Ayvalık'ta Hava

Canlı Kameralar

AYRICAKLI PARTİLER

12 Haziran 2011 de Türkiye seçime gidiyor. Ancak sadece üç partinin reklâmlarını görüyoruz. Çünkü seçim için ayrılan bütçeyi bu partiler alıyor. Biliyorsunuz Mecliste grubu olmayan ve bağımsız olarak aday olanlar bu bütçeden yararlanamıyor. Ayrıca, geçerli oyların % 7’ sinden azını alan partilere, hazine yardımı ödenmiyor. AKP, CHP ve MHP pastanın hepsini alıyor, üç partiye yaklaşık 700 milyon veriliyor. Siyasi Partiler Yasasına göre en çok parayı AKP alıyor. Bizim vergilerimiz sorulmadan ödenekli partilere gidiyor. Seçime giren diğer on beş partiye kuruş yok. Bu siyasi otlakçılıktır. Siyasette bir yolun sonuna gelindi. Otoriteyi kabul etmek onun parçası olmaktadır.

 Ayrıca diğer olumsuz bir durum da barajın olmasıdır. Türkiye’deki
 % 10 seçim barajı, temsilde adaleti engelliyor. Dünyada ve Avrupa'da bu kadar yüksek seçim barajına sahip ülke yoktur. Erdemli olmak, mağdurları desteklemektir; onlardan yana olmaktır. Barajlar sıfıra indirilmelidir. Gerçek demokrasi ancak bu şekilde oluşabilir.

Milli Bakiye Sisteminin geçerli olduğu 1965 seçimlerinde Türkiye İşçi Partisi (TİP) parlamentoya girmişti. Günümüzde halkın iradesine para ile sahip olunmak isteniyor ve seçilme özgürlüğü engelleniyor.   Bu konudaki eleştirilerimiz duvara tosluyor. Bu olumsuzluklar, 12 Eylül rejiminin uygulamasıdır. Böyle bir seçim, bir koşucunun katıldığı, sonucunun baştan belli olduğu bir yarıştır.  İktidar ve muhalefet temsilde adalete karşı çıkıyorlar. Bu şekilde demokrasi derinleştirilemez. Bu konudaki münazaralara herkes katılmalıdır. Evet, adaletli bir seçim için acil olarak; seçim barajları kalkmalı ve partilere yapılan seçim yardımları derhal durdurulmalıdır. 

Mahir TARÇIN


nİSANn Nisan 2011, Sayı: 24

papalina 13. sayı

papalina 14. sayı

papalina 15. sayı

Papalina Gazetesi 17. Sayı

papalina 18. sayı

Papalina 19. sayı

papalina 20. sayı

papalina 21. sayı

 papalina 22. sayı

papalina 23. sayı

  papalina 24. sayı

papalina 25. sayi

 

papalina 25. sayi

 Papalina 26. sayı

  

 

 

28/05/2018 Gün Ortalama:186  Bugün 5 Ziyaret var  Sitede 1 kişi var  IP:54.92.173.9