜMÜ:

1.Kxd1 Siyah ne oynarsa oynasın

2.Kxa1+, Fxa1

3.Axc1+ Mat

SATRANÇ ÖZDEYİŞLERİ

 İyi bir hamle yakaladığında bekle ve daha iyisini ara!” Emanuel LASKER

Hazırlayan: Nebahat Dinler

Ekim 2011, Sayı 26


Share
|


 

papalina 13. sayı

papalina 14. sayı

papalina 15. sayı

Papalina Gazetesi 17. Sayı

papalina 18. sayı

Papalina 19. sayı

papalina 20. sayı

papalina 21. sayı

 papalina 22. sayı

papalina 23. sayı

  papalina 24. sayı

papalina 25. sayi

 

papalina 25. sayi

 Papalina 26. sayı

  

 

 

26/05/2018 Gün Ortalama:184  Bugün 93 Ziyaret var  Sitede 1 kişi var  IP:54.224.91.58