Ayvalık'ta Hava

Canlı Kameralar

HEPİMİZ EŞKIYAYIZ…

Artvin Hopa’da toprağına, suyuna, deresine sahip çıkmak için uzunca bir süredir HES’lere karşı yürütülen bir mücadele vardı. 31 Mayıs günü miting yapmak üzere Hopa’ya gelen Başbakan’a taleplerini dile getirmek ve tepkilerini ortaya koymak için Hopa halkı protesto eylemi yapmak istedi. Halkevleri tarafından asılan pankarta tahammül edemeyen zihniyet pankartı indirmek isteyince Hopa halkı isyan etti. Bunun üzerine polis yoğun gaz kullandı ve emekli öğretmen Metin Lokumcu’nun ölümüne sebep oldu.

Metin Lokumcu’nun ölümü başta Ankara ve İstanbul olmak üzere ülkenin her yerinde tepki ve protesto eylemlerine dönüşürken çok sayıda kişi gözaltına alındı. Polisin eylem bittikten sonra yakaladığı ve ağır şekilde yaraladığı Halkevleri Merkez Yürütme Kurulu üyesi Dilşat Aktaş’ın kalça kemiği kırıldı; 6 ay iş göremez raporu aldı. Aktaş’ın daha uzun süre hastanede kalması gerekiyor. “Ben Hopalıları adam bilirdim ama eşkıyalar Hopa’ya da inmiş” diyen  Başbakan, kadın düşmanlığını ve cinsiyetçiliği tetikler şekilde “Kız mıdır kadın mıdır” sözleriyle de Dilşat’a ve onun nezdinde mücadele eden tüm kadınlara saldırmaya devam etti.

Başbakanın eşkıya dediği Halkevleri,79 yıl önce bir eğitim, aydınlanma, sanat ve kültür örgütü olarak kurulmuştur. Halkevleri ülkenin dört bir yanına yüzlerce kütüphane, tiyatro salonu götürmüş, bu topraklara sağlam bir kök salmıştır. Bu gün de, eğitimden sağlığa, suyumuzdan ekmeğimize kadar her şeyimizi piyasanın hizmetine sunan, evimizde, işimizde, yaşamımızın her alanında karşı karşıya kaldığımız neoliberal saldırılara karşı Halkevleri yeni toplumsal mücadele dinamiklerinin ana kucağı olmaktadır. 

Halkevlerinin yöneticisi Dilşat Aktaş’a yapılan bu saldırıları esefle kınar, Metin Lokumcu’nun ailesine başsağlığı dileriz.

Ayvalık Halkevi

Haziran 2011, Sayı 25 


Share
 
 
 
 
 papalina 13. sayı

papalina 14. sayı

papalina 15. sayı

Papalina Gazetesi 17. Sayı

papalina 18. sayı

Papalina 19. sayı

papalina 20. sayı

papalina 21. sayı

 papalina 22. sayı

papalina 23. sayı

  papalina 24. sayı

papalina 25. sayi

 

papalina 25. sayi

 Papalina 26. sayı

  

 

 

28/05/2018 Gün Ortalama:186  Bugün 5 Ziyaret var  Sitede 1 kişi var  IP:54.92.173.9