Ayvalık'ta Hava

Canlı Kameralar

BİZİ BARIŞÇILIK KORUSUN NATO DEĞİL

Füze kalkanına gereksinimimiz yok

Son sayımızda çıkan “Neden İran” başlıklı yazımızla ilgili farklı yorumlar yapıldı. Molla rejiminin kabul edilemez edimlerini hatırlatarak karşı çıkanlar yanında Türk kamuoyunda İran konusuna yeni bir açıdan bakmaya başladıklarını belirterek teşekkür edenler de. Yazımızın tek amacı molla rejimine duyulan alerjiden yararlanarak kamuoyumuzda İran’a karşı düşmanlık yaratmaya çalışan emperyalist ülkelerin amaçlarına dikkat çekmekti. Amaçlarını Lizbon’daki Nato zirve toplantısında açığa vurdular. Nato Türkiye’ye füzesavar füzeler konuşlandırmak peşinde.

Yıllardır ülkemizi yönetenler aksi yönde yaklaşımlar sergilemiş olsalar da ülkemizdeki ABD üslerini kamuoyumuz hiçbir zaman içine sindirememiştir. Şimdi de İran’a karşı olduğu – yazıya dökülmemiş olsa da – belli edilen Nato Füze Kalkanı için Türkiye’nin topraklarımızın kullandırılması kamuoyumuza nasıl kabul ettirilecek? Iran’ın adı belgelenmedi diye en çok gürültü yapan Fransa’ya İran neden füze göndersin ki, en geniş ekonomik ilişkisi olan ülke Fransa. Daha da ötesi, saldırıya maruz kalmadıkça İran herhangi bir Nato üyesi Avrupa ülkesine neden saldırsın? Yüzyıllardır kimseye saldırmamış bir ülke İran. Ondan korunmaya çalışan Nato ülkelerinin saldırganlık sicillerine bakılsın bir de. İran’ın sürekli barış dönemine girdiği Yeni Çağ başlarında, sözkonusu ülkeler hem birbirleriyle savaşıyorlardı hem de ulaşabildikleri deniz aşırı ülkelerin hepsini savaşarak işgal ediyorlardı ve 20. yüzyılın başında milyonlarca insanın ölümüne yol açan iki Dünya Savaşı yaşattıktan sonra artık kendi toprakları üzerinde savaşmamaya karar verdiler ve başka iklimlerdeki halkların başına savaş belasını sardılar.

Bugün birbirini yiyen Afrika kabilelerinin beyazların istilasından önceki 300 yıl birbirleriyle savaşmamış olduklarını Batılılar ne kadar saklamaya çalışsalar da gizli kalmıyor. Vahşiler diye tanıtılan bu kabileler sorunları çözmek için reislerini toplantıya gönderip, birbirleriyle anlaşmaya varmadıkça da onların geri gelmelerine izin vermiyorlarmış! Biz de barışın mutluluk, savaşın elem olduğunu bizi yönetenlere kabul ettirelim. Bize saldırması için hiçbir nedeni olmayan bir ülkeye karşı topraklarımıza füze yerleştirtip de saldırı nedeni yaratmayalım.

Nato’dan çıkmanın yolunu bulalım çünkü Nato ülkesi olduğumuz için başımızda hangi hükumet olsa Lizbon’da evet demek zorundaydı. Nato bizi koruyacağına biz de Afrikalıların geçmişte yaptığı gibi barışı korursak, korunmak zorunda kalmayız.

Ayşe S. KIRIKOĞLU

Sayı 22, Kasım 2010 

papalina 13. sayı

papalina 14. sayı

papalina 15. sayı

Papalina Gazetesi 17. Sayı

papalina 18. sayı

Papalina 19. sayı

papalina 20. sayı

papalina 21. sayı

 papalina 22. sayı

papalina 23. sayı

  papalina 24. sayı

papalina 25. sayi

 

papalina 25. sayi

 Papalina 26. sayı

  

 

 

23/06/2018 Gün Ortalama:183  Bugün 30 Ziyaret var  Sitede 2 kişi var  IP:54.166.141.12