Ayvalık'ta Hava

Canlı Kameralar

NBŞ NEDİR? MERAK EDİYOR MUYUZ?

Ülkemizde önce şeker pancarı üretimine kota getirildi; üreticinin ekecek tarlası var ama 'dur bakalım ancak bu kadar ekebilirsin” denildi. Sonra şeker fabrikaları özelleştirildi. Yabancı tekellere yerli sermaye ile birlikte nişasta bazlı şeker (NBŞ) üretim tesisleri kurmalarına izin verildi.

Kapatılan şeker fabrikaları, üretmediğimiz şeker pancarı şekeri, açıkta kalan binlerce işçi, sıkıntı çeken şeker pancarı üreticisi ... Bir tarafta da paralarımızı dışa akıtıp ithal ettiğimiz genetiği değiştirilmiş mısır ve bu mısırın nişastası… Bu uygulamanın üreticinin ve halkın yararına olduğu söylenebilir mi?

NBŞ mısırdan elde edilen şekerdir. NBŞ nin kanser, alzheimer, parkinson, enfarktüse neden olduğu biliniyor. İnsan sağlığına zararından dolayı NBŞ nin üretimine ABD'de yüzde 2 , Almanya'da binde 9 kota getirilirken biz de bakanlar kurulunun kararı ile kota yüzde 15 e çıkarıldı, Bu, iyi bir şey olsaydı Fransa'da, Almanya'da yüzde 1'in altında olmazdı. Kotanın yüzde 15'e çıkarılması kimlerin işine yarıyor?

Bazı hekimlerin 'bu konuda deney ve gözlem sonuçlarını içeren bir araştırma yapılmadı; zararlı olduğu söylenemez” demesi de çok üzücü. Hastalanan genç nüfusun beslenme alışkanlıkları dikkate alındığında NBŞ nin etkili olduğu görülüyor. Bu konuda halkı bilinçlendirmek için yıllardır çaba gösteren hekimlerimiz de var.

Mısırdan elde edilen NBŞ’de yüksek oranda fruktoz (meyve şekeri) var. Fruktoz, tokluk hissi uyandırmıyor ve iştahı arttırıyor. Bağımsız bilim adamları fruktozun masum bir şeker cinsi olmadığını söylüyor. Kilo aldırıyor, insülin direncini tetikleyerek şeker hastalığına yol açabiliyor. Bu nedenle marketten alınan her ürünün içindeki şeker türünün ne olduğunu incelemek bizlere düşüyor. Özellikle çocukların tercih ettikleri  gıdalara dikkat etmek  gerekiyor. Onlara mümkün olduğunca evde hazırlanan yiyeceklerin sunulmasında fayda var. NBŞ'nin obeziteye neden olduğu bunun da kanser yaptığı biliniyor. Kanser vakaları arttıkça SGK tedavi giderlerini karşılıyamıyorum dediğinde sosyal(!) devletin bizleri nasıl kucaklayacağını merak ediyorum.

Sağlığımız özellikle de gelecek neslin sağlığı tehlikededir. Raflardan gıdaları alırken acaba içinde NBŞ var mı diye endişe duyarak ayıklamak bize kalıyorsa devlet niye var? Tükettiğimiz çeşitli şekerleme, gofret, kola, içecekler, bisküvi, çikolata, ketçap, toz kahve kreması, meşrubat, dondurma, helva, reçel, marmelât, hazır meyve suyu gibi pek çok gıdada NBŞ kullanılıyor. Ülkemizde üretilen gazoz ve meşrubatların neredeyse tamamında  var. Şekerden daha ucuz olduğu için mısır şurubu tercih ediliyor. Bunların üzerinde Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı'ndan izinli yazısını görmek de çok üzücü.  

Ülkemizde aslında yeterli şeker pancarı üretim potansiyeli var, şeker pancarından elde edilen glikozun (şeker) kullanılması gerekir. Bakanlar Kurulu yetkisini, kotayı artırma yönünde değil de halk yararına kullanmalıdır.   

Sağlıklı yaşamamız için yasaların ve ilgili kurumların gereğini  yaptığına inanarak bu güven duygusu içinde yaşamak hakkımızdır.

 HALKIN SAĞLIĞI, ŞİRKETLERİN KAR HIRSLARININ HER ZAMAN ÜSTÜNDE OLMAK ZORUNDADIR!

Para peşinde koşan küreselleşen tekellerin oyunlarına dur demek bizlere düşüyor. Bilinçlenmek sunulanı yememek. Sağlıklı gıda hakkına kavuşmak için çok geç olmadan ... 

Hüsniye EDİZSOY 

NiSAN 2011, SAYI: 24 

papalina 13. sayı

papalina 14. sayı

papalina 15. sayı

Papalina Gazetesi 17. Sayı

papalina 18. sayı

Papalina 19. sayı

papalina 20. sayı

papalina 21. sayı

 papalina 22. sayı

papalina 23. sayı

  papalina 24. sayı

papalina 25. sayi

 

papalina 25. sayi

 Papalina 26. sayı

  

 

 

22/06/2018 Gün Ortalama:182  Bugün 64 Ziyaret var  Sitede 2 kişi var  IP:54.81.197.24