Ayvalık'ta Hava

Canlı Kameralar

SARDALYAM NE HALDESİN, NİCESİN?

Saygıdeğer Papalina okurları Cunda’dan merhaba.

Geçen sayıdaki yazımda sizlere Türkiye’de şuursuzca yapılan “zıpkınla balık avcılığı” ve orkinosların nasıl yakalanıp, kafeslerde nasıl esaret altında tutulduğundan bahsetmiştim. Tabi bu kafeslerin sadece orkinos değil; çipura, levrek, fangri, sargoz, kalkan aklınıza gelen her tür balığı üretmeye başladık. Ve bu kafesler Türkiye’de çok yaygın olarak kullanılmaktadır. Doğadaki yumurtaların da kullanıldığı bu yöntem gerçekten de dikkatle incelenmesi gereken bir yöntemdir. Av yasakları çok isabetli olarak konmamış, daha çok büyük balıkçıyı korur nitelikte düşünülmüş ve uygulanmaktadır. Örneğin, yaz mevsimi sardalye balığının yumurtlama mevsimi olmadığı dönemdir ki bu dönem bu balığın en yağlı ve lezzetli olduğu dönemdir. Bu dönem diğer balıkların avlanmadığı ve ikame edilmesi gereken mevsimde av yasağı kapsamında olan bir dönemdir.

Yani sardalye ne acı bir durumdur ki, av yasağının sona ermesiyle birlikte en yağsız olduğu ve yavruladığı dönemde avlanmaktadır. Bu yanlış uygulama sardalyenin Yunanistan’dan büyük miktarlarda ithal edilmesi sonucunu doğurmaktadır. Yani anlayacağımız gibi av yasakları balıkların yumurtlama dönemleri değil gırgırcıların isteği üzerine konmuştur. Hatta bu yasaklar her sene bu balıkçıların baskılarıyla bazen 1 veya 1,5 ay uzatılmaktadır. O zaman da yavrulu olan balıklar katledilmektedir. Bu korkunç uygulamadan sonraki yıl azalan balığa da hala hayret edilmektedir. Sardalya bile bitmek üzere yağlıyken, çok lezzetli, fakir insanların alabileceği fiyatlarda ve çok büyük miktarlarda avlanan çok önemli bir balıktır. Sardalya nasıl bitirilir denirse Türkiye’nin uyguladığı politikalar en iyi cevaptır. Büyük balıkçılığın baskılarıyla uzayan av mevsimi yumurtlama dönemine girmekte bu da balık popülâsyonunda büyük kırılmalara neden olmaktadır.

Kıyılarımızda sıkıştırma denen (elleme) bir usulle değerli balıklar tüketilmektedir ki, bu usul de yasaktır. Bu avlanma usulü, dalgıç’ın ağın içine sıkıştırılmış balığı dalarak vurma temeline dayanan bir yöntemdir. Tekneler bu kadar büyük olunca av yasakları yanlış zamanlarda uygulanır ve yetersiz olmasına karşın sürekli delinince, tekneler ağlarını devasa büyütünce ve sürekli olarak kıyıya yakın yasak bölgelerde avlanınca, hiçbir şansı kalmayan balığın yok olması için her sene yeni bir ayrıntı eklenmektedir. Sanırım bu sene çinakop veya lüferin boyutunu bir kez daha değiştirerek 14 santime indirdiler. Bu hiç yavrulamamış balığın avlanması demektir ki, zaten de avlanıyordu. Defneyaprağı kadar olan çinakopu, küçük bir çocuğun serçe parmağı kadar tekirleri hep pazarlarda görüyoruz. Av yasağı zamanında avı yasak olan balıklar her yerde satılmakta ve hiçbir takibat yapılmamaktadır.

Başta kafeslerden bahsetmiştim. Hepimizin hakkı olan ve hepimizin ortak malı olan denizlerimizin her yerine isteyen bir balık çiftliği kurabilmektedir. Bu çiftlikler çok ciddi bir kirlilik olmalarının yanı sıra, yapılan yemleme kafesin dışındaki balıkları da etkilemektedir. Bu çiftlik balıklarına ne tür yem verildiği de çok açık değildir ve bu yediğimiz balıkların ne tür sağlık sorunlarına yol açabileceğini de zamanla öğreneceğiz. Henüz erken, önce hastalanmamız gerekiyor, sonra araştırmalar yapılır. Amatör balıkçılar gırgır ve troller, sıkıştırmacı (ellemeciler) ve dalgıçlar bu kadar hür ve sonsuz sorumsuz bir alanda hareket ederken, küçük balıkçı olta büyüklüğünden tutun da teknede eksik olan tek bir can yeleği veya günü bir iki gün geçmiş bir belge nedeniyle büyük cezalara çarptırılabilmektedir. Biz küçük balıkçılar olarak denizlerde hakkımızı korumakla görevli bütün birimlere, koruduğu müddetçe boynumuz kıldan ince her türlü yardımda da sözümüzün arkasındayız. Saygılarımla.

Hasan TOSYA  (CUNDA-BALIKÇI)

Şubat 2011, Sayı:23 

papalina 13. sayı

papalina 14. sayı

papalina 15. sayı

Papalina Gazetesi 17. Sayı

papalina 18. sayı

Papalina 19. sayı

papalina 20. sayı

papalina 21. sayı

 papalina 22. sayı

papalina 23. sayı

  papalina 24. sayı

papalina 25. sayi

 

papalina 25. sayi

 Papalina 26. sayı

  

 

 

24/06/2018 Gün Ortalama:183  Bugün 62 Ziyaret var  Sitede 1 kişi var  IP:54.166.233.99