Ayvalık'ta Hava

Canlı Kameralar

Sendikal Mücadelede ve Yasalarda Kadının Yeri

Eğitim Sen Ayvalık İlçe Temsilciliği,8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında 19 Mart 2011 tarihinde Boğaziçi Otel’de “Sendikal Mücadelede ve Yasalarda Kadının Yeri” konulu bir panel düzenledi.

Panelin açılışında bir konuşma yapan Eğitim-Sen İlçe Temsilcisi Edibe Keleş, kadınların birlik, dayanışma ve mücadele günü olan 8 Mart’ı tek bir günle sınırlandırmak yerine, yapılacak etkinlikleri, güncelliğini ve ihtiyacını sürekli hissetmemiz ve yaşamamız nedeniyle sürece yaymak gerektiğini ifade etti.

Panele konuşmacı olarak katılan SES (Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası) MYK üyesi Meryem Özsöğüt, kadın mücadelesinin tarihsel gelişimi ve çalışma hayatındaki yeri ile ilgili bilgi verdi. Kadının çalışma hayatında, kadın olmaktan kaynaklanan sıkıntıları, eşitsizliği yaşamaya devam ettiğini, fiziksel ve psikolojik tacize maruz kaldığını, yönetim kademelerinde yeterli oranda temsil edilmediğini dile getirdi.

Balıkesir Barosu’ndan Avukat Çiğdem Dönmez Gül ise, kadına yönelik ayırımcılık ve bu hususta ulusal ve uluslararası mevzuattaki durum hakkında bilgi verdi. Türkiye’nin uluslar arası CEDAW Sözleşmesi (Kadına Yönelik Her Türlü Ayırımcılığın Yok Edilmesi Sözleşmesi) ‘ne imza attığını belirterek, sözleşmenin etkin bir biçimde kullanılmadığını aktardı. Ailenin korunmasına dair 4320 sayılı kanun ile ilgili açıklamalarda da bulunan Gül, tüm kadınların yasa hakkında bilgilenmesi gerektiğini, özellikle şiddete uğrayan kadınların haklarını bilmesi açısından bunun önemli olduğunu ifade etti. Kadının yasalarımızda hak ettiği yere tam olarak gelemese de, son yıllarda bazı yasalarda olumlu düzenlemeler yapıldığına da dikkat çekti. 

NİSAN 2011, SAYI 24

papalina 13. sayı

papalina 14. sayı

papalina 15. sayı

Papalina Gazetesi 17. Sayı

papalina 18. sayı

Papalina 19. sayı

papalina 20. sayı

papalina 21. sayı

 papalina 22. sayı

papalina 23. sayı

  papalina 24. sayı

papalina 25. sayi

 

papalina 25. sayi

 Papalina 26. sayı

  

 

 

19/06/2018 Gün Ortalama:182  Bugün 22 Ziyaret var  Sitede 1 kişi var  IP:54.166.141.12