Ayvalık'ta Hava

Canlı Kameralar

MİLLETVEKİLLERİNE SORUYORUZ

Papalina Gazetesi olarak bölgemizde yaşanan çevre sorunlarını 2011 Genel Seçimleri ile Balıkesir’i TBMM’ inde temsil eden tüm milletvekillerimize sunuyoruz.

Sayın Milletvekili;

Öncelikle, Ayvalık Adaları Tabiat Parkını size kısaca tanıtmak istiyoruz.

1 Eylül 1995–1 Nisan 1999 tarihleri arasında bölgeye 15 bilimsel araştırma gezisi düzenlenerek 1917 örnek toplanarak teşhisleri gerçekleştirilmiş; bölgede tedavi alanında ve gıda olarak kullanıldığı saptanan bitki sayısı 113'dür. Parkta Türkiye'nin başka hiçbir yerinde bulunmayan 4 tür, doğal olarak yetişmektedir. Parkta ayrıca Türkiye'de dar yayılış gösteren 4 bitki türü de bulunduğu tespit edilmiştir. Parkta en az 752 farklı bitki türünün yetiştiği belirlenmiştir. Türkiye’de 11 bin 400 çeşit bitki yetişiyor. Çok değişik canlı türlerinin yaşamasına elveren parkta ise yoğunluk olarak karşılaştırıldığında, Türkiye ortalamasının 4 misli fazlası yetiştiği belirlenmiştir.

Ayvalık Adaları Tabiat Parkı taşımış olduğu doğal kültürel ve arkeolojik değerleriyle eşsiz nitelikte olup, özellikle sahip olduğu adalar Tabiat Parkının en önemli kaynak değerlerini oluşturmaktadır. Adalar ile birlikte adaların çevrelediği körfezin oluşturduğu görsel peyzaj Tabiat Parkı için ayrı bir önem taşımaktadır. Park, Kiliseleri ve manastırlarıyla Yapay Anıtları; doğal olaylar sonrasında oluşmuş adalarıyla da Doğal Anıtları barındırmaktadır.

Tabiat Parkı alanı çevresi ile birlikte değerlendirildiğinde;

 • Sahip olduğu kültürel ve tarihi eserler nedeniyle “Tarih Turizmi”,

 • Yakın yerleşim birimlerinden gelecek ziyaretçilerin yüksek talebi nedeniyle “Günü birlik Kullanım”,

 • Sahip olduğu koylar, kumsallar nedeniyle deniz turizmi, 

 • Zengin denizel biyolojik yapısı nedeniyle dalgıçlık,

 • Adalar ile bütünleşen körfezin sahip olduğu eşsiz doğal özellikleri nedeniyle tekne turu gibi alternatif turizm faaliyetlerinin yapılması için uygun olanaklara sahiptir.

Önemli bir bölümü tabiat parkı sınırları içinde olan Ayvalık Sulak Alanları, hala bölge insanları ve diğer canlılar için bir yaşam kaynağı. Ancak Sulak Alanların Korunması Yönetmeliğinde adı geçse de henüz bir yönetim planından yoksun. Ayvalık Sulak Alanları, Türkiye'de bulanan 135 Uluslararası öneme sahip sulak alandan bir tanesi olup içinde 170'ten fazla kuş türü barındırıyor.

Yine, Bilfer Madencilik tarafından kurulan demir zenginleştirme tesisi,  başta Ayvalık olmak üzere, Küçükköy, Altınova ve Dikili bölgesinin sulama ve içme suyu ihtiyacını karşılamak amacıyla yapılan Madra Barajının su havzasını tehdit etmektedir. Balıkesir Valiliği Mera Komisyonu tarafından, köylülerin yüzyıllardır kullandığı meranın nasıl olduysa köylülerden alınıp maden firmasına verilmesi Karaayıt Köyüne darbe vurdu. Köylüler, tek geçim kaynağı olan hayvancılığı da yapamaz oldular. Köylüler mücadeleye başladıklarında elektriksiz ve susuz bırakıldılar.

 Türkiye fıstık çamı ormanlarının %27’sinin yer aldığı, Türkiye’nin cam fıstığı üretiminin %80’ini sağlayan, yılda 100 milyon dolarlık cam fıstığı üreten Bergama Kozak Yaylası'nda, altın çıkarmak için özel bir şirket tarafından şimdiden 8 bin fıstık çamı kesilerek, bölgenin sosyal, ekonomik ve ekolojik hayatı kar hırsı ile talan edilmektir.

Ayrıca maden kanununda yapılan değişiklikle taş ocakları, maden yasası kapsamına alınarak, özellikle ormanlık alanların yok edilmesinin önü açılmış bulunuyor. Taş ocakları için getirilen alan sınırlaması ile bu ocaklar ÇED yönetmeliği kapsamı dışına da çıkarılarak, denetimsiz bırakılmıştır.

Edremit Körfezi, zeytinin anavatanı Anadolu'ya yaraşan barışın simgesi zeytin ağaçları ile donanmış örnek bir coğrafya. 1939 yılından bu yana korunan zeytinlik alanları da yeni bir yasal düzenlemeyle maden alanları haline getirilmek isteniyor.

Sorularımız gelince;

 1. Ayvalık Adaları Tabiat Parkı plan ve karar hükümlerinin, 2009 yılında yapılaşmaya açılacak şekilde revize edildiğini biliyor musunuz?

 2. Böylece Ayvalık Adaları Tabiat Parkındaki hazine arazilerinin, üç bakanlığın onayıyla sermaye gruplarına satışına olanak sağlandığını biliyor musunuz?

 3. Ayvalık Adaları Tabiat Parkında madencilerin ruhsat aldığını biliyor musunuz?

 4. Ayvalık Adaları Tabiat Parkının RES tehdidi altında olduğunu biliyor musunuz?

 5. Tabiat Parkı içinde kalan 2B arazilerinin satışına karşı ne yapacaksınız?

 6. Ayvalık’ta sulak alanların korunmadığını biliyor musunuz?

 7. Ayvalık Karaayıt Köyünde, Bilfer madencilik tarafından Madra Barajı havzasını kirleten demir madeni tesislerinin olduğunu biliyor musunuz?

 1. Karaayıt köyünün üç yıl boyunca çeşitli defalar susuz bırakıldığını biliyor musunuz?

 2. Kozak yaylasında fıstık çamı katliamı yapıldığını ve taş ocakları ile ekolojik dengenin bozulduğunu biliyor musunuz?

 3. Zeytin altından değerlidir. Zeytinlik alanlarının madencilerinin talanına açılmak istendiğini biliyor musunuz?

Yaşamın savunucuları olarak milletvekillerinden öncelikle çevreye ve doğaya yönelik yıkımların durdurulmasını talep ediyoruz. 

HAZİRAN 2011, SAYI 25


Share
 
 
 
 
  
 

papalina 13. sayı

papalina 14. sayı

papalina 15. sayı

Papalina Gazetesi 17. Sayı

papalina 18. sayı

Papalina 19. sayı

papalina 20. sayı

papalina 21. sayı

 papalina 22. sayı

papalina 23. sayı

  papalina 24. sayı

papalina 25. sayi

 

papalina 25. sayi

 Papalina 26. sayı

  

 

 

19/06/2018 Gün Ortalama:182  Bugün 23 Ziyaret var  Sitede 2 kişi var  IP:54.166.141.12