Ayvalık'ta Hava

Canlı Kameralar

KUŞ CENNETLERİNE RAKİP

Ayvalık, çevresindeki kuş cennetleri gibi geniş ve dönemsel olarak kurumayan sulak alanlara sahip değil. Buna rağmen kuş çeşitliliği açısından çok yakınındaki bu alanlarla yakın sayıda kuş türüne rastlanmakta. Sadece kuşlar değil, memeli, bitki, iki yaşamlı, balık, böcek ve sürüngen varlığıyla Türkiye'nin önemli tabiat alanlarından biri olarak kabul edilen Ayvalık, tüm bu özelliklerine rağmen koruma uygulamaları açısından son sıralarda.

16 KORUMA KALKANI VAR

            Türkiye'de farklı kurumlar tarafından hala uygulanmakta olan 19 farklı koruma statüsünden 16'sına sahip olan Ayvalık Adaları Tabiat Parkı, sualtı ve üstü zengin biyolojik çeşitliliğini bir arada bulunduruyor. Alanın Tabiat Parkı olarak ilan edilmesinde ki tek etken biyolojik çeşitlilik değildi, eşsiz manzaralar ve tarihi eserlerin önemi azımsanamaz. Ama Ayvalık ve adalarının ekosistemi benzerine az rastlanır biyolojik çeşitliliği yarattı. Anadolu'nun büyük bölümünde olduğu gibi Ayvalık ta ya birilerinin oyun bahçesi olacak ya da rant için doğal zenginliği yanlış planlama sonucu geri döndürülemez şekilde yok olacak. Bu çeşitliliğin en iyi göstergelerinden biri Ayvalık kuşlarıdır. Türkiye'de görülen kuşların yaklaşık olarak yarısının ilçe sınırları içerisinde gözlemlenmiş ve tespit edilmiş olması önemli bir veri.

 

215 TÜR GÖZLENDİ

            Ayvalık'ta 2000 yılında 18.000ha alanda yapılan arazi çalışmalarında 752 bitki, 86 kuş, 142 balık, 7 amfibi, 59 memeli, 186 böcek, 38 sürüngen yaşadığı tespit edilmiş. Aradan 10 yıl geçti, elimizde bu yıla ait tek gerçek rakam olarak kuş tür sayısı var. Bu gün Ayvalık'ta görülen toplam kuş tür sayısı 215 tir. 40 bin hektar alanda koruma faaliyetlerinin sürdüğü İzmir Kuş Cennetinde 286 ve 24 bin hektar alana yayılan Manyas Kuş Cennetin de görülen kuş tür sayısı ise 255. Bu sayısal veriler ışığında Ayvalık, Türkiye'nin bu önemli kuş alanları ile rakip konumunda. Ancak Ayvalıkla ilgili bu olgunun bilinirliliği yeterli düzeyde değil.

TÜRKİYE'DEKİ KUŞ TÜRLERİNİN  %48'İ AYVALIK'TA GÖRÜLDÜ       

            Son 5 yıldır düzenli yapılan kuş gözlem ve sayımları bölgenin doğal yaşamı hakkında bilgi vermenin yanı sıra, önemli alanları takip edip alanlardaki değişimleri diğer aktörlere aktarmak, gerektiğinde hukuki mücadele vermek için gerekli veriyi hazırlıyor. Bu gözlem ve sayımlar önemli çünkü Türkiye'deki toplam kuş türlerinin yüzde 48'i Ayvalık'ta görülüyor. Bu heyecan verici gelişmelere rağmen Ayvalık'ın sulak alanları korunmuyor. 16 ayrı koruma kalkanı, ilgili kurumların gerekli özeni göstermemesi nedeniyle Ayvalık'ı ve kuşlarını koruyamıyor.

Kadri KAYA

Şubat 2011, Sayı: 23

papalina 13. sayı

papalina 14. sayı

papalina 15. sayı

Papalina Gazetesi 17. Sayı

papalina 18. sayı

Papalina 19. sayı

papalina 20. sayı

papalina 21. sayı

 papalina 22. sayı

papalina 23. sayı

  papalina 24. sayı

papalina 25. sayi

 

papalina 25. sayi

 Papalina 26. sayı

  

 

 

24/06/2018 Gün Ortalama:183  Bugün 62 Ziyaret var  Sitede 1 kişi var  IP:54.166.233.99