Ayvalık'ta Hava

Canlı Kameralar

İki Tutam Saç- Dersim'in Kayıp Kızları

İstanbul Film Festivali, Ankara Uçan Süpürge Film Festivali, Antalya Altın Portakal Film Festivali, İstanbul 1001 Belgesel Film Festivallerinde gösterilen belgesel 12 Şubat günü Ayvalıklılarla buluştu.

Pir Sultan Abdal Derneği Ayvalık Şube Başkanı Vedat Tekten'in yaptığı açılış konuşmasında, etkinliğe destek veren kurumlara teşekkür etmesinin ardından, mikrofona gelen Pir Sultan Abdal Derneği Genel Başkanı Fevzi Gümüş, “Bizler, 1937–38 yılları arasında Dersim'de yaşanılan katliamla devletin yüzleşmesini istiyoruz. Bu yüzden de devletin arşivleri açılmalı ve hepimiz gerçekle yüzleşmeliyiz. Çocuklarımız için asimilasyona tekabül eden, Alevilerin inancını yok sayan zorunlu din dersinin kaldırılmasını istiyoruz.” dedi.

1937-38 Dersim harekâtıyla birlikte ailelerinden alınarak rütbeli askerlere verilen kızlar, yıllar sonra bir belgesel film aracılığıyla aileleriyle buluştu. Nezahat ve Kazım Gündoğan'ın üç yıl boyunca 20 ilde yaptığı araştırmalar sonucunda bugün 80'li yaşlarını süren Huriye ve Fatma'nın askerler tarafından alınışlarını, suskunluklarını, travmalarını ve ailelerine kavuşma süreçlerini anlatan belgeselde, halen köklerini arayan başka kızlar ve kızlarını arayan başka ailelerin duyguları da kardeşlerine miras kalan iki tutam saçla perdeye yansıyor...

Filmde evlatlık verilen kızlarla yapılan röportajların yanı sıra, şimdiye kadar gün yüzüne çıkmayan pek çok gerçek, belge ve fotoğraf da yer alıyor. Müziğini Mikail Aslan'ın yaptığı, metnini Sema Kaygusuz'un yazdığı belgeselde seslendirmeyi oyuncu Jülide Kural yaparken, Şevval Sam da kendi bestesi olan “Yol Türküsü” ile yüreklere bıraktığı ince sızı ile yer alıyor.

Gösterimin ardından yapımcı Nezahat Gündoğan, izleyicilerin sorularını yanıtladı. “Dersimin kayıp kızları, kayıp değil, sizlerle buluştular, yalnız değiller” diyerek sözüne başlayan Gündoğan, belgesel ile konuşulmayan bir olgunun ortaya çıkarılması ve görünür kılınmasının önemini vurguladı.

Berin ÖZKAN

Şubat 2011, Sayı: 23

papalina 13. sayı

papalina 14. sayı

papalina 15. sayı

Papalina Gazetesi 17. Sayı

papalina 18. sayı

Papalina 19. sayı

papalina 20. sayı

papalina 21. sayı

 papalina 22. sayı

papalina 23. sayı

  papalina 24. sayı

papalina 25. sayi

 

papalina 25. sayi

 Papalina 26. sayı

  

 

 

24/06/2018 Gün Ortalama:183  Bugün 62 Ziyaret var  Sitede 2 kişi var  IP:54.166.233.99