Ayvalık'ta Hava

Canlı Kameralar

Su Havzasında Madencilik Yapılır Mı

Valla burası Türkiye,olmaz demeyin o da olur.Hem de öyle bir olurki , bu deli saçmasına karşı çıkanları binbirtürlü cinlikle itham ederler .Yok biz Türkiyenin yıllık demir ihracatını biliyormuymuşuzda,dünyada maden bilmem kaç metreden çıkarmışda,Türkiyede bu yüzden geri kalıyormuş.Anlayacağınız bir dolu terane..

Hikaye kısaca şu; Bu BİL-FER nadencilik güçlü bir firma,bu adamlar 1950 li li yıllarda Karaayit köyü çevresinde madencilik faliyeti yapmışlar,fakat o dönemde o bölgede baraj yok,ilerleyen dönemde maden kapanıyor ,baraj kuruluyor.Yıllar sonra demirin ve bakırın kıymetlenmesi ile bu firma buraya tekrar geliyor,bu sefer hem maden bulacak hem de o madeni saflaştırmak için oraya bir şantiye kuracak.İşin garibi şantiye tam da su havzası üstünde,tepkilerde bundan sonra başlıyor.

Sana madencilik yapma diyen yok,ama kalkıp su havzasında bunu yapmaya kalkarsan dünyanın her medeni ülkesinde olduğu gibi biriside çıkıp sana “dur” der.

Elbette biz ayvalıklı çevreciler böyle bir şeye seyirci kalamazdık,kalmadıkda.Bu ;su havzamıza yapılmak istenen maden zenginleştirme tesisi ilk başta Karaayit köylülerinin tepkisini çekti,aralarında para topladılar,bir avukat tutup gerekli izinleri veren kuruluşları ve BİL-FER madenciliği mahkemeye verdiler.Daha sonra onlar Ayvalıklı çevrecileri buldular,birlikte hareket ettiler.

Bu maden firmasının tek hayırlı tarafı ilçemizde bir çevre platformu kurulmasına ön ayak olması oldu,ne demişler “nerede hareket,orada bereket”Bizde kalktık AYVALIK ÇEVRE HAKLARI PLATFORMUNU kurduk.

Platformumuz bu konuda evvela kamuoyunda duyarlılık yaratmaya yönelik faaliyetlerde bulundu.Beşbin adet bildiri bastırıp vaziyeti vatandaşa aktardık,köye bir gezi düzenledik,konuya sahip çıkmalarını sağlamak için Ayvalık,Altınova,Dikili belediyeleri ile görüştük,bunlar yetmedi bir de konuyla ilgili panel yaptık.Egeçep dönem sözcüsü Erhan İÇÖZ ve Jeoloji yüksek mühendisi Tahir ÖNGÜR hocamıza konuyu anlattırdık.

Evet,buraya kadar böyle; Baktık ki dava yetersiz gibi görünüyor,konuyu biraz daha araştırıp,çevre konusunda uzmanlaşmış avukatlatdan destek alıp Balıkesir barosuna bağlı beş avukatı bulup köylülerle birlikte ÇED raporunun iptaline ilişkin bir dava açtık.bakalım ne çıkacak?

Daha geçtiğimiz yıllarda petrol savaşları çıktı,konuyu bilenler derki dünyada bundan sonra su savaşları çıkacak.Küresel ısınma,yer altı sularının kirlenmesi derken  su bir anda en kıymetli şeylerden biri oldu.

Evet sevgili papalina okurları süreç bu noktada,bizim bu işin ucunu bırakmaya hiçmi hiç niyetimiz yok,insanlık su bulamazken bizim temiz suyumuzun kirlenmesine göz yummamızı kimse beklemesin

Dipnot:Biz  bu yazıyı hazırlarken bir haber geldi.Karaayit köylülerinin “mera komisyonu kararının iptali “yönünde açtığı davada mahkeme yürütmeyi durdurma kararı almış,bilirkişi raporu istemiş..Bu elbette iyi bir haber ,ama her şey bitmiş değil,biz bu maden firmalarının ne kadar güçlü olduğunu Bergama da,İnay da,Efemçukurunda daha önceden gördük.

papalina 13. sayı

papalina 14. sayı

papalina 15. sayı

Papalina Gazetesi 17. Sayı

papalina 18. sayı

Papalina 19. sayı

papalina 20. sayı

papalina 21. sayı

 papalina 22. sayı

papalina 23. sayı

  papalina 24. sayı

papalina 25. sayi

 

papalina 25. sayi

 Papalina 26. sayı

  

 

 

19/06/2018 Gün Ortalama:182  Bugün 23 Ziyaret var  Sitede 1 kişi var  IP:54.166.141.12