Ayvalık'ta Hava

Canlı Kameralar

ALLİANOİDA KİTLESEL BULUŞMA

           Kumla örtülme işlemi devam eden Allianoi antik kentinde, Allianoi Girişim Grubu öncülüğünde çeşitli çevre örgütleri ve demokratik kitle örgütleri tarafından bir buluşma gerçekleştirildi. Ayvalık Demokrasi Platformu, Ayvalık Halkevi, Pir Sultan Abdal Derneği Ayvalık Şubesi, Ayvalık Çevre Koruma ve Güzelleştirme Derneği, ÇYDD üyeleri de pankartlarıyla eyleme katıldı. Buluşmaya bini aşkın kişi katılırken bir grup aktivist Allianoi’nin karşısındaki yola bedenleri ile KURTAR yazdı.

Topluluk adına TTB Genel Sekreteri Feride Aksu Tanık ve Allianoi Girişim Grubu sözcüsü İffet Diler tarafından okunan basın açıklamasında; “1800 yıllık geçmişi, kaplıcasının yanı sıra köprüleri, caddeleri ve sokakları ile dünyanın (hâlâ kullanılabilir durumdaki) ilk suyla tedavi merkezi olan Allianoi’nin bu özellikleri ile dünyada tek örnek olduğu belirtilerek, Mart 2001’de Allianoi’nin I. Derecede Arkeolojik Sit kararı ile koruma altına alınmasına karar veren Kurul, Ekim 2007’de çamur altında bırakılmasına hükmetti. Bergama'nın ikiz kardeşi, Antik çağ tıbbının en önemli merkezlerinden Allianoi, Yortanlı Barajı’na kurban ediliyor” denildi. Bizi duyan var mı? Tarım ve kültür politikalarını, varsa gözden geçirmek isteyenler neredeler? diye sorulan basın açıklamasında, “Allianoi ilk adım!.. Hasankeyf, Munzur, Karadeniz de sırada bekliyor. Gelin, elele verelim; insana, bilgiye, aydınlığa yönelik bu katliamı hep birlikte durduralım. Allianoi Karanlığa Gömülmesin.” çağrısında bulunuldu.

Basın açıklaması insan zinciri oluşturulması ile bitti. Ardından Bergama Kızılavlu’dan yürüyüşle Bergama Müzesine gidilerek Allianoi’den çıkarılan Su Perisi heykeli görüldü.

Eylem boyunca “Yalancı Bakan, İşin Gücün Talan”, “Emeğine, Ülkene, Tarihine Sahip Çık”, “Gerçek Sulama, Gerçek Koruma” sloganları atıldı.

Nebahat DİNLER

Sayı 22, Kasım 2010 

papalina 13. sayı

papalina 14. sayı

papalina 15. sayı

Papalina Gazetesi 17. Sayı

papalina 18. sayı

Papalina 19. sayı

papalina 20. sayı

papalina 21. sayı

 papalina 22. sayı

papalina 23. sayı

  papalina 24. sayı

papalina 25. sayi

 

papalina 25. sayi

 Papalina 26. sayı

 



 

 

 

23/06/2018 Gün Ortalama:183  Bugün 30 Ziyaret var  Sitede 2 kişi var  IP:54.166.141.12