Ayvalık'ta Hava

Canlı Kameralar

ÇAKIRCA BÖYLE BUYURDU DİSPANSERE GEREK YOK 

AKP İlçe Başkanı Melih Çakırca’nın basına yaptığı “Dispansere gerek yok, aile hekimleri ve uzman doktor var” açıklamasına tepki yağdı.

 Sağlık Bakanlığı tarafından Aile Hekimliği'ne geçilmesi gerekçesiyle,  Ayvalık’ta bulunan Verem Savaş Dispanseri'nin kapatılarak, Edremit’e taşımasına tepki gösteren Ayvalıklılar, 7 Ekim 2010 Perşembe günü düzenledikleri yürüyüş ve miting ile  ‘Verem Savaş Dispanserimiz Kapatılmasın’ diyerek yetkilileri uyarmıştı.

Çakırca’nın bu sözlerine karşılık  Tertip Komitesi tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “…Bu konuda Sağlık Bakanlığı yaptığı uygulamalar ile kendisiyle çelişmektedir. Şöyle ki; verem hastalarının kullandıkları ilaçların doktorlar tarafından yazılamayacağı, eczaneler tarafından satılamayacağını ve dispanserlerden ücretsiz alınacağını sağlık kurumlarına tebliğ etmiş bulunmaktadır. Peki, verem savaş Dispanserleri kapatılan hastalar ilaçlarını nereden alacaklar?

Aile hekimlerinin, bu sorunu çözeceğine ilişkin iddialar da çok şaşırtıcı. Ayvalık’ta Aile hekimliği uygulamasında bir hekime ortalama 3 bin hasta düşmekteyken sürekli takip edilmesi gereken tüberküloz hastalarının tedavisi nasıl mümkün olacaktır? Aile hekimliği, sağlıkta özelleştirmenin birinci ayağıdır. Sağlığın piyasalaşmasına çanak tutanlar halkın değil, partilerinin sözcülüğünü yapmaktadırlar.”

 Miting sonunda başlatılan imza kampanyasına ise halk tarafından yoğun ilgi gösterildi. Tertip komitesinin Cumhuriyet Meydanında açtığı imza standında 6 bine yakın imza toplandı.

Toplanan imzalar, Verem Savaş Derneği Başkanı İbrahim Meriç ve yönetim kurulu üyesi Mehmet Gezgin tarafından Ankara’ya götürüldü. Ankara’da Verem Savaş Daire Başkanlığı, “İl sağlık müdürünün kapatma kararı ile ilgili raporu değiştirirse bizler tekrar dispanseri açarız.”demesine karşın ne ilçede ne de ilde çözüm adına hiçbir girişimde bulunulmadı.

Havva TAYLAN

Sayı 22, Kasım 2010 

papalina 13. sayı

papalina 14. sayı

papalina 15. sayı

Papalina Gazetesi 17. Sayı

papalina 18. sayı

Papalina 19. sayı

papalina 20. sayı

papalina 21. sayı

 papalina 22. sayı

papalina 23. sayı

  papalina 24. sayı

papalina 25. sayi

 

papalina 25. sayi

 Papalina 26. sayı

  

 

 

23/06/2018 Gün Ortalama:183  Bugün 30 Ziyaret var  Sitede 2 kişi var  IP:54.166.141.12