Ayvalık'ta Hava

Canlı Kameralar

PANORAMA

YENİ HSYK HÂKİM VE SAVCILARI NE ÖLÇÜDE TEMSİL EDİYOR?

HSYK’nin yapısı kürsü hâkim ve savcıları gene büyük ölçüde kurum dışı kaldılar.  YSK seçimde anlamsız bir propaganda yasağı uygulayarak oy sahiplerini bakanlığın hazırlatmış olduğu bürokratlar listesine oy vermek zorunda bıraktı.  YSK aksaklıkları hazırlık süresisin kısa olmasına yoramaz.  Anayasa oylanırken bu seçimin yapılması olasılığının yüksek olduğunu biliyorlardı.  Olasılık yüksek ya da sınırlı, YSK gibi güvenilirliği birinci şart olan bir kurum, şaibeye yol açabilecek her olasılığı bertaraf edecek biçimde yönetilmek zorundadır; doğrudan seçimin ikincil seçime dönüştürülmesini önleyecek yetkiyi kullanması gerekirdi.

HRANT’IN ARKADAŞLARI” GRUBU, OGÜN SAMAST’IN YERİNE YÜCE MAHKEMENİN ÖNÜNE ABİLERİNİN GETİRİLMESİNİ İSTİYOR.

Samast suçu işlediği tarihte 18 yaşından küçük olduğu için çocuk mahkemesinde yagılanacak.  Çocuktan katil yetiştirip suç işleten, onu koruyup arkasına saklananların sanık sandalyesine oturtulmaları istendi.

SÖZ BİTER YUMURTA KONUŞUR

İTÜ 2008 Akademik Yılı açılışında Başbakan R.T. Erdoğan’ı protesto eden 18 öğrenciye verilen hapis cezası İTÜ’de öğrenciler, aileleri, akademisyenler, sivil toplum örgütleri, sendikalar, sanatçılar tarafından kınandı.  Öğrenciler “İTÜ öğrencilerindir,” diyerek aynı hareketi gene yapacaklarını belirttiler.  Eskişehir Anadolu Ünivesitesi öğrencileri de durumu protesto için Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç’a yumurta attılar.

4 Aralık’ta basın açıklaması ve forum yaparak taleplerini dile getirmek isteyen öğrencilere, polisin copla karşılık vermesinden sonra; Ankara’da AKP’li Burhan Kuzu’nun yumurta yağmuruna tutulması Türkiye’nin gündemine oturdu. Öğrenci Kolektifleri üyesi üniversiteli gençler, en çok haklarındaki ‘beyinsizler’ ve ‘Ergenekoncu’ suçlamalarına bozuluyor. Gençler ‘AKP üniversiteyi şov arenası haline dönüştürmeye çalıştıkça yumurtaları atmaya devam edeceklerini’ belirtip, “Söz biter yumurta konuşur” diyorlar.

İLGİLİ BAKAN ŞİLİ’DEN DAHA BECERİKLİYİZ DİYOR AMMA…!

Becerimizi uygulayabilmek için gerekli yasal yapısal önlemler karşılanıyor mu?  Maden Mühendisleri Odası Başkanı Mehmet Torun 400 yeraltı işletmesinin bulunduğu ülkemizde, yalnız dört madende 20 işçinin 55 saat yaşayabileceği sığınma odası bulunuyor.  Sığınma odası olmadan Şili’yi nasıl yaya bırakacağımızı da açıklasalar iyi olur herhalde… 

CHP 18 ARALIK KURULTAYINA HAZIRLANIYOR.

Toz duman ortadan kalkacak mı; hava tahmini büsbütün mü güçleşecek bakalım.   Eski yönetimle yeni yönetim ateşkes durumunda gözüküyor.  Daha eski küskünler, eski yönetimin partiden uzaklaştırdıkları, eski CHP ve DSP milletvekillerinin bir bölümü partiye dönmek istiyor.  Kılıçdaroğlu kimseye adaylık vaadinde bulunmadığını söyledi.  İşte bu çok önemli!  Kılıçdaroğlu’nun temasları partinin rotası hakkında bugüne kadar hep çelişki yarattı.  Danışmanlarının her biri ayrı ideolojiyi temsil ediyor.  Öyleyse geri dönenlerin partinin rotasıyla ilgili bir beklentileri olmaz herhalde.  Gönüllerinden eli kulağındaki seçimde ikinci büyük partiden aday olmak geçiyorsa, kurultay çok hararetlenebilir.

 YARGITAY BAŞSAVCISINDAN MUHTIRA GİBİ BEYANAT

Partiler türban konusunda ortak bir çözüm ararken; YÖK sınavlarda ‘başı açık olma’ zorunluluğunu kaldırırken; Fahrünnisa Gül ilkokul çağında türbanın söz konusu edilmesinin abes olduğunu beyan edip Cumhurbaşkanı tarafından onaylanırken; Yargıtay Başsavcısı yüksek öğretim kurumlarında öğrencilerin türban kullanımına geçerlik tanıyacak bir yasal düzenlemenin laiklik ilkesine aykırı olacağını belirterek “Bundan sonraki siyasi… sorumluluklar tüm siyasi partilere ait olacağı…” diyerek gözdağı verdi. Soldaki partilerden ÖDP. EMEP, SP, EDP yetkilileri, açıklamayı siyasete müdahale olarak gördüklerini belirtirken TKP yetkilisi açıklamadan yana görüş belirtti.

 AYİM GENERALLERİN AÇIĞA ALINMASINA KARŞI ÇIKMADI.

Askeri Yüksek İdare Mahkemesi Askeri Başsavcının açığa alınan üç general hakkında yürütmeyi durdurma talebine görevsizlik kararı verdi. 

 İZMİR BAROSUNA İLK KADIN BAŞKAN

Çağdaş Avukatlar Grubu’nun adayı Sema Pekdaş altı erkek adayı geride bırakarak başkanlığa seçildi.  102 yıllık baronun ilk kadın başkanını kutluyor,   Manisalı gençlerin haklarını savunurken izlemiş olduğu kararlı yaklaşımın Sayın Sema Pekdaş’ı yeni görevinde de başarıya götüreceğine inanıyoruz.

 KCK EYLEMSİZLİK SÜRESİNİ SEÇİMLERE DEĞİN UZATTI.

KCK kararını açıklarken eylemsizliğin devamı için öne sürülen koşulları yineledi.  PKK’nın politikasını onaylamayan TAK adlı Kürt örgütüTaksim eylemini kendi inisiyatifiyle gerçekleştirdiğini açıkladı. 

WIKILEAKS BELGELERİ HERYERDE KONUŞULUYOR.

Belgeler hakkında fikir belirtmek için henüz erken gibi görünmekle birlikte dünyanın değiştiğini belgelediği kesin.

ŞİİRİN HARİKA ÇOCUĞU ARİF DAMAR’I KAYBETTİK

Yıkılmayıp ayakta kalan “Barikat” Arif Damar’ı kaybettik.Karacaoğlan, Dadaloğlu, Pir Sultan Abdal gibi sade ve kendine özgü bir dil yaratan şair yazar Arif Damar, bize “Gitme Kal” şiiri ile seslenirken şimdi aynı şiirle biz kendisine sesleniyoruz.

Gitme Kal...

Nice nice acıları aklına getir//Bunca yoksulluğu aklına getir /Gözyaşlarını aklına getir 
"GİTME KAL" var yok dinlemez bir çocuk isteğidir /Gitme aklına getir... 


YOLDAŞLARI NİHAT SARGIN’I KARANFİLLERLE UĞURLADI

Türkiye sosyalist hareketinin önemli isimlerinden, Türkiye İşçi Partisi'nin Genel Sekreteri ve Türkiye Birleşik Komünist Partisi kurucularından Nihat Sargın 83 yaşında İstanbul'da hayatını kaybetti.

Sargın, uzun sosyalizm mücadelesi boyunca pek çok kez tutuklandı, 12 Eylül darbesinin ardından 7 yıl sürgünde yaşamak zorunda kaldı. Her türlü zorluğa rağmen sosyalizm uğrana mücadele etmekten vazgeçmedi. Sargın’ın kurucusu olduğu ve bir dönem başkanlığını yaptığı Türkiye Sosyal tarih Araştırma Vakfı’nın (TÜSTAV) hazırladığı anma kartında şöyle yazıyordu; “Nihat Sargın(1927- 2010) 62 yıldır bağımsızlık, demokrasi, sosyalizm mücadelesinin yürekli, coşkulu, sevgi dolu üyesi, her daim davanın emektarı...”

ON YIL SONRA O’NSUZ...

Paris’te sürgünde ölen Ahmet Kaya, ölümünden 10 yıl sonra ilk kez müzik, şiir, dans ve belgesel gösterimiyle anıldı. Gecede, yönetmen Ümit Kıvanç’ın “Uçurtmam Tellere Takıldı” adlı Ahmet kaya belgeselinin Türkiye’deki ilk gösterimi yapıldı. Gülten Kaya,” Ahmet Kaya sürgünde kaybettiğimiz son sanatçı olsun istiyoruz. Bu amaçla Türkiye’nin renklerini ve seslerini bir araya getrimeya çalıştık” dedi.

Sayı 22, Kasım 2010 

papalina 13. sayı

papalina 14. sayı

papalina 15. sayı

Papalina Gazetesi 17. Sayı

papalina 18. sayı

Papalina 19. sayı

papalina 20. sayı

papalina 21. sayı

 papalina 22. sayı

papalina 23. sayı

  papalina 24. sayı

papalina 25. sayi

 

papalina 25. sayi

 Papalina 26. sayı

  

 

 

23/06/2018 Gün Ortalama:183  Bugün 30 Ziyaret var  Sitede 2 kişi var  IP:54.166.141.12