Ayvalık'ta Hava

Canlı Kameralar

SİLAH YASA TASARISINA DİKKAT

Karikatür:Musa Gümüş  

Sürekli tedirginlik yaratan bir yasa tasarısı karşımıza çıkıyor. Tasarıya ilişkin ilk tartışma askerin dışında mit ve emniyete de ağır silah ithal yetkisinin verilmesi olmuştu. Bu kurumlar ağır silahları kime karşı kullanacaklardır?..

Tasarıda isteyenin beş silaha sahip olabileceği, ikisini yanında taşıyabileceği öngörülmüştü. Silah edinme yaşı av ve pompalı tüfeklerde 18,tabanca edinmede 21 olarak belirleniyor ve ruhsat almak kolaylaştırılıyor. Bu açıklamalar kamuoyunda tartışmalara neden olunca daha sonra gündeme getirilmek üzere rafa kaldırıldı. Gündem yoğunluğu nedeniyle bu dönem yasalaşması mümkün olmayacağı açıklandı. Tasarı yasalaşırsa silah almak için tam teşekküllü hastane raporu gerekmeyecek; eski sabıkalılar silah alabilecek; internette silah reklâmları yapılabilecek. Bu uygulama ancak silah tüccarlarının işine yarayacaktır. Genç nüfusumuz tüccarların iştahını kabartıyor olsa gerek.

Genç duygularını yoğun yaşar. Sevinçlerini de üzüntülerini de en üst noktada yaşadığından davranışlarının sonuçlarını değerlendirip sonra harekete geçme şansı azdır. Elinin altındaki silahı kullanma olasılığı artar. Sonra da pişmanlıklar, yaşanmış travmalar. İyileştirmenin maliyeti bir tarafa sağlıksız toplum olmanın getirdikleri kimin işine yarar? Öfkemizi kontrol etmeyi öğretmeyen, duygu eğitimi vermeyen eğitim sisteminden geçmiş bireyler ve empati yoksunu yetişkinler. Hep ben haklıyım düşüncesiyle ortaya çıkan öfke patlamaları. Arabasında sopa taşıyanlar, stat önlerinde saldırmak için bekleyenler, platonik âşıklar, sevdiğime yan gözle baktın anlayışları, namus adına yapılan saldırılar, düğün törenleri, şampiyonluk kutlamaları vb. Türkiye ateşli silahlarla ölüm haberlerini zaten çok duyarken silah edinmenin ve taşınmasının böyle kolaylaştırılması akla uygun değildir.

Sadece öldürmeye yarayan silahın bu kadar kolay elde edilebilir ve taşınabilir olmasının getireceği sonuçları görmezden gelmek için ancak kötü niyetli olmak gerekir. Bazı kavramları kullanarak keskin çizgilerle insanların ayrıştırıldığı, ötekileştirildiği günümüzde silah kullanımını kolaylaştırmak… İnsanın dili varmıyor ama kardeşi kardeşe kırdırmak birilerinin işine gelecek görünüyor.

Başka ülkelere baktığımızda İngiltere’de bireysel silahlanmaya asla izin yok; Fransa’da ciddi şekilde tehlike altındaysanız silah ruhsatı talep edebilirsiniz; Yunanistan’da ruhsal yönden sağlıklı olmak şart; Belçika’da atış kulübü üyesi iseniz belki silah sahibi olabilirsiniz. Ülkemizde silah sahibi olmayı ve üzerinde bulundurmayı TBMM teşvik ediyor. Yeniden gündeme getirilecek olan bu tasarıya karşı vicdan sahibi ve barıştan yana olan herkesin dik duruşla hayır demesi gerekiyor.

Şubat 2011, Sayı: 23

papalina 13. sayı

papalina 14. sayı

papalina 15. sayı

Papalina Gazetesi 17. Sayı

papalina 18. sayı

Papalina 19. sayı

papalina 20. sayı

papalina 21. sayı

 papalina 22. sayı

papalina 23. sayı

  papalina 24. sayı

papalina 25. sayi

 

papalina 25. sayi

 Papalina 26. sayı

  

 

 

24/06/2018 Gün Ortalama:183  Bugün 62 Ziyaret var  Sitede 2 kişi var  IP:54.166.233.99