Ayvalık'ta Hava

Canlı Kameralar

YAŞASIN 1 MAYIS

DİSK ve KESK'in öncülüğünde Genel-İş, Eğitim-Sen, SES, Tüm Bel-Sen, Haber-Sen ve BES gibi sendikalar, sivil toplum kuruluşları, siyasi partiler ve bazı belediye başkanlarının da destek verdiği 1 Mayıs Dünya İşçi ve Emekçilerinin Birlik Dayanışma ve Mücadele günü Burhaniye'de kutlandı.


Ayvalık’ta, KESK’e bağlı sendikaların Ayvalık Temsilcilikleri, CHP, DSP, EMEP, ÖDP, BDP Pir Sultan Abdal Derneği, Ayvalık Sanat Derneği, Halkevi ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin katıldığı basın açıklamasını 11.30'da Cumhuriyet Meydanı'nda Eğitim-Sen Temsilcisi Edibe Keleş okudu.

Keleş okuduğu basın açıklamasında özetle şöyle dedi:

Dayanışmaya ve birlikte mücadeleye bugün her zamankinden daha çok ihtiyacımız var. Çünkü karşımızda, kazanılmış haklarımıza saldırıda tam bir işbirliği yapan uluslararası sermaye ve onun yerli işbirlikçileri var. Emperyalist-kapitalist sistem ve onun destekçisi siyasal iktidarlar, bizim tüm ezilenler olarak birlikte dayanışarak mücadeleyi örmede yaşadığımız eksikliklerden aldıkları güçle saldırılarını daha da pervasızlaşarak sürdürüyor.”

"İktidara geldiği günden beri işbirlikçi kimliği ile sermayenin hizmetinde olan AKP hükumeti, kazanılmış haklarımıza yönelik saldırı politikalarına hız vermiş bulunuyor. Geçtiğimiz dönem “sermayeye af emekçilere saldırı” olan torba yasayı hayata geçiren AKP’nin emek düşmanı karakteri bir kez daha ortaya çıkmış bulunuyor. AKP iktidarı, kendini pek çok alanda kanun hükmünde kararname çıkarma konusunda süper yetkili kılan düzenleme ile yaklaşan seçimlerde yeni saldırı planları içerisinde olduğunu gösteriyor"

Dostlar, gün, küresel sermayenin ve işbirlikçisi AKP’nin doğa, emek ve halk düşmanı saldırılarını geri püskürtme günüdür. Gün; işsizleştirme, güvencesizleştirme, sefalet ücretine mahkûm etme politikalarına karşı; insanca yaşam, güvenceli iş ve güvenceli gelecek taleplerini birlikte haykırma günüdür. Irkçı, gerici, asimilasyoncu, inkâr ve imha politikalarına karşı özgür, eşit haklar temelinde Kürt sorununun demokratik çözümü, barış ve kardeşçe bir arada yaşamı tesis için birlikte mücadele etme günüdür. F tipi ve diğer cezaevlerinde uygulanan tecride, hasta tutuklu ve hükümlülerin tedavilerinin engellenmesine karşı mücadele günüdür. Doğanın kar için talanına; HES’lere, Nükleere karşı, yaşanılabilir bir çevre mücadelesini birlikte yükseltme günüdür.

Sesimizi dünyadaki sınıf kardeşlerimizle birleştirmek ve milyonları ortak taleplerde buluşturmak için,

Bize reva görülen açlığa, İşsizliğe, güvencesizliğe, işgale, savaşa ve sömürüye karşı, barışı, kardeşliği ve yaşamı savunmak için,

1 MAYIS’TA ALANLARDAYIZ

YAŞASIN 1 MAYIS”


Açıklamanın ardından otobüslerle Burhaniye'de yapılacak olan kutlamalara katılmak üzere hareket ettiler.

Burhaniye Hürriyet Caddesi’ndeki İlçe Halk Kütüphanesi önünde Saat 13.00 de toplanan çevre ilçe ve beldelerden gelenlerle birlikte yaklaşık bin kişi pankartlar eşliğinde sloganlar atarak Cumhuriyet Meydanı’na kadar yürürken, bastıran yağmur nedeniyle zor anlar yaşadı.

1 Mayıs 1977'de hayatını kaybedenler için yapılan saygı duruşunun ardından Eğitim-Sen Şube Başkanı Ayhan Balaban, Genel-İş Sendikası Balıkesir Şube Başkanı Ali Başaran, Tüm Bel-Sen Balıkesir Yönetim Kurulu Üyesi Engin Keskin ve Eğitim-Sen Balıkesir Şube yönetiminden İsmail Ünlü konuşma yaparken, bazı öğretmenler de 1 Mayısla ilgili şiirler okudular. Daha sonra Umuda Ezgi grubundan Nihat Aydın’ın bağlama eşliğinde söylediği türküler eşliğinde halaylar çekildi.

Berin Özkan

Haziran 2011, Sayı 25 


Share
 
 
 
 
  

 

papalina 13. sayı

papalina 14. sayı

papalina 15. sayı

Papalina Gazetesi 17. Sayı

papalina 18. sayı

Papalina 19. sayı

papalina 20. sayı

papalina 21. sayı

 papalina 22. sayı

papalina 23. sayı

  papalina 24. sayı

papalina 25. sayi

 

papalina 25. sayi

 Papalina 26. sayı

  

 

 

24/06/2018 Gün Ortalama:183  Bugün 61 Ziyaret var  Sitede 1 kişi var  IP:54.166.233.99