Ayvalık'ta Hava

Canlı Kameralar

AYVALIK HALKI TABİAT PARKINA SAHİP ÇIKTI

Ayvalık Adaları Tabiat Parkı, 2009 Revizyon Planı ile tehdit edilmişti. 2009 Revizyon Planı, öncelikli olarak Tabiat Parkının ana ilkelerini ortadan kaldıran hükümleri ve planın hazırlanması sürecinde katılımcılık ilkesinin uygulanmaması nedeniyle yanlıştı. Bu nedenle 2009 Yılı Revize Planı iptal edilerek, yeniden bir plan revizyonuna gidilmesini ve bu yapılırken de 2004 Plan hükümlerinin ana ilkelerine sadık kalınmasını, ancak varsa aksayan yönlerin düzeltilmesini talep ettik.

Bunun üzerine 30 sivil toplum örgütü bir araya gelerek Ayvalık Adaları Tabiat Parkı Platformunu oluşturdu. Platform, Tabiat Parkını korumak amacıyla, “Basın açıklaması, yürüyüş, konferans” gibi etkinliklerin yanında hukuksal mücadeleyi de başlatmıştı. Nebahat Dinler, Havva Taylan, Cemil Tosunoğlu ve Şükrü Kaygısız tarafından bireysel olarak; Pateriça Ada Doğasını Kültürel Hayatını Yaşatma ve Dayanışma Derneği ile GÜMÇED tarafından dernekler olarak, Ayvalık ve Küçükköy Belediye olarak Orman ve Çevre Bakanlığı, Danıştay’ın 6. Dairesine dava edilmişti.

Ayvalık Belediyesinin davasına ret kararı gelirken, diğer davacıların davalarına Danıştay uzun bir aradan sonra “…Taşınmazların yerinde keşif ve bilirkişi incelemesi yaptırılarak bilirkişi raporu alındıktan sonra yeniden karar verilinceye kadar yürütmenin durdurulması isteminin kabulü…” kararını aldı. Sonuç, platform tarafından sevinçle karşılandı. Ancak Danıştay, “Keşif ve bilirkişi” ücreti olarak, dava başına 5 000TL yatırılması için 30 günlük süre tanıdı.

Platform, sorunu çözmek için bir dizi toplantı sonunda bağış kampanyası başlatma kararı aldı. Bağış kampanyasının amacı para toplamanın yanında Ayvalık Halkını da davaya dahil etmekti. Kampanya süreci, platformun yanılmadığını kanıtladı. Ayvalık Halkı, Tabiat Parkına bağışlarıyla sahip çıkarken “Tabiat Parkı bizim, yarın da bizim olacak!” dedi.

Kampanyaya destek veren Ayvalık Belediyesi, Atatürkçü Düşünce Derneği, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, AYOP (Ayvalık Otelciler ve Pansiyoncular Derneği), Ayvalık Çevre Koruma Derneği, Halk Evleri, Karagöz Sanat Evi, Balıkesir Mimarlar Odası, Cunda Taksi Dolmuş Kooperatifi, Ayvalık Folklor Araştırmaları Derneği, Ayvalık Ticaret Odası, GÜMÇED, Cunda ve Kaypa Motel ile 1 liralarıyla dahi Ayvalık’a sahip çıkan Ayvalık halkına teşekkür ediyoruz. 

NİSAN 2011, SAYI 24 

papalina 13. sayı

papalina 14. sayı

papalina 15. sayı

Papalina Gazetesi 17. Sayı

papalina 18. sayı

Papalina 19. sayı

papalina 20. sayı

papalina 21. sayı

 papalina 22. sayı

papalina 23. sayı

  papalina 24. sayı

papalina 25. sayi

 

papalina 25. sayi

 Papalina 26. sayı

  

 

 

22/06/2018 Gün Ortalama:182  Bugün 64 Ziyaret var  Sitede 1 kişi var  IP:54.81.197.24