Ayvalık'ta Hava

Canlı Kameralar

HAYALLER GERÇEK OLMUŞ...

“Cumhuriyet Meydanı ve Çevresi Planlama, Kentsel Tasarım ve Peyzaj Düzenleme Proje Yarışması Sergisi” açılışında BelediyeBaşkanı ile yarışma ve proje sürecini konuştuk.

Röportaj: Hayal GERÇEK

Cumhuriyet Alanının bir yarışma ile düzenlenmesi sürecini, bu sürece katılımın nasıl olduğunu ve  kimlerin fikirleri alındığını özetleyebilir misiniz?

Belediye Başkanı:Ben 29 Mart 2009’dan bugüne kadar her ay bir adım attım. Bir ay Koruma Kurulu, bir ay Meclis, bir ay Kent Konseyi gibi... Hep dolu geçti. Tek bir kişiye yaptırarak veya ihaleler açarak değil yarışmayla, tüm plancıların, tüm mimarların fikrini alan kentin de fikrini alan bir proje ortaya çıkarttık.

Önce halka danışarak yapmayı düşündüm.  2010’un Ocak ayında Kent Konseyi’ne sundum. Kent Konseyi halkın isteklerini belediyeye ilettiği bir platform. Halk ne istiyor burada onu önce araştırdım. Kent Konseyi 3 ay çalıştı bu konuya.Kent Konseyi kim? Kent Konseyi sivil toplum örgütleri, meslek odaları, sendikalar, siyasi partiler, kamu kuruluşlarının tümü ve halk, yani muhtarlar olmak üzere tüm halk orada. Yani düşünün 80 kuruluşun temsil ettiği bir Kurul bunu tartıştı. Söyledikleri şeyler bizim söylediklerimiz tabi ki; meydan olsun, yeşil alan bol olsun, rekreasyonu, günübirlik tesisleri bol olsun... Biz de bunları düşünüyorduk zaten. Kent Konseyi karar aldığında ne olur? Belediye Meclisi’ne gelir, Belediye Meclisi bunu onaylar veya onaylamaz. Belediye Meclisi bunu kendi bünyesinde tartışırken Kent Konseyi kararlarını da görüştü, inceleyerek benimsedi, ilaveler yaptı. Sonunda artık halkın, belediyenin ve kamunun istekleri ortaya çıkmış oldu. 2010’un Mayıs ayında başlayan süreçte yarışma şartnamesi hazırladık, jürimizi kurduk. 6 aylık bir yarışma süreci yaşadık. Yarışmanın sonuçlanması Aralık 2010'u buldu ve proje yarışmasının ilk üç derecesi bundan sonra belli oldu.

 

Peki, halk projeyi benimsedi mi? Yoksa itirazlar geldi mi?

Belediye Başkanı:Eğer biz başlangıçta, Belediye Başkanı ve Belediye Meclisi olarak bir karar alsaydık, halk çok daha fazla eleştirirdi. Çünkü biz dayatmış olacaktık. Ben yarışmayı bilhassa istedim. Çünkü Kent Konseyi ile halkın görüşleri ve yarışma ile Türkiye’deki tüm projecilerin fikri alındı. Yani hepsi katılımcı, ne olması gerektiği konusunda fikirler de katılımcı, yarışma da katılımcıdır.

Bir ihale sonucunda biz bunu gerçekleştirmiş olsaydık, ne istediğimizi tarif etseydik ve bir firmaya verseydik, çok ciddi tepkiler alırdık. Ama inanın bu anlattığım nedenlerle böyle bir sorun yaşamadık.

Kentimizde yeni yarışmalar da olacak mı bunun gibi?

Belediye Başkanı:Yeni yarışma gerektiren şu an bir şey yok ama alan yarattığımızda böyle bir proje yapmayı düşünüyorum. Bunu da yine ihale şeklinde değil, yarışma ile yapmayı düşünüyorum.

Teşekkür ederiz.

Şubat 2011, Sayı:23

papalina 13. sayı

papalina 14. sayı

papalina 15. sayı

Papalina Gazetesi 17. Sayı

papalina 18. sayı

Papalina 19. sayı

papalina 20. sayı

papalina 21. sayı

 papalina 22. sayı

papalina 23. sayı

  papalina 24. sayı

papalina 25. sayi

 

papalina 25. sayi

 Papalina 26. sayı

  

 

 

21/01/2018 Gün Ortalama:142  Bugün 31 Ziyaret var  Sitede 1 kişi var  IP:54.226.179.247