AYVALIK KERVANI YÜRÜYÜŞ GÜNCESİ

Büyük Anadolu Yürüyüşü Ayvalık Kervanı olarak "Anadolu’yu Vermeyeceğiz" sloganıyla 13 Nisan Çarşamba günü Cumhuriyet Meydanından yola koyulduk. Basın açıklamasına 100'ün üzerinde kişi katıldı, tek tek elimizi sıkıp iyi dileklerini belirttiler. Yola çıkmaya karar verdiğimiz de 2 kişiyken 100 kişiyle Ayvalık'ın içinde yürüdük. İlçe çıkışına geldiğimizde hala 50'nin üzerinde yürüyüşçü vardı. Kozak Yaylası yol ayrımından sonra 7 kişi (Şükrü Kaygısız, Varol Türümen, Halil Coşkun, Ahmet Köken, Halim Aslan, Tolga Yarıcı, Kadri Kaya) yürümeye devam ettik. Ayvalık'tan 23 km uzaktaki Karaayıt köyüne varıp orada kamp yapmak ilk hedefimizdi.

Yürüyüşçünün tercih etmeyeceği asfalt yol üzerinde çoğunlukla zeytin ağaçlarının arasındaydık. 23 km lik yolu tahminimizden daha kısa zamanda bitirdik. Karaayıt köyünde Halil İbrahim'in gösterdiği yerde çadırlarımızı kurduk, kuru çamaşırlarımızı giydikten sonra köy kahvesine gittik. Moral ve enerjimiz yerindeydi, bir an önce neden yürüdüğümüzü oradaki halka anlatmak istiyorduk. Yıllarca madencilerle mücadele eden, köyün en önemli geçim kaynaklarından birisi hayvancılıkken meralarını maden zenginleştirme tesisine kaptıran, sularını da vermek istemeyen bu insanların bizi anlaması çok önemliydi. Anadolu’nun İsyanı kısa filmini köy kahvesinde izledikten sonra, Anadolu’nun karşı karşıya olduğu yıkıma dur demek için Ankara'ya yürüyen 10 koldan biri olduğumuzu anlattık.

Karaayıt köyünde Ayvalık'tan dostlarımızda bizi bırakmadı. Gazetecilerde köydeydi. Kahvedeki sohbete çadırların yanında yaktığımız ateşin etrafında devam ettik. Köyde 6 kişi kaldık (Halim ve Tolga gitmiş Melek Ağdaş bize katılmıştı).

14 Nisan Perşembe sabahın ilk saatleriyle hepimiz yağmurla uyandık. Çadırlarımız yağmurda kullanmak için uygun değildi. Halil İbrahim ve ailesinin ikramı keçi peyniri ve çayla kahvaltımızı yaparken öğrendik ki gece 1 kişi hariç uyuyabilen olmamış. Açık havada yatmaktan, heyecandan ya da sabahı düşünmekten olabilir.

Hafif yağan yağmurla yola çıktıktan 1 saat sonra şiddetli sağanak yağışa yakalandık, tüm önlemlerimize rağmen çantalarımızın içindeki yedeklerimize kadar ıslanmıştık ki, Demircidere köyü kahvehanesine sığındık. Zaten Karaayıt’tan 8 km uzaktaki bu köyde sunum yapmayı planlamıştık. Bu bölge de madencilerin tehdidi altında. Ancak mevcut yasalar değişmediği sürece yapacak bir şey yok.

Kahvehane sahibinin de yardımlarıyla soba başında biraz da utanarak botlarımız ve çamaşırlarımızı kurutmaya çalıştık. Yemeğimizi yedikten sonra Ayvalık’tan gelen dostlarımızın da katılımıyla köylülere sunumumuzu yaptık, neden yürüdüğümüzü anlattık. Öğleden sonra hava güneşliydi, yağmur tamamen kesilmişti. 10 km yürüyüşten sonra 2. kamp yerimize ulaştık. Hala ıslak olan eşyalarımızı burada kurumaları için astık, ateş yaktık ve çadırlarımızı kurduk. Kermes Meydanı denen yerde kurduğumuz kampımızda da yalnız değildik. Ayvalık tan ve çevre köylerden gelenlerle geç saatlere kadar türküler söyleyip, sohbet ettik.

15 Nisan Cuma sabah kalktığımızda herkes üşüyordu, gece çok soğuktu, hemen kahvaltı için ateş yakılıp çay pişirildi. Sayımız yine artmıştı (İlknur İlhan, Ayşegül Tekten, Tolga Yarıcı ve Arif Namlı katıldı). 8 km uzaktaki Yukarıbey de bizi bekliyorlardı. Buradan dönmeyi düşünüyorduk ama olmadı. Bergama ve Dikili Belediye Başkanlarının da olduğu bir grupça karşılandık. Basın açıklamasının ardından çoğunluğunun köylü kadınlardan oluştuğu 50 kişilik grubun içinde Bergama’ya yürürken bulduk kendimizi (Şükrü, Varol, İlknur, Kadri). 23 km lik keyifli yürüyüşün ardından Bergama’ya ulaştık. Basın açıklamasının ardından Bergama Belediye Başkanın da isteğiyle sunumumuzu Belediye Kültür Salonun da gerçekleştirdikten sonra Ayvalık'a döndük ve yürüyüşe ara verdik.

17 Nisan da İzmir‘de Ege Kervanı yola çıkışına katıldık. 27 Nisan da Kuzey Ege kervanına destek vermek için Edremit'teydik. Tüm Kervanlarla Ankara'da buluşacağımız günü iple çekiyoruz.

Kadri KAYA

NİSAN 2011, SAYI 24 

papalina 13. sayı

papalina 14. sayı

papalina 15. sayı

Papalina Gazetesi 17. Sayı

papalina 18. sayı

Papalina 19. sayı

papalina 20. sayı

papalina 21. sayı

 papalina 22. sayı

papalina 23. sayı

  papalina 24. sayı

papalina 25. sayi

 

papalina 25. sayi

 Papalina 26. sayı

  

 

 

13/07/2020 Gün Ortalama:420  Bugün 156 Ziyaret var  Sitede 5 kişi var  IP:18.232.188.89