Ayvalık'ta Hava

Canlı Kameralar

YEDİ KUYULAR

Birinci Paylaşım Savaşı, Yunan ve Türk halkının arasına girmişti. Artık beraber yaşayamazlardı. Mübadele ile doğdukları, büyüdükleri toprakları hafızalarına ve kalplerine koyup yeni yaşamlara başladılar. Geçmiş günler de yaşları 85- 100 arasında değişen bir avuç yaşlı, duygulu, güzel insanlarda saklı.

Bu güzel insanlardan geçmişimizi ne kadar iyi öğrenir ve sözlü tarihimizi genişletirsek o kadar zenginleşebiliriz. Ne yazık ki birçok konuda yazılı tarihe ulaşamıyoruz. Ancak sayıları çok azalan güzel insanlarımız bize ışık tutabilir; geçmişimizin farkına vardırarak, geleceğimizi çok daha iyi görmemizi sağlayabilir.

İşte onlardan biri Abdullah Amca. Biz, Abdullah Amca ile Ayvalık’ın Kazım Karabekir Paşa Mahallesindeki Yedi Kuyuları konuştuk. Ondan aldığımız bilgileri dilimiz döndüğünce sizinle paylaşıyoruz.

İnsanlığın ve tüm canlı yaşamının temel kaynağını oluşturan, devamlılığını sağlayan, kültürlere biçim veren, tarih boyunca uygarlıkların gelişmesinde önemli rol oynayan su vazgeçilmez bir değerdir.

Mübadele ile Ayvalık’a gelenlerin en önemli gereksinimi su idi. İşte Yedi Kuyular bu anlamda çok önemliydi. Abdullah Amca, Yedi kuyuları bize şöyle anlattı:

Biz geldiğimizde Ayvalık’ta su sıkıntısı çekiliyordu. Mahalle aralarında çeşmeler vardı ama suları biraz kireçliydi. İçme suyu olarak bizlerin damak tadına da çok uygun değildi. Kullanma suyu olarak da evlerdeki sarnıçlar kullanılırdı. Evi çeşmelere yakın olanlar çeşmelerden de yararlanırdı. Oysa Yedi Kuyuların suyu çok güzeldi. İçme suyu olarak bu kuyuların suyu kullanılmaya başlandı. Ancak buradaki suya ulaşmak o kadar da kolay değildi. Ayvalık geniş bir alana dağılmış bir kentti. Suyu evlere getirmek gerekiyordu. Hemen bir iş alanı oluştu ve sakalar sahneye çıktı. Sakalar, kuyulara yakın evlere suyu sırtlarında taşıyarak; uzak evlere ise eşeklerden yararlanarak taşıyorlardı. Suyun tenekesini de beş kuruşa satarlardı.

O dönemin sakalarının başında Ahmet Sucu, Çek Baba lakaplı zat ve babası Hüseyin Efendi, Arif Sucu gelirdi. Sayıları oldukça fazla olan sakalardan anımsadıklarım bunlar.

Yedi Kuyuların, günümüzden farkı; kuyu ağızları yerle birdi. Kuyuların birbirleri ile bağlantıları vardı. Daha sonra kuyu ağızları yükseltildi. Yedi Kuyular, hem içme suyu aldığımız yerler hem de eğlence yerlerimizdi. O bölgede evler de yoktu. Hıdrellezler genelde burada kutlanırdı. Yine yedi kuyular, gençlerin kaçak rakı içtiği, türküler söylediği bir yerdi. Kuyular halk için çok değerliydi. Su çektiğimiz kovalarımızı sakalar dâhil asla yere koymazdık. Kuyuların suyu kirlenecek diye çok korkardık. Kuyulara sahip çıktığımız gibi aynı zamanda oraları ağaçlandırdık. Dönemin Zabıta Müdürü önce fidanları bahçesinde tenekelerde büyüttü. Sonra da bize onları diktirdi. Ben o gün bu gündür ağaç dikerim; dikmeye de devam edeceğim. Ben 89 yaşındayım. Bu yıl da dikecek ağaçlarım var. Meyvesini kim isterse o yesin; ben ölene kadar ağaç dikmeye devam edeceğim.

Su almak için sıraya girerdik. Yedi Kuyular, hiçbir zaman tenha olmazdı. Her zaman sakalar ve su almaya gelenlerle doluydu.

Ayvalık’ta Avni Baskın’ın Belediye Başkanlığı dönemine kadar suyla ilişkimiz böyle sürüp gitti. Avni Baskın, şehir suyunu getirince çeşmelerin bir kısmının üzerine içilmez yazıldı. Bunun sebebi belki şehir suyunun alımının yaygınlaşmasıydı. Ama gerçekten de şehir suyu, eski çeşme sularından daha güzeldi.”

Yedi Kuyular, belki de gelecekte yine bizim su gereksinimimizi karşılayacak. Ama biz yine de aman diyelim; suyu ticarileştirmek isteyenler duymasınlar. Yoksa yedi kuyularımızı da satmaya kalkarlar. Biz en son ne demiştik: Anadolu’muzu, Tabiat Parkımızı, suyumuzu, doğamızı VERMEYECEĞİZ!

Kaynak: Abdullah ARICI  

Havva TAYLAN 

NİSAN 2011, SAYI 24

papalina 13. sayı

papalina 14. sayı

papalina 15. sayı

Papalina Gazetesi 17. Sayı

papalina 18. sayı

Papalina 19. sayı

papalina 20. sayı

papalina 21. sayı

 papalina 22. sayı

papalina 23. sayı

  papalina 24. sayı

papalina 25. sayi

 

papalina 25. sayi

 Papalina 26. sayı

  

 

 

23/06/2018 Gün Ortalama:183  Bugün 30 Ziyaret var  Sitede 2 kişi var  IP:54.166.141.12