Ayvalık'ta Hava

Canlı Kameralar

AİLE HEKİMLİĞİ

Koruyucu ve geliştirici sağlık hizmetleri veren Sağlık ocaklarının yerini alan aile hekimliği uygulaması, Balıkesir’de 11 Ekim’de başladı. İl genelinde 313 doktorun görev yapacağı sistemde yurttaşların ücretsiz tıbbi takibinin yapılması ve ilk basamak sağlık hizmetlerini alması öngörülüyor.

İl genelinde olduğu gibi Ayvalık’ta da, Sağlık Ocakları boşaltılarak aile hekimliği uygulamasına geçildi. Ne kadar aile hekimine ihtiyaç olduğunu her ilde valilik ve bakanlık birlikte belirliyor. Ayvalık için aile hekimi başına yaklaşık 3200–3300 kişi düşecek şekilde bölünme yapılarak altı tane Aile Sağlığı Merkezi belirlendi.

 Bir hekim ve bir sağlık elemanı bir Aile Sağlık Merkezi birimi açabiliyor. 1nolu Nejat Sarlıcalı ASM (Aile Sağlık Merkezi) ve 2 Nolu ASM’ de beşer aile hekimi,3 Nolu Enver Güreli ASM’ de bir aile hekimi, 4 No’lu Altınova ASM’ de 4 aile hekimi,5 Nolu Küçükköy ASM’ de 2 aile hekimi ve 6 Nolu Bağyüzü Köyü ASM’ de bir aile hekimi olmak üzere Ayvalık genelinde toplam 18 aile hekimi görev yapacak.

Aile Hekimliği uygulaması başlar başlamaz, sorunlar da başladı. Yeniköy, Akçapınar, Tıfıllar, Çamoba, Hacıveliler, Karaayıt köyleri, Aile hekimliği uygulamasında Bağyüzü Köyüne bağlandı. Ancak köylüler bu durumdan şikayetçi. Çünkü bu köylerde yaşayanlar, Bağyüzü köyüne ulaşmakta zorluk çekmekteler. Oysa Ayvalık’a her gün minibüsleri çalışan köylüler Ayvalık’a çok daha kolay ulaşabiliyorlar. Şimdilik köylerine haftada bir doktor geliyor, eczacılar da kendi aralarında oluşturdukları sıra ile reçeteleri alıp ilaçlarını teslim ediyorlar. Muhtarlık binası da muayene odası olarak kullanılmakta. Ancak köylüler haftanın bir gününün dışında hastalandıklarında çok büyük sıkıntı çekeceklerini belirtiyorlar.  

Ayvalık 1 Nolu Sağlık Ocağı ise idari bina olarak Toplum Sağlığı Merkezi’ne dönüştürüldü. Aile hekimliği uygulamasına geçmeyen hekim ve sağlık çalışanları, Toplum Sağlık Merkezinde ya da Devlet Hastanelerinde görevlendirildi.

Balıkesir İl Sağlık Müdürlüğü'nün www.balikesir.saglik.gov.tr adresinden TC kimlik numarasıyla aile hekiminizi öğrenmeniz mümkün. Zorunlu olmadıkça üç aydan önce hekim değiştirmek mümkün değil. Yeni bir il ve ilçeye taşınanlar istedikleri hekime kayıt olabiliyorlar.Aile hekimine gitmek ücretsizdir.  Ancak Aile hekimi sevk etmeden -acil durumlar hariç- hastaneye gidenler katkı payı ödemek zorundalar.

Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık(sız) Sigortası Yasası ile dayatılan Aile Hekimliği, toplumun sağlık sorunlarını çözecek gibi görünmüyor. Hem sağlık çalışanları hem de halk sağlık konusunda olumsuz etkilenecektir. Koruyucu hekimliğin ortadan kaldırılması ile sağlık hizmetleri piyasalaştırılacaktır.

Almanya'da aile hekimliği çöküyor

Almanya’da 130 yıl önce başlayan aile hekimliğine dayalı sağlık sistemi çökmüş durumda. Çünkü hekimler kendilerine izin verilen bütçeyi aşmamak için daha basit ve ucuz tahlillere yöneliyorlar, özel sağlık sigortası olanlara öncelik veriyorlar ve ilaç yazarken sigorta şirketlerinin anlaşmalı oldukları firmaların ürünlerine öncelik vermek zorunda kalıyorlar. Almanya’da artık daha iyi bir sağlık hizmeti almak için özel bir sağlık sigortasına üye olmak gerekiyor. Kısaca, ne kadar paran varsa o kadar sağlık!

Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) Uygulamaya Karşı

SES Genel Merkez tarafından 4 Kasım 2010 tarihinde yapılan basın açıklamasında; “Bu sistemin uygulandığı Almanya gibi gelişmiş bir ülke bile bunun bedelini ödeyemiyor ve sistem çöküyor. Her işin başı sağlıksa sağlıkla oynamak bütün bir toplumun hayatıyla oynamaktır. Henüz yolun sonuna gelmeden tüm bu uygulamalardan vazgeçin.” çağrısında bulunuldu.

Havva TAYLAN

Sayı 22, Kasım 2010 

papalina 13. sayı

papalina 14. sayı

papalina 15. sayı

Papalina Gazetesi 17. Sayı

papalina 18. sayı

Papalina 19. sayı

papalina 20. sayı

papalina 21. sayı

 papalina 22. sayı

papalina 23. sayı

  papalina 24. sayı

papalina 25. sayi

 

papalina 25. sayi

 Papalina 26. sayı

  

 

 

23/06/2018 Gün Ortalama:183  Bugün 30 Ziyaret var  Sitede 2 kişi var  IP:54.166.141.12