Ayvalık'ta Hava

Canlı Kameralar

PANORAMA

JAPONYA’DA TSUNAMİ VE NÜKLEER FELAKET

9.1 şiddetindeki depreme karşı gerekli önlemleri alabilen Japon yapı teknolojisi ve disiplini tsunami ve nükleer santralın yol açtığı felaketler karşısında çaresiz kaldı ve kalmaya devam edecek. Tsunaminin yol açmış olduğu yaralar geçmişte kalıp zamanla

Sarılacak; nükleer santral onyıllarca Japon halkına zarar vermeye devam edecek. Hiroşima ve Negazaki’ye A.B.D.’nin 1945 yılında atmış olduğu bombaların etkisinden hala kurtulamamış olan bir toplum için ne büyük bir korku…

YGS REZALETİ

Şuyuu vukuundan beter’ denen cinsten bir durum. Yargının varacağı sonuç ne olursa olsun, gençlerimizin üzerinde yaratılmış olan korkunç etki onarılamaz. Hayata başlama aşamasında, kendilerini sınayıp değerlendirecek kurumlara güvenini kaybetmek en başarısız bir sınav sonucundan daha büyük bir sorun. Haksızlığa uğrayan gençler ‘hak etme’ kavramına karşı saygılarını yitirip haksızlık eden büyüklere dönüşmezler mi?

NATO LİBYA SEMALARINDA

Nato Libya halkını Kaddafi’nin zulmünden kurtarmak için silaha sarılmış. Durum hemen akla Saddam’dan kurtarılan (!) Irak halkını getiriyor ve Libya halkı adına kaygı yaratıyor. Başka ülkelerin halklarını diktatörlerden kurtarmak uğruna yapmakta oldukları askeri harcamaların bedeliyle 100 adet 3000 yolcu kapasiteli vapur kiralayarak nükleer tehlike, sağlıklı su ve yiyecek yokluğu, barınaksızlık karşısındaki Japon felaketzedeleri, geçici olarak, misafir edebilirlerdi. 100 x 3000 = 300,000 turistlik gemide rahatlıkla 1.000.000 insan tehlikeden uzaklaştırılmış olurdu. Ne yazık ki petrol kuyularının güvenliği(!) yanında insanlarınki solda sıfır…

MISIR HALKININ DAVRANIŞI DÜNYAYI ŞAŞIRTTI

Batılı ülke halklarından sömürdükleri ülkelerin kendileri yüzünden geri kalmış oldukları saklanır. Yetersiz, yeteneksiz ırklardan geldikleri için gelişemedikleri masalı anlatılır. İlk uygarlıkların kimler ve nerelerde oluştuğunu hatırlamak istemezler. Mısır halkının Enver Sedat’ı başlarından atarken göstermiş oldukları olgun dayanışma yeni bir sosyal çığır açıcı nitelikteydi. Ne yazık ki amaçlarına ulaşmalarını engellemek isteyen küresel güçler bu dayanışmayı bozmak için her yolu deneyeceklerdir.

HEMEN HER GÜN BİR KADIN ÖLDÜRÜLÜYOR

Erkekleri büyük oranda aile dışından başka erkekler öldürürler; oysa kadınlarımızı büyük oranda eşleri ya da yakın akrabaları öldürüyor, hem de genellikle planlayarak. Öldürüleceğini sezinleyen kadınlar devletin korumasına sığınmak için başvursalar da sonuç değişmiyor.

TÜSİAD HAZIRLATMIŞ OLDUĞU ANAYASAYA SAHİP ÇIKMADI

Önce TÜSİAD Başkanı tarafından özgürlükçü, çağdaş bir anayasa taslağı açıklandı; sonra taslağı kendileri hazırlatmış olmakla birlikte, tüm önerileri sahiplenmediklerini duyurdular. Derneğin ağır topları ‘sakıncalıklı özgürlükler’i geç fark etmişlerdi.

NEVRUZ BU YIL SORUNSUZ KUTLANDI

Öyle olmuş olması sevindirici de; böyle bir haber yazmak durumunda kalmak biraz ayıp kaçmıyor mu? Engellemezseniz neden sorun çıksın ki!

OGÜN SAMAST’IN BABASI DEMİŞ

Hrant Dink cinayetinden sonra polislerle birlikte bulunabileceği yerlerde oğlunu arayıp da bulamayan baba, oğlunun Jandarma Komutanıyla çok sık görüştüğünü, nerede olduğunu Komutan’a sorarlarsa onun bileceğini söylemiş. İlgililer herhalde dikkate alırlar.

ELEKTRONİK İLETİŞİM ÇAĞINDA YSK’NUN VETO REZALETİ

YSK belge eksikliği nedeniyle 12 bağımsız adayı ve ÖDP’nin tüm adaylarını veto etti; sonra 7 bağımsız aday istenen belgeleri sunarak vetodan kurtuldu. ÖDP seçime hiç giremiyor. Vetolar büyük çapta tepki gördü. Durumu protesto gösterisine katılan lise son sınıf öğrencisi İbrahim Oruç polis kurşunuyla öldürüldü. ESP’nin desteklediği Gaziantep bağımsız adayı Çiçek Otlu’nun (partinin Genel Başkan Yardımcısı) vetoyu aşamama nedeni adliyede dosyasının bulunamaması ve dolayısıyla belgenin verilememesi. Elektronik iletişim çağına atladığımız söyleniyor; atlamasak ne olurmuş acaba. YSK gibi bir kurumda belgelerle uğraşılacağına vatandaşlık numarası ile bütün kişisel bilgilere ulaşılabilmesi gerekirdi. Gerekli kayıtlara ulaşılamama halinde de, sözkonusu edilen suçlar ve ilgili yasalar bağlamında veto edilip edilmeyecekleri basit bir bilgisayar programı onlara belirtebilirdi. Yeniden yargılanmaları gerekmiyordu ki, yasa değişikliklerinden yararlandırılmışlardı..

1 MAYIS 2011 TAKSİM’DE KUTLANACAK

Bir milyon katılımcı amaçlanıyor. Disk “77’de Taksim’deydim” pankartı ile katılıyor. Siyasi cinayetlerin ve faili meçhullerin aydınlatılması başlıca temalardan. Emekçi bayramını hakkı olan biçimde kutlayacak; görüşlerini, taleplerini açıklayacak. 

NİSAN 2011, SAYI 24 

papalina 13. sayı

papalina 14. sayı

papalina 15. sayı

Papalina Gazetesi 17. Sayı

papalina 18. sayı

Papalina 19. sayı

papalina 20. sayı

papalina 21. sayı

 papalina 22. sayı

papalina 23. sayı

  papalina 24. sayı

papalina 25. sayi

 

papalina 25. sayi

 Papalina 26. sayı

  

 

 

24/06/2018 Gün Ortalama:183  Bugün 62 Ziyaret var  Sitede 1 kişi var  IP:54.166.233.99