Ayvalık'ta Hava

Canlı Kameralar

S A T R A N Ç K Ö Ş E S İ

Merhaba satranç severler ve de satranç dostları. Dünya’da ve ülkemizde satranç dünyasında olup bitenlere bir göz atmaya devam edelim.

 

DÜNYA’DAN SATRANÇ HABERLERİ:

* 2011’de Linares yok! Süper turnuvaların en prestijlisi Linares, 2011’de düzenlenmeyecek.

* WIM Betül Cemre YILDIZ WGM normu aldı.07–14 Nisan tarihlerinde Lviv-Ukrayna’da gerçekleşen Vorobec Anı Turnuvası’nda A Ulusal Bayan Takımı sporcularımızdan WIM Betül Cemre YILDIZ, 9 maçta 6 puan alarak 2404 performans ile ikinci WGM (Bayan Büyük Usta) normunu almayı başardı. WIM Betül Cemre YILDIZ ilk WGM normunu 2009 Dünya Gençler Şampiyonası Bayanlar kategorisinde almıştı.

* ANAND’ın çocuğu oldu. Dünya şampiyonu Viswanathan ANAND ile eşi Aruna’nın geçtiğimiz ay bir erkek çocukları dünyaya geldi.

* 09–19 Nisan 2011 tarihlerinde Dubai’de gerçekleşen 13.Dubai Açık Satranç Turnuvası’nı Hintli oyuncu GM Abhijeet GUPTA kazandı.

* Endonezya’nın başkenti Jakarta’da 01–07 Nisan tarihleri arasında düzenlenen Telin Uluslar arası Satranç Turnuvası’nın galibi GM Cerdas BARUS oldu. Cerdas BARUS’u özel yapan ise aynı zamanda işitme özürlü bir oyuncu olması.

* Ermenistan’da satranç zorunlu ders oluyor.

* Pasifik Okyanusu’nda ilginç ve egzotik bir ülke olan Filipinler’in başkenti Manila, Asya Satrancının kalesi durumunda.

* Tayland Açık’ ta şampiyon GUSTAFFSON! Alman büyük usta Jan GUSTAFFSON Pattaya’da düzenlenen 2011 Tayland Açık Satranç Turnuvası’nın şampiyonu oldu.

* Thessaloniki Satranç Akademisi’nin organize ettiği Thessaloniki Açık Satranç Turnuvası (Büyük İskender Açık Satranç Turnuvası) başvuruları devam ediyor. Şu ana kadar 11 ülkeden 100 oyuncu kayıt yaptırmış durumda.

 

TÜRKİYE’DEN SATRANÇ HABERLERİ:

Bu sene TSF tarafından ikincisi organize edilen Satranç Çocuk Ligi Türkiye finali geçtiğimiz ay içinde (12–17 Nisan) Antalya/Kemer’de oynandı. Çocuk Ligi Türkiye finaline tüm ülkeden toplam kırk altı takım ve yaklaşık iki yüz otuz sporcu katıldı. Akdeniz Belediyesi finali 16 puan ile kapattı ve şampiyonluğunu ilan etti. Yamanlar Özyurt İlköğretim Okulu ikinci, Özel Yamanlar İlköğretim Okulu ise üçüncü oldular. TSF Başkanı Ali Nihat YAZICI önümüzdeki sene çocuk liginin devamı niteliğinde “Yıldızlar Ligi”’nin de hayata geçirileceğini söyledi. Ne var ki, bazı satranç sporu yorumcuları gerçekleştirilen Çocuk Ligi hakkında -Çocuk Ligi heyecanla başladı, hüsranla bitti- diyerek, satranç sporunun oldukça maliyetli (paran varsa satranç oyna !) bir spor dalı haline getirildiği yorumunda bulundular.

 

AYVALIKTAN SATRANÇ HABERLERİ

Edremit Satranç İlçe Temsilciliği ile Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Edremit Şubesi’nin düzenlediği “Gençlik Haftası Satranç Turnuvası” 14- 15 Mayıs 2011 tarihinde, Edremit parkı Tepe Gazinosunda yapıldı.

 

1997 ve daha küçük yaş ile 1996 ve daha büyük yaş olarak 2 ayrı gurupta gerçekleşen turnuvaya büyüklerde 25, küçüklerde 16 olmak üzere toplam 48 lisanslı sporcu katıldı.

 

Turnuva öncesi ÇYDD başkanı Nedret Gürdal yaptığı konuşmayla ÇYDD’nin amaçlarını ve gençlerin eğitimine verdikleri önemi belirterek bu alanda her türlü etkinliğe destek vereceklerini ifade etti. Satrançla ilgili yaptığı araştırmalarda; Satrancın bir akıl oyunu olduğunu, kendimizi tanımanın ve kontrol etmenin satrançla gelişebileceğini, her yönüyle satrancın hayatın bir parçası olduğunu söyledi. Katılımın sevindirici olduğunu belirterek, herkese başarılar diledi.

Turnuva sonunda her iki kategoride ilk beşe ödül verildi. Büyükler kategorisinde bunca yıllık tecrübeli sporcuların arasından sıyrılarak birinciliği elde eden Ahmet Yusuf ZÖRER’i kutluyoruz. Her kategoride dereceye giren sporcular:

Büyükler1. Yusuf Ahmet Zörer, 2. Cihat Bulut, 3.Emin Kavalcı,4. Engin Parlarkılıç, 5. Adem Karakuş

Küçükler1. Alp Tuna, 2. Alper Erdil, 3. Ahmet Erdim, 4. Çağdaş Çağırgan, 5. Furkan Berke Kayıkçı

 

*BAHAR ŞENLİĞİ SATRANÇ TURNUVASI

 

Ayvalık Atatürk Anadolu Lisesi’nde bahar Şenliği kapsamında okullar arası satranç turnuvası düzenlendi.

02- 03 Haziran 2010 tarihinde yapılan “LİSELER ARASI TAKIM SATRANÇ TURNUVASI”na, Ayvalık Atatürk Anadolu Lisesi, Rahim Usta Lisesi ve Endüstri Meslek Lisesi öğrencisi toplam 18 sporcu katıldı. Ayvalık Atatürk Anadolu Lisesi Biyoloji öğretmeni Zerrin Şafak Aydınoğlu tarafından organize edilen, Berger Döner Sisteminin uygulandığı turnuvanın hakemliğini TSF Ayvalık İlçe Temsilcisi Ahmet Hamdi Dinler yaptı.

 

Turnuva sonunda; Ayvalık Atatürk Anadolu Lisesi birinci olurken Endüstri Meslek Lisesi ikinci ve Rahim Usta Lisesi üçüncü oldular. Kupalar, şenliğin son günü düzenlenen törenle verildi.

 

 

 

BU SAYININ SORUSU :

Beyaz oynar.3 hamlede mat eder.

Beyaz : Şc2, Kd5, Ab3, c4.

Siyah : Şa2, Ka5, Fe5, a3, d6.

 

GEÇEN SAYIDAKİ SORUNUN ÇÖZÜMÜ :

1.Vxf7+ , Şxh6 2.Fg5+ , Şxg5 3.Vf4 # 1-0

 

SATRANÇ ÖZDEYİŞLERİ

 

Sakin bir hamle çoğu zaman dünyayı sallar.” Richard RETI

 

Ahmet Köken

Haziran 2011, Sayı 25  

 


Share
 
 
 
 
  
 

papalina 13. sayı

papalina 14. sayı

papalina 15. sayı

Papalina Gazetesi 17. Sayı

papalina 18. sayı

Papalina 19. sayı

papalina 20. sayı

papalina 21. sayı

 papalina 22. sayı

papalina 23. sayı

  papalina 24. sayı

papalina 25. sayi

 

papalina 25. sayi

 Papalina 26. sayı

  

 

 

22/06/2018 Gün Ortalama:182  Bugün 78 Ziyaret var  Sitede 1 kişi var  IP:54.158.15.97