Ayvalık'ta Hava

Canlı Kameralar

AYVALIK İÇ DENİZİNİN ATIRGANASINI HATIRLAYAN VAR MI?

Değerli Papalina okurları Cunda’dan merhaba.

Bu yazımda size Ayvalık İç Limanından söz etmek istiyorum.Bu iç deniz bize yaradandan bahşedilen büyük bir servettir. Mevsim itibariyle Ege Denizi’nde yaşayan tüm türleri barındıran bir deniz, neden mi? Çünkü Ege Denizi’ni ender rastlanan bir dip yapısına sahip, en derin yeri 12 metre olan bu iç deniz “atırgana” dediğimiz taşa benzer ve içinde binlerce canlıyı barındıran zemine sahiptir. Nisan ayı geldiğinde, yani havalar ısınmaya başlayınca derinlik sığ olduğu için hızlı bir şekilde ısınmaya başlar. Bu ısınmayla deniz dibi canlanmaya başlar, yani planktonlardan tutun, o atırgana içinde yaşayan binlerce canlı hayat bulur, her iki boğaz çıkışında duran balıklar ısınmayla bu yemle dolu dünyaya dalar, ta ki sular yeniden soğuyana kadar, yani kasım veya aralık ayına kadar. Bu 5-6 ay içinde yerel küçük balıkçı, ta evinin önüne kadar gelen balıklardan nasibini alır. Ayvalık’a gelen insanlarımız da tazecik çok lezzetli olan bu balıklarımızdan yeme fırsatı bulurdu. Mesela, bir liman papalinası, tekiri, çuprası halen insanların dilinde dolaşıyor; şimdi yok. Neden, çünkü yasak? Neden yasak, oraya gelelim?

Ayvalık İç Limanı dünyada ender bulunan kıllı midye dediğimiz bir midye türüyle kaplıydı.84 veya 85 yıllarıydı, tam hatırlamıyorum Yunanistan’dan bir uyanık gelip bunu gördü ve burada bir servetin yattığını anlayınca bunun ihracatını başlattılar. Balıkçı da bu konuda bilgili olmadığı için bu midyeyi kendine ekmek kapısı görüp o demir yığınlarını senelerce bu denizin dibinde sürüdük durduk. O denizin dibinde yaşayan canlıları yerle bir ettik. Belki inanmayacaksınız ama binlerce ton midyeyi katlettik, ta ki bitene kadar. Balıkçı bundan her zaman olduğu gibi sadece karnını doyurdu ama birileri bundan büyük paralar kazandı. Hal böyle olunca da bozulan zeminde balık popülâsyonu da derin yara aldı. Bir de evsel atıklar, kanalizasyon buna eklenince netice meydanda. Biliyorsunuzdur midyeler, süngerler denizin akciğeridir. Bunları söküp alırsanız yaşam durur. Şimdi her kafadan bir ses; şurayı delelim, burayı açalım. Hiçbir yeri delmeyin, açmayın, sadece kirletmeyin yeter. Şimdi midyeye olanlar deniz patlıcanının başına geldi. Onlar da şuursuzca toplanıyor, Japonya’ya ihraç oluyor. O da bittiği zaman ki bitecek bakalım karşımıza ne faturalar çıkacak.

İşte bu olanlardan bizler küçük balıkçı sorumlu tutuldu, her zaman olduğu gibi faturayı bize ödettiler, balık tutmak yasak. Şimdi bir yerde anlaşalım, bu balık burada kalıcı değil, gelip geçici ve bundan balıkçı faydalanamıyor. Defalarca Ankara’da bunu dile getirdim, gelin yılın 12 ayında da araştıralım, balıkçı bundan faydalansın diye. Bana verilen cevap: siz zaten denize zarar vermiyorsunuz, trafiğe engel oluyorsunuz, o yüzden yasak. Bakar mısınız değerli okurlar, birileri Ankara’daki hatırlı arkadaşlarını arayarak; yahu bu adamlar ayakaltında geziyor, bu adamları buradan çekin diyor ve bunca insanın ekmek parası hiçe sayılarak yasaklar bu kadar basit konuyor. Tabi, bundan biz üretici, sizler de tüketici olarak nasibimizi alıyoruz. Bu arada da soracaksınız bu balıklar ne oluyor? Mevsimi gelip sular soğuduğunda geldikleri gibi yine aynı şekilde boğazlardan balıklar daha sıcak suya, yani dışa çıkarken büyük devasa tekneler 5-10 gün içinde toparlayıp gidiyorlar.

Değerli okurlar; 8333 km kıyı şeridi, 154080 km2 kıta sahanlığına sahip kaç tane ülke vardır? 3 tarafı denizlerle çevrili bu ülkenin bir “Balıkçılık Bakanlığı” bile yok. Çok mu zor bu bakanlığı kurmak, anlayamıyorum?

Değerli okurlar; bu öksüz denize hep beraber sahip çıkalım, kirletmeyelim. Ha şuna değinmeden edemeyeceğim. Dünyada kaç ülke vardır ki, atık su parası ödeyip kanalizasyonunu denize akıtan? Var mıdır acaba? Saygılarımla. 

  

    

Hasan TOSYA  (Balıkçı – CUNDA)

hasan.tosya@hotmail.com


 NİSAN 2011, SAYI 24 

     

    

Hasan TOSYA  (Balıkçı – CUNDA)

hasan.tosya@hotmail.com 

 

papalina 13. sayı

papalina 14. sayı

papalina 15. sayı

Papalina Gazetesi 17. Sayı

papalina 18. sayı

Papalina 19. sayı

papalina 20. sayı

papalina 21. sayı

 papalina 22. sayı

papalina 23. sayı

  papalina 24. sayı

papalina 25. sayi

 

papalina 25. sayi

 Papalina 26. sayı

  

 

 

22/06/2018 Gün Ortalama:182  Bugün 63 Ziyaret var  Sitede 1 kişi var  IP:54.81.197.24