Ayvalık'ta Hava

Canlı Kameralar

TORBA YASA PROTESTO YÜRÜYÜŞÜ

11 Şubat 2011 Cuma günü KESK in Türkiye genelinde yürüttüğü eylem etkinliği çerçevesinde KESK Ayvalık Bileşenleri (BES, Eğitim-Sen, SES, Tümbel-Sen) Ankara saldırısını ve Torba Yasayı protesto etmek, Ostim ve İvedik te yaşamını yitirenleri anmak amacıyla bir basın açıklaması düzenledi.

Ayvalık Demokrasi Platformu, DSP, Emek Partisi, ÖDP, TKP’nin yanısıra ADD, Belediye İş Sendikası Ayvalık Baştemsilciliği, CHP Kadın Kolları, ÇYDD, Genel İş Sendikası Altınova Temsilciliği,  HALKEVİ ve Pir Sultan Abdal Derneği üyeleriyle birlikte eyleme katılarak destek verdiler.

Ayvalık Öğretmenevi önünde buluşan kitleTORBA YASAYLA HAKLARIMIZ ÇALINIYOR – İZİN VERMEYECEĞİZ yazılı bir pankartla, sloganlar eşliğinde, alkışlarla Cumhuriyet Meydanına kadar yürüdü.

Yaklaşık 400 kişilik topluluk Cumhuriyet Meydanına geldiğinde ilk olarak OSTİM ve İVEDİK’ te kuralsız, güvencesiz çalışma ve denetimsizlik sonucu yaşamını yitiren 20 işçi için saygı duruşu yapıldı.

Basın açıklaması Eğitim Sen Ayvalık temsilciliği Başkanı Edibe KELEŞ tarafından okundu. Torba yasanın OSTİM’de patladığını belirten Keleş, birçok alanda güvencesiz ve sigortasız çalıştırılan yüzlerce emekçinin ölümüne uluslar arası sermayenin AKP hükümetine uygulattığı ekonomik politikaların sebep olduğunu söyledi.

”AKP hükümeti açıklamalarında halk iradesinin üstünlüğünden, diyalogdan bahsederken bunlara tam tersi yönde davranarak binlerce emekçiye karşı gaz bombaları, basınçlı su ve sis bombaları ile şiddet kullanmıştır. Sermaye sınıfının istediği yasaları biran önce tek taraflı olarak çıkarmak istemekte, emekçileri ve halkı yok saymaktadır.” diyen Keleş,sağlığından emeğine, eğitiminden emekliliğine zaten yetersiz olan bugünkü hakların torba yasa ile gasp edilmek istendiğini söyleyerek, emekçilerin buna sessiz kalmayacağını, baskılara boyun eğmeyeceklerini vurguladı.

Eylem boyunca “Baskı Zulüm Yasasına Hayır”, “Biz Varken Bu Yasa Meclisten Çıkmayacak”, “Ostim İvedik Katliamdır”, “Emekçiyiz Haklıyız Kazanacağız”, “AKP Halka Hesap Verecek”, “Ostim’in Katili İktidardır”, “Bu Yasa Hemen Geri Çekilsin” sloganları atıldı.

İşsizlik fonunun yağmalanmasına,  sürgünlerin yasallaşmasına, ödünç memurluğun getirilmesine, güvençesiz ve denetimsiz iş yaşamına, gençlerimizin ve çocuklarımızın geleceğinin çalınmasına hayır diyen eylemciler bir kez daha sefalet ve kölelik yasası olan torba yasa tasarısının derhal geri çekilmesini talep ettilER.

Havva TAYLAN

Şubat 2011, Sayı:23

papalina 13. sayı

papalina 14. sayı

papalina 15. sayı

Papalina Gazetesi 17. Sayı

papalina 18. sayı

Papalina 19. sayı

papalina 20. sayı

papalina 21. sayı

 papalina 22. sayı

papalina 23. sayı

  papalina 24. sayı

papalina 25. sayi

 

papalina 25. sayi

 Papalina 26. sayı

  

 

 

24/06/2018 Gün Ortalama:183  Bugün 62 Ziyaret var  Sitede 2 kişi var  IP:54.166.233.99