Ayvalık'ta Hava

Canlı Kameralar

KADINLAR İÇİN… KADIN DANIŞMA MERKEZİ…

Bir insan hakları ihlali olan kadına yönelik aile içi şiddet, gelir ve eğitim düzeyi ne olursa olsun tüm dünyadaki ve ülkemizdeki kadınların ortak sorunu. Kadın cinayetleri ise son yıllarda %1400 artmış bulunuyor. Kadınlar en yakınlarındaki erkekler tarafından öldürülüyor.

2006/17 sayılı Başbakanlık Genelgesi, 4320 sayılı Ailenin Korunmasına Dair Kanun ve 5393 sayılı Belediye Kanunu bu sorunla mücadelede kurumlara düşen görevleri tarif etmekte. Bu kapsamda yerel yönetimlerce örnek çalışmalar gerçekleştiriliyor. “Kadın Dostu Kentunvanını alan İzmir’de hem   Büyükşehir Belediyesi hem de İlçe Belediyeleri tarafından “Kadın Danışma Merkezi” açılmış bulunuyor.

Merkezler ile kentte yaşayan her sosyal kesimden kadının bilgilendirilmesi, desteklenmesi, güçlendirilmesi ve korunması amaçlanıyor.

Biz de Bergama Belediyesi Kadın Danışma ve Dayanışma Merkezi’ni ziyaret ettik. Merkez için belediye binasına çok yakın bir sokakta iki katlı bir ev tahsis edilmiş. Merkezin sorumlusu Kader Keleş’ten yürütülen çalışmalar hakkında şu bilgileri aldık;

  • Bergama Kadın Danışma ve Dayanışma Merkezi, Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğüne bağlı olarak 2007 yılında açılmış. Belediye ile ilişkileri meclis üyesi Necla Birinci yürütüyor.

  • Şiddete maruz kalan kadınlara ücretsiz olarak hukuksal ve psikolojik danışmanlık hizmeti sağlanıyor

  • En çok hukuksal destek için başvuru oluyor. İzmir Barosu’ndan Adli Yardım desteği sağlanıyor. Evraklar, gönüllü avukatlar tarafından düzenleniyor. 15 gün içinde Baro avukat tayin ediyor.

  • Şiddet ortamından kaçarak sığınma talebiyle merkeze başvuran kadınlara önce yasal hakları hakkında bilgilendirmeler yapılıyor. Yaşam tehlikesi varsa hukuksal işlemlerin yerine getirilmesi sağlanıyor. Sosyal hizmetler İl Müdürlüğü ile irtibata geçilerek mağdur Sığınmaevi’ne gönderiliyor.

  • Emniyet Müdürlüğü veya Jandarma’ya yapılan başvurularda da ortak çalışma ile işlemler yapılarak kadın güvenli bir yere yerleştiriliyor.

  • Ekonomik gücü olmayan kadınlara, Sosyal Yardım fonundan nakdi yardım bağlanması için gerekli işlemlerin yapılmasında yardımcı olunuyor

  • Devlet Hastanesi, Rehberlik Araştırma Merkezi ve Özel Rehabilitasyon Merkezi’ndeki psikolog ve uzmanlardan gönüllü olarak Psikolojik danışmanlık desteği sağlanıyor. Belediye Başkanı, açılan yeni kadroyla merkeze psikolog alınacağı müjdesini vermiş.

  • Temel yasal bilgileri içeren broşürleri bastırmak, dağıtmak ve kadınlara ulaştırmak merkezin görevleri arasında. Örnek olarak; İlçe Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Bürosu ile ortak imzalı posterler ve KSGM- Aile İçi Şiddetle Mücadele El Kitabı çoğaltılarak dağıtımı yapılıyor. Başvurulabilecek kurum ve adres bilgileri veriliyor.

  • Kadının insan hakları, kadın sağlığı ve şiddetle mücadele yolları hakkında bilgilendirme çalışmaları yapılarak, konferanslar düzenleniyor.

  • Kaymakamlık İlk Adım Bürosuna bağlı Sosyal Hizmet Uzmanı ile ortak çalışma yapılıyor. Örneğin; Bu yıl Danışma Merkezinde yapılan “7–19 yaş Aile Eğitimi”ni eylül ayından itibaren mahallelere taşıyacaklar.

Ege Bölgesi Kadın Danışma Merkezi çalışanları için Mor Çatı tarafından İzmir’de verilen eğitim programının kendisine güç kattığını söyleyen Kader Keleş, deneyimlerini büyük bir heyecanla paylaşırken merkeze gelen kadınlara da kendi güç katmaya devam ediyor.

Ayvalık’ta bir kadın danışma merkezi açılması için 25 Kasım ve 8 Martta yapılan imza kampanyalarının ardından Ayvalık Belediyesi ilk adımı atmış bulunuyor. Merkezin faaliyete geçmesini Ayvalıklı kadınlar olarak heyecanla bekliyoruz.

Nebahat DİNLER

Haziran 2011, Sayı 25 

 


Share
 
 
 
 
 papalina 13. sayı

papalina 14. sayı

papalina 15. sayı

Papalina Gazetesi 17. Sayı

papalina 18. sayı

Papalina 19. sayı

papalina 20. sayı

papalina 21. sayı

 papalina 22. sayı

papalina 23. sayı

  papalina 24. sayı

papalina 25. sayi

 

papalina 25. sayi

 Papalina 26. sayı

  

 

 

24/06/2018 Gün Ortalama:183  Bugün 84 Ziyaret var  Sitede 1 kişi var  IP:54.81.112.7