ANADOLU'NUN İSYANI BÜYÜYOR

Yorucu ve uzun bir yolculuğun ardından 21 Mayıs günü Ankara'ya gelen Büyük Anadolu Yürüyüşü Kervanları, Gölbaşı'nda polis tarafından durduruldukları alanda kurdukları çadırlarda hareketlerini devam ettiriyor. Büyük Anadolu Yürüyüşü artık Ankara'nın tam ortasında direniş eylemi olarak sürüyor.

Yüzlerce yerleşim yerinden geçtiler

Doğanın kıyımına dur demek için Nisan ayı başında başlayan Büyük Anadolu Yürüyüşü, yaşadıkları bölgeleri vermemeye kararlı insanların bir araya gelerek oluşturdukları toplam 11 kervandan oluşuyor. Yaşam alanlarında ki doğa kıyımını ve mücadelelerini anlatarak yüzlerce kilometre yolu yürüyerek Ankara'ya geldiler ve Gölbaşı'nda birleştiler. Bazı kervanların bin kilometreden fazla yürüdüğü yolculuk süresince binlerce insana neden yürüdüğünü ve yaşadığı bölgenin karşı karşıya kaldığı tehlikeleri anlatan, yüzlerce köy ve kasabadan geçen, onlarca şehir merkezine girerek basın açıklaması yapan Anadolu insanları, Ankara'ya 24 kilometre kala bin kadar polis tarafından durduruldu. Ankara'ya girmelerine izin verilene kadar bekleyeceklerini belirten yürüyüşçüler aynı yere çadırlarını kurarak mücadeleyi devam ettirdiler.

Gölbaşı ve Vişnelik direniş kampları

Ankara'ya ilk gelen kervanlar diğer kervanların gelişini beklemek için ODTÜ Vişnelik'te kendilerine gösterilen yere çadırlarını kurdu. Diğer kervanlar Gölbaşı'nda toplandıktan ve Ankara içine yürümelerine izin verilmediği için bulundukları yere kamp kurmak zorunda bırakıldılar. 21 Mayıs tan itibaren halen devam eden 2 direniş alanına Türkiye'nin her yerinden insanlar gelerek Anadolu insanının Ankara'ya girişine izin verilmemesine isyan etti. Binlerce insan tarafından ziyaret edilen ve Anadolu'nun isyanının bıkmadan usanmadan anlatıldığı direniş kamplarında polis bu kez de hiçbir suç işlememiş vatandaşlarının su, tuvalet gibi temel ihtiyaçlarını gidermelerini engellemeye kalktı. Ortalama 70 kişinin konakladığı kamp alanlarında yaşamsal ihtiyaçlar halkın desteği ile sağlanıyor.

Tarihi eylem

Türkiye cumhuriyetinde şimdiye kadar yapılmış en büyük eylemlerden biri olan Büyük Anadolu Yürüyüşü halen devam ediyor. Gölbaşı'nda çadırların kurulduğu alan özel arazi olduğundan, ayrıca yakınında ki yol üstü dinlenme tesisinin polis tarafından girişlerinin engellenmesi ve işlerinin kötüleşmesine neden olduğundan buradan ayrılma kararı verildi. Bu süreçte bir gurup yürüyüşçü vadilerinde mücadeleye devam etmek için geri dönerken direnişçiler Ankara'ya gidip Kurtuluş Parkında basın açıklaması ve çadır kurma eylemi gerçekleştirdiler. Bu girişimleri polis tarafından engellenen direnişçiler eylemlerine devam ediyor. Vişnelik Direniş Kampında kalan Büyük Anadolu Yürüyüşçüleri, çeşitli etkinlik ve eylemlerle isyanlarını halka aktarmaya devam ediyor.

Kadri KAYA

Haziran 2011, Sayı 25 


Share
 
 
 
 
  

 Share
|Hemen Paylaş Butonu Ekleme 

papalina 13. sayı

papalina 14. sayı

papalina 15. sayı

Papalina Gazetesi 17. Sayı

papalina 18. sayı

Papalina 19. sayı

papalina 20. sayı

papalina 21. sayı

 papalina 22. sayı

papalina 23. sayı

  papalina 24. sayı

papalina 25. sayi

 

papalina 25. sayi

 Papalina 26. sayı

  

 

 

27/05/2020 Gün Ortalama:753  Bugün 83 Ziyaret var  Sitede 2 kişi var  IP:18.204.227.117