Ayvalık'ta Hava

Canlı Kameralar

Ayvalık ta Kadına Yönelik Şiddete Son

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” nedeniyle Ayvalık Cumhuriyet alanında buluşan kadınlar tarafından bir çok etkinlik gerçekleştirildi.

Kadın Cinayetlerine Son

24 Kasım 2010 Çarşamba günü Cumhuriyet Alanında Ayvalık Bağımsız Kadın İnsiyatifince basın açıklaması yapıldı. Son 7 yılda kadın cinayeti oranının yüzde 1400 arttığı belirtilirken, Kadın Cinayetlerinin Son bulması çağrısında bulunuldu.

Sema Tamusta tarafından okunan basın açıklamasında; Kadın örgütleriyle birlikte kadın cinayetlerinin sona ermesi için acil bir eylem planı hazırlanarak uygulamaya geçirilmesi, kadın cinayetleri davalarında “haksız tahrik indirimi” uygulanmaması, şiddet gören, ölümle tehdit edilen kadınların ‘aile meselesi’ denerek evlerine geri gönderilmemesini, tüm yasal haklarını kullanmalarının sağlanması yanında özel önlemler alınarak koruma altına alınması, sığınma evlerinin sayısı 38’den ivedilikle 3800’e, kısa sürede her 7500 kişilik nüfusa bir sığınma evi düşecek sayıya getirilmesi istendi.

25 Kasım Perşembe günü, Cumhuriyet Alanında Ayvalık Bağımsız Kadın İnisiyatifinin geleneksel sokak sergisi vardı. İnisiyatif, her gün gazetelerin 3. sayfalarında yer alan kadın cinayetleri haberlerine dikkat çekmek üzere Ağustos-Eylül-Ekim 2010 aylarında işlenen kadın cinayetlerinin sembolize edildiği bir sergi düzenledi.

45 çift ayakkabı ile her bir ayakkabının altına yazılı olarak konan, hayatttan koparılmış kadınların hikayeleri, izleyenler üzerinde büyük etki yarattı.

 

Kadına Yönelik Şiddet Suçtur

 

Ayvalık Kent Konseyi Kadın Meclisi ile KASAİD tarafından 25 Kasım 2010 Perşembe günü Cumhuriyet Alanında , “kadına yönelik şiddet suçtur” pankartı açılarak bir basın açıklaması yapıldı.

KASAİD başkanı Filiz Karayelli tarafından okunan açıklamada;”Şiddet gelir ve eğitim düzeyi ne olursa olsun farklı toplumlarda ve kültürlerde yaşayan kadınların ortak sorunudur. Şiddet bir halk sağlığı problemidir.. Önlenmesi için gerekli tedbirler alınmalı, ulusal bir strateji oluşturulmalı, alt yapı ve destek programları geliştirilmelidir” denildi.

Avukat Şehber Ferda Demirel, kadını koruyan 4320 sayılı yasal düzenlemeyi anlattı. Konuşmaların ardından Şeref Çetin Tiyatrosu oyun sergiledi.

 

 Şiddet Kader Değildir

Ayvalık’ta Kadın Danışma Merkezi Açılsın

Ayvalık Bağımsız Kadın İnisiyatifi üyeleri 25 Kasım 2010 Perşembe günü Cumhuriyet Alanında yaptıkları imza kampanyası ile Ayvalık’ta bir Kadın Danışma ve Dayanışma Merkezi açılmasını talep ettiler.

Kadına yönelik aile içi şiddetle mücadele etmenin, tüm toplumun görevi olduğunu söyleyen İnisiyatif üyesi Nebahat Dinler; Yerel Yönetimler tarafından, kentte yaşayan her sosyal kesimden kadınların bilgilendirilmeleri, bilinçlendirilmeleri, desteklenmeleri, güçlendirilmeleri ve korunmaları amacıyla kadın danışma merkezleri açılmaktadır. Biz Ayvalıklı kadınlar olarak; Ayvalık’ta ücretsiz hukuksal ve psikolojik danışmanlık hizmeti verilebilmesi için Kadın Danışma Merkezi açılmasını istiyoruzdedi. Toplanan imzalar Ayvalık Belediye Başkanlığına sunuldu.

Ayvalık Bağımsız Kadın İnisiyatifi imza kampanyasının ardından, Kadın Danışma Merkezlerinin çalışmaları ve kadınlara verilen destekler hakkında  bilgi ve deneyimlerin paylaşıldığı bir konferans düzenledi.

04 Aralık Cumartesi Günü Ayvalık Belediyesi İsmet İnönü Kültür Merkezi’de gerçekleşen söyleşiye konuşmacı olarak, İzmir Büyükşehir Belediyesi Kadın Danışma Merkezinden Koordinatör Yardımcısı MELEK SARI, Psikolog ÖZGE KARAKUŞ ile Çanakkale Belediyesi Sosyal İşler Sorumlusu-ELDER- Kadın Danışma Merkezi Yönetim Kurulu üyesi Gülay Sarışen katıldılar.

Özge Karakuş, duygusal ve fiziksel şiddet türlerinin en sık görülen şiddet olduğunu anlatarak, “Sözel saldırı, tehditlerle yıldırma gibi yoksayma da bir şiddettir. ‘Acaba alkolden mi oldu, yoksa bal gibi adam’ derler ancak alkol şiddetin nedeni değil sadece bahanesidir” dedi.

Melek Sarı, kadın danışma merkezinde verilen hizmetleri anlatırken Gülay Sarışen de kurumlar arası işbirliği ile toplum merkezlerinde yaptıkları çalışmaları anlattı. Toplantıya katılan kadınların konuşmacılara yönelttikleri sorularla toplantı çok canlı geçti.

Berin ÖZKAN

Sayı 22, Kasım 2010 

papalina 13. sayı

papalina 14. sayı

papalina 15. sayı

Papalina Gazetesi 17. Sayı

papalina 18. sayı

Papalina 19. sayı

papalina 20. sayı

papalina 21. sayı

 papalina 22. sayı

papalina 23. sayı

  papalina 24. sayı

papalina 25. sayi

 

papalina 25. sayi

 Papalina 26. sayı

  

 

 

23/06/2018 Gün Ortalama:183  Bugün 30 Ziyaret var  Sitede 2 kişi var  IP:54.166.141.12