Ayvalık'ta Hava

Canlı Kameralar

AYVALIK’TA 8 MART

Ayvalık Kent Konseyi Kadın Meclisi, Ayvalık Bağımsız Kadın İnisiyatifi, Ayvalık Çevre Koruma Derneği, ADD, ASD, AYKÜSAD, AYOP, CHP Kadın Kolları,DSP, ÇYDD, Dayanışma ve El Sanatları Derneği, Halkevi, KASAİD, KESK, Kızılay Derneği, Pir Sultan Abdal Derneği, TEMAD ve Türk Anneler Derneği’nce oluşturulan Ayvalık 8 Mart Kadın Platformu, Dünya Kadınlar Günü etkinliklerini 8 Mart 2011 Salı günü Cumhuriyet Alanında basın açıklaması yaparak başlattı.

8 Mart Resmi Tatil Olsun” pankartı ve “Artık yeter! Daha Kaç Kadın Öldürülecek” “ Kimsenin Namusu Olmayacağız”, “Emeğimiz, Bedenimiz Bizimdir”, “Eşit Temsil Şart” “ Kadınlar 4-C değil Kadrolu İş İstiyor” dövizleri ile alanda bir araya gelen platform üyeleri adına basın açıklamasını Neslihan Kürtül okudu. 8 Mart’ın üzerinden 100 yılı aşkın bir zaman geçmiş olmasına rağmen, özellikle ülkemizde kadınlar olarak toplumsal konumumuzdan, çalışma yaşamındaki koşullarımıza kadar değişen pek bir şey olmadığını söyleyen Kürtül; açıklamasında yasaların ve ulusal politikaların bütününde kadınları birey olarak gören bir yaklaşımın değil geleneksel aileyi kutsayan bir yaklaşımın hakim kılınmaya çalışıldığını, Meclisteki kadın milletvekili oranının %8,8, belediye başkanı oranının ise %0,9 olduğunu söyledi.

Kadın cinayetlerinin son yıllarda %1400 artmasına dikkat çekilen basın açıklamasında;“Biz kadınlar olarak, kadının özgürleşmesinin, kadın cinayetlerinin durdurulmasının ancak ve ancak kadınların örgütlü gücünün bir eseri olacağına inanıyoruz. Erkek egemen bakış açısının sirayet ettiği toplumsal yaşamın tamamını dönüştürmek için yola çıktık. Yolu bizimle kesişen herkesle birlikteyiz.” denildi.

Platform üyeleri basın açıklaması sonrası başlattıkları imza kampanyası ile kadınlara ücretsiz hukuksal ve psikolojik danışmanlık hizmeti vermek üzere Ayvalık’ta Kadın Danışma Merkezi açılmasını talep ettiler. Toplanan imzalar Ayvalık Belediye Başkanlığına sunulacak.

Aynı gün, Ayvalık Belediyesi Sanat Galerisinde Saat:13.00 de açılışı yapılan “Kadın Gözüyle Ayvalık” konulu fotoğraf sergisinin ardından Saat: 17.00 de Ayvalık Ticaret Odası Toplantı Salonunda Ferda İzbudak, Lütfiye Aydın, İnci Gürbüz Atik’in konuşmacı olduğu “Edebiyatta Direnişçi Kadınlar” konulu toplantı gerçekleştirildi

Geleneksel hale gelen yürüyüş için 12 Mart Cumartesi günü Marina önünde buluşan kadınlar, “Her Gün 8 Mart Her Gün Mücadele ”,” Kadın Danışma Merkezi İstiyoruz”, “Ücretsiz Kreş İstiyoruz”, “Ev İşini Bırak Dünya Dursun!” “Yüzde 50 temsil Hakkı Uygulansın” pankartları ve “Yaşasın 8 Mart. Yaşasın Kadın DAYANIŞMASI”, “Kadına Yönelik Şiddete HAYIR”, “Taciz ve Tecavüze HAYIR”, “İşte, Evde, Sokakta ÖZGÜRLÜK”, “Görünmeyen Emek SESİNİ YÜKSELT”, “Kadınlar el ele… Özgür güzel günlere…” sloganları eşliğinde Cumhuriyet Alanı'na kadar yürüdüler.

Alanda “Güldünya Şarkıları”nın söylenmesi sununda yapılan basın açıklamasını Meral Çağlar Okudu. Kadınların, hayatın her alanında uğradığı toplumsal cinsiyet eşitsizliğine karşı mücadele etmek için, 8 Mart’ın 101.yılında yine alanlarda olduklarını belirten Çağlar; “Erkek adalet değil, gerçek adalet istiyoruz. Biz kadınlar, sosyal devletin görevleri olan çocuk, hasta, yaşlı ve engellilerin bakımının sırtımıza yıkılmasını istemiyoruz! Kadın sığınma evlerinin, ihtiyacın tamamını karşılayacak sayıda açılmasını ve kadın örgütlerinin önerilerine, denetimine açık olmasını istiyoruz! Kadınların yaşam haklarını garanti altına almak üzere kadınların ve kadın örgütlerinin görüşleri alınarak ciddi ve kapsamlı bir eylem planı hazırlanmasını, gerekli tüm adımların atılmasını ve fiili olarak yaşama geçirilmesini istiyoruz! Biz kadınlar, hayatın yarısıyız… Krize, yoksulluğa, savaşa, şiddete, eşitsizliğe karşı mücadelemizde el ele yürümek için yaşasın 8 Mart, yaşasın kadın dayanışması!” dedi. 

Nebahat Dinler 

NİSAN 2011, SAYI 24 

papalina 13. sayı

papalina 14. sayı

papalina 15. sayı

Papalina Gazetesi 17. Sayı

papalina 18. sayı

Papalina 19. sayı

papalina 20. sayı

papalina 21. sayı

 papalina 22. sayı

papalina 23. sayı

  papalina 24. sayı

papalina 25. sayi

 

papalina 25. sayi

 Papalina 26. sayı

  

 

 

19/06/2018 Gün Ortalama:182  Bugün 22 Ziyaret var  Sitede 1 kişi var  IP:54.166.141.12