Ayvalık'ta Hava

Canlı Kameralar

ANADOLUYU VERMEYECEĞİZ

BAY (Büyük Anadolu Yürüyüşü) Ayvalık Grubu, Ege kervanını 13 Nisan 2011 tarihinde Ayvalık’tan başlattı. Yürüyüş öncesi “Anadoluyu Vermeyeceğiz” ve “Ayvalık Tabiat Parkını Vermeyeceğiz” yazılı pankartlarla Cumhuriyet Alanı’nda toplanan, Ayvalık Adaları Tabiat Parkını Koruma Platformu üyeleriyle birlikte çok sayıda dernek ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin bulunduğu grup, basın açıklaması yaptı. Ayvalık Belediye Başkanı Hasan Bülent Türközen de alana gelerek eyleme destek verdi.

Grup adına konuşan Şükrü Kaygısız şunları söyledi:

Biz, Anadolu insanları 2 Nisan’dan itibaren, köylerimiz, kasabalarımız ve şehirlerimizden çıkarak Ankara’ya yürümeye başladık. Çünkü binlerce yıldır insan uygarlığının beşiği olan Anadolu, bugün eşi görülmemiş bir yıkımla karşı karşıya. Ancak dünya, bu büyük yıkımın farkında değil.

 Son on yıl içinde tüm sularımız enerji şirketlerinin eline geçti. Üzerlerine binlerce HES ve baraj kuruluyor. Dağlarımız maden şirketleri tarafından parsellendi, delik deşik ediliyor. Yaşamımız, nükleer ve termik santrallerle tehlike altında. Feryadımızı duyan yok. Binlerce yıldır ekip biçtiğimiz tohumlar, yok olmaya başladı. Ormanlarımız parça parça yok ediliyor.

             Yanı başımızda Kaz Dağları, Madra Dağı ve Kozak Yaylasının tamamı maden şirketlerine peşkeş çekildi ve arama ruhsatı verildi. Topraklarımızın her üç metre karesinden biri artık maden arama alanı oldu. Altıncısı, demircisi, bakırcısı, molibdencisi, hidrojen sülfürcüsü dağlarımızı, ovalarımızı, meralarımız ve ormanlarımızı talan ediyor. Bizlere, kurda-kuşa artık yaşayacak alan bırakmayacaklar. Siyanür, kükürt, sülfür, metan, karbondioksit, karbonmonoksit derken temiz doğa parçası bırakmayacaklar…

            Oda yetmedi Türkiye’nin en büyük Tabiat Parkına göz diktiler. Adalarımız bizlerden alınıp, zenginlerin, hizmetine sunulup özel park alanına dönüştürülüyor. Adalarımızda yasa dışı inşaatlar devam ediyor. Yürütme Durdurma kararı almamıza rağmen kimse oralı olmuyor. Ayvalık Adaları Tabiat Parkını vermeyeceğiz.

           Bu yıkımlar sonucunda, tüm insanlığın ortak mirası, dünyanın en eski yerleşim yerleri sular altında kalıyor. Sayısız hayvan ve bitki türünün nesli tükeniyor. İnsanımız, doğduğu bereketli topraklarda artık doyamıyor. Köyünü, ata toprağını terk ediyor. Binlerce insan şehirlere göç ediyor ve kadim Anadolu kültürleri birer birer yok oluyor. Hızla kalabalıklaşan şehirlerimizde yaşamak her geçen gün daha da zorlaşıyor. Bu toprakları yönetenler, bu yıkıma karşı çıkanların çığlığına kulak tıkıyor ve yıkımı daha da çoğaltıyor. Anlıyoruz ki, onların gözünde artık köklerimizin hiçbir değeri yok.

           Bu nedenle biz, Anadolu insanları, Anadolu’yu yaşatmak için kendi halk irademizi kullanmaya karar verdik. Birleşiyoruz! Vicdan sahibi herkesle buluşarak on ayrı koldan, 40 gün 40 gece Anadolu’yu arşınlıyoruz ve nehirler gibi akarak Ankara’ya yürüyoruz. Geçmişe olan saygımız ve çocuklarımızın geleceği için, doğanın hakları ve yaşam hakkımız için yürüyoruz.

 

Karadeniz Artvin’den 12 gündür

Güney Ege, Yuvarlakçay ve Bodrumdan 5 gündür

Mezopotamya kolu Hasankeyf’ten 4 gündür

Batı Akdeniz, Antalya 2 gündür yürüyor.

Şimdi sıra bizde, biz yürüyeceğiz. Buradan başlattığımız yürüyüşü üç gün sonra Yukarıbey’de olacak. Böylece Ege Kervanı Ayvalık’tan başlayıp İzmir koluyla birleşerek Ankara’ya yürüyecek.

 

Arkasından Doğu Akdeniz-Hatay ve Mersin kolu,

Trakya-Marmara Kervanı Edirne İstanbul üstünden,

Batı Karadeniz, Kastamonu Loç Vadisinden,

İç Anadolu Avanos’tan,

Kuzey Ege-Güney Marmara Altınoluk’tan Ankara’ya kadar yürüyecekler.

 

Dereler olup birleşerek ırmaklar yaratıyoruz ve coşarak dağları tepeleri aşıyoruz.

Tüm politikaların üstünde, sadece yaşamımız için yürüyoruz.

Kapitalizmin doymaz kar hırsına ve bitmeyen talanına dur demek için yürüyoruz.

Hiçbir dil, din, ırk ve siyasi görüş ayrımı gözetmeden, tüm Anadolu insanlarını ve Dünya insanlığını bu yürüyüşe katılmaya davet ediyoruz.

Suyumuzu, doğamızı, köklerimizi ve Anadolu’yu geri alana kadar, dönmüyoruz.

Bizler, artarak çoğalarak ANADOLUYU VERMEYECEĞİZ.” 

NİSAN 2011, SAYI 24 

papalina 13. sayı

papalina 14. sayı

papalina 15. sayı

Papalina Gazetesi 17. Sayı

papalina 18. sayı

Papalina 19. sayı

papalina 20. sayı

papalina 21. sayı

 papalina 22. sayı

papalina 23. sayı

  papalina 24. sayı

papalina 25. sayi

 

papalina 25. sayi

 Papalina 26. sayı

  

 

 

24/06/2018 Gün Ortalama:183  Bugün 62 Ziyaret var  Sitede 1 kişi var  IP:54.166.233.99