Ayvalık'ta Hava

Canlı Kameralar

NÜKLEER TEHLİKEYİ KOVALAYACAK YOK GİBİ

Köpeksiz köy görmüş, çomaksız dolaşıyor,” deyişini bilirsiniz. Son günlerde sık sık aklıma geliyor.

Sonunda bir konuda seçilmişlerimiz aynı doğrultuda görüş açıkladılar; nükleer santrallar ülkemiz için kaçınılmazmış. Darbelerle, barajlarla sol partilerin Meclis’e girmeleri engellenirse olacağı budur. 1965 yılındaki seçilmişlerin meclisinde TİP 15 milletvekili ile diğer partilerin halkın yararına olmayan önerilerini sağduyu ve içtenlikle öylesine irdeliyorlardı ki basın ister istemez tartışmalara geniş yer veriyordu. Şimdi herkes aynı kafada; tek dertleri birbirlerine iktidar nimetlerini bırakmamak. Bu kavga da gerek görsel gerekse yazılı basını yeterince meşgul ediyor zaten.

Japonya’da yaşanan felaketten sonra, tüm dünya halklarını nükleer santrallerin tehlikesinden korumak, mevcut santrallerden kurtulmak için çareler ararken bizim başımızdakiler santral(lar) kurmak konusunda kararlı. Olası nedenleri irdeleyelim.

  • Başımızdakiler nükleer santral konusunda geri dönüşü güç birtakım sözleşmeler yapmış olabilirler. Bu sözleşmelerin ülkeye maliyeti Japonya’da halen yaşanmakta olan insanlık dramından daha yüksek olamaz, ödenmelidir. Kendi ülkelerinde artık yeni santral yapmak zorlaştığı için birilerinin uygulamış olabileceği fiat indirimlerinin cazibesine de kapılmak korkunç bir yanlış olur.

  • Nükleer silah yapabilecek teknolojiye sahip olabilmek santralların gerekli olduğunu söyleyenler var. Nükleer silaha sahip ülkelerin bu silahlar bugüne kadar ne işine yaradı ki? Bir tek ABD atom bombası kullanarak Süper Güç haline gelmeyi başarmıştı; buna karşılık Sovyetler de aynı güce sahip olunca denge kuruldu. Ayrıca bir ülkeyi işgal etmek ya da o ülkeyi dize getirmek için ambargo uygulanması için nükleer silahlara sahip olma tevatürünün bile yeterli mazeret addedildiğini hatırlamakta yarar olabilir.

  • Parasal bağlamda nükleer enerjinin en ucuz olduğu öne sürülmektedir. Bunun aksini açıklayan akademisyenler var. Nükleer atık sorunu ile ilgili bir çözümün bahsi edilmemektedir. Ucuz enerji herhalde halkın kişisel kullanımı için değil sanayi için bu kadar önemsenmektedir. Halk enerjiye ödemekte olduğu faturayı düşürmek uğruna kendinin ve gelecek kuşaklarının sağlığını tehlikeye atmayı göze almaz. Hiroşima’yı Nagazaki’yi yaşayanlardan vazgeçtim, Çernobil’den etkilenen Karadenizlilere gidip bir sorulsa yeter

Gerçek neden ülkemizi ucuz emek cenneti yaptıktan sonra, şimdi de ucuz enerji cenneti yaparak yabancı yatırımcılara ve onların yerli işbirlikçilerine peşkeş çekmek olmalı. Yeraltı kaynaklarımız zengin ve çeşitli, tarım alanlarımız geniş. Kendi ülkelerinde halk ağır sanayi, kirli sanayi, kimya sanayi, nükleer tehlike diye başkaldırıyor; üstelik sosyal haklar da sanayiciye yük. Ülkemizi kirletip, tehlikelere bizi maruz bırakarak yapmış oldukları üretimi de yerli işbirlikçileri aracılığıyla ihrac edip istatistiklere geçirince, birtakım ekonomi profesörleri televizyon programlarında mucize büyümemizi anlatırlar. Bizler de onların verdiği yanıltıcı milli gelir istatistiklerine ve küçük b ir azınlığın yaşam standardına bakarak “gelişiyoruz” deriz. Hindistan da böyle sözde gelişiyor ama halkın çoğunluğu hep aynı durumda.

Başbakanımızın evdeki bütan gazı tüpünün riski ile nükleer santral riskini birlikte ele alması tam bir kara mizah konusu. Bütan gazı tüpü ile çalışan taşıtlar dahi sigortalandığı halde nükleer santralları neden dünyada hiçbir sigorta şirketinin sigortalamadığını sorabilecek bilinçte insanların mevcut olabileceğini herhalde aklına getirmemiş olmalı. Seçim barajını düşürsünler, onlarcasıyla Meclis’te tekrar karşılaşabilirler.  


 Ayşe S. KIRIKOĞLU 

NİSAN 2011, SAYI 24

 

papalina 13. sayı

papalina 14. sayı

papalina 15. sayı

Papalina Gazetesi 17. Sayı

papalina 18. sayı

Papalina 19. sayı

papalina 20. sayı

papalina 21. sayı

 papalina 22. sayı

papalina 23. sayı

  papalina 24. sayı

papalina 25. sayi

 

papalina 25. sayi

 Papalina 26. sayı

  

 

 

24/06/2018 Gün Ortalama:183  Bugün 62 Ziyaret var  Sitede 1 kişi var  IP:54.166.233.99