Ayvalık'ta Hava

Canlı Kameralar

Ayvalık'ta “Torba Yasası” Paneli

Ayvalık Demokrasi Platformu tarafından “Torba Yasası”nı protesto etmek için düzenlenen etkinliklerin ikincisi olan “Torba Yasası ve Sendikal Mücadele” başlıklı panel 23 Ocak 2011 tarihinde İsmet İnönü Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi. Eğitim-Sen üyesi Dilaver Şener'in kolaylaştırıcılığını yaptığı panelde “Sendikal Mücadele Tarihi ve Önümüzdeki Süreç” başlıklı sunumu Sabri Topçu (Tüm-Tıs eski Genel Başkanı) , “Torba Yasa Neler İçeriyor” başlıklı sunumu ise Gonca Turgutoğlu Demir (Yurtsever Cephe İşçi Birliği İstanbul Barosu Avukatı) yaptı.

Sabri Topçu, genel olarak işçi sınıfının geçmiş sendikal mücadele deneyimlerinden örnekler vererek, sınıfın hak kayıplarının liberalizmle birlikte artarak devam ettiğine vurgu yaptı ve “Torba Yasa”ya karşı mücadelenin yükseltilmesinin yetmeyeceğini, işçilerin iktidar için mücadele etmeleri gerektiğini söyledi. “Kapitalizm ve emperyalizm ülkeyi AKP eliyle ucuz iş cenneti yapmak istiyor.” diyen Topçu, işçilerin birlikte olmalarının ve kararlı bir mücadeleyi ortaklaştırarak yükseltmelerinin önemine işaret etti. Topçu, “İşçi sınıfı mücadelesi ortaklaştırarak ayağa kalkabilirse, önünde ne bürokrat, ne satılmış sendika yöneticileri, ne AKP ne de emperyalizm durabilir.” dedi.

"Torba Yasa nedir? İşçi sınıfına nasıl bir tuzaktır?" diyerek sözlerine başlayan Gamze Turgutoğlu Demir, "Bu 'Torba Yasa' çorba yasa olmuştur; ne varsa içine atılmış ve bilinçli olarak karmaşık bir hale getirilmiştir" dedi. Sadece işçi ve kamu çalışanlarını değil, gençleri, kadınları ve işsizleri de etkileyecek düzenlemeler içeren bu yasa mutlak olarak durdurulması gerektiğini söyledi. Demir, esnek çalışma ve sürgünleri daha da artıracak olan bu yasaya karşı mücadele, kapitalizme emperyalizme ve AKP iktidarına karşı siyasallaştırılmadığı sürece kalıcı sonuç almanın mümkün olamayacağını söyledi.

Ayvalık Belediye İşçileri ve KESK'E bağlı kamu çalışanlarının da katıldığı paneli 300'ün üzerinde insan ilgi ile izledi. Panel, katılan işçi ve emekçilerin panelistlere yönelttikleri soruların yanıtlanmasının ardından son buldu.

Berin ÖZKAN

Şubat 2011, Sayı:23

papalina 13. sayı

papalina 14. sayı

papalina 15. sayı

Papalina Gazetesi 17. Sayı

papalina 18. sayı

Papalina 19. sayı

papalina 20. sayı

papalina 21. sayı

 papalina 22. sayı

papalina 23. sayı

  papalina 24. sayı

papalina 25. sayi

 

papalina 25. sayi

 Papalina 26. sayı

  

 

 

22/06/2018 Gün Ortalama:182  Bugün 93 Ziyaret var  Sitede 1 kişi var  IP:54.92.153.90