Ayvalık'ta Hava

Canlı Kameralar

HANGİ KIŞ TEMİZ BİR HAVA SOLUYACAĞIZ

Yine kış geldi çattı; karbon monoksit, kükürt dioksit, havada asılı partiküller maddeler vb. diğer gazların oluşturduğu ağır hava kütlesi Ayvalık şehir merkezinin üstüne adeta bir karabasan gibi yine çökmekte.

Ayvalık; coğrafi yapısı, dar sokakları ve bitişik nizam evleri ile kış aylarında hava kirliliğine uygun bir ortam sağlayan bir kentimizdir. Nitekim burada bugüne kadar hava kirliliği ölçümleri yapılmamış olsa da hava kalitesinin bozulduğu herkes tarafından görülmekte ve hissedilmektedir.                                                                                                                           

Hal böyleyken, kentimizdeki hava kirliliğine çözüm bulma yönünde hiçbir çabanın olmadığını görmekteyiz. İlçemizin bağlı olduğu Balıkesir il merkezinin sabit ölçüm kabinlerinde hava kirliliği ölçümleri düzenli olarak yapılırken, Ayvalık Belediye Başkanı Hasan Bülent Türközen’in bu ölçümlerin yapılacağına dair bir sözü olmasına karşın, bugüne kadar herhangi bir ölçüm yapılmamış ve bu yönde de hiçbir ölçüm talebi olmamıştır.

Sorunun önemi ve aciliyeti itibariyle her yıl yaptığımız gibi şimdi de hava kirliliğinin çözümü yönündeki önerilerimizi sıralıyoruz. Bu öneriler aynı zamanda bu kentte yaşayanlar olarak hakkımız ve de haklı talebimizdir. Çünkü Ayvalık’ımızı seviyoruz. Sevmek sahiplenmek ve emek vermektir.

Hava kirliliğini oluşturan tespitlerimiz ve çözüm önerilerimiz şöyle;

* Ayvalık’ın topografik özellikleri ve dokusal yapısı dikkate alındığında kış sezonu için kullanılması gereken yakıtlara göre 2.grup ilçeler arasında olmaması ve yakıt olarak kullanılan kömürlerin kalitesinin yüksek olması gerekir.

* Şehre giren kömürler Belediye tarafından denetlenmelidir.

* Sosyal Yardımlaşma Vakfı tarafından dağıtılan kömürler düşük kalitededir.500’er kilo olarak dağıtılan bu kömürlerin daha az kiloda da olsa kalitesi yüksek kömür olarak dağıtılması hava kirliliğinin önlenmesi konusunda katkı sağlayacaktır.

* Yakıt olarak kullanılan prina mutlaka yağı alınmış ve kurutulmuş olmalıdır. Genelgede belirtilen standarda uygun olarak paketlenip, kontrolleri yapılarak satışa sunulmalıdır. Dökme olarak dağıtılmasına izin verilmemelidir.

* Hava kirliliği ölçümü mutlaka yaptırılmalı, halkın duyarlılığının arttırılması için bu ölçüm sonuçları günlük olarak duyurulmalıdır.

* 2010/14 sayılı Hava Kirliliğinin Kontrolü ve Önlenmesi genelgesine mutlaka uyulmalıdır.

Kirli havanın insan sağlığı üzerinde yaratmış olduğu olumsuz etkileri de şöyle;

  • Bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olur,

  • Kanın oksijen taşıma özelliğinin azalmasına sebebiyet verir,

  • Sinir ve akciğer sistemlerini olumsuz etkiler, fonksiyonlarını azaltır,

  • Çocuklarda beyin zararlarına sebebiyet verir, Akciğer dokusunu erken yaşlandırır.

Yukarıda anlatmaya çalıştığımız bu hava kirliliğinin kentimize ve burada yaşayan insanlara ne denli zarar verdiği ortadadır. Bu çok önemli sorunun muhatabı yerel yönetimdir, sağlık kurumlarıdır, mülki idaredir. Çözümü getirecek olanlar, yine onlardır. 

Ayvalık’ımızın bu önemli sorununun çözümü yolunda takipçi olmaya devam ediyor ve de olmaya devam edeceğiz. Kışları zehir solumadığımız bir Ayvalık özlemiyle.

Ahmet KÖKEN 

Sayı 22, Kasım 2010 

papalina 13. sayı

papalina 14. sayı

papalina 15. sayı

Papalina Gazetesi 17. Sayı

papalina 18. sayı

Papalina 19. sayı

papalina 20. sayı

papalina 21. sayı

 papalina 22. sayı

papalina 23. sayı

  papalina 24. sayı

papalina 25. sayi

 

papalina 25. sayi

 Papalina 26. sayı

  

 

 

22/06/2018 Gün Ortalama:182  Bugün 64 Ziyaret var  Sitede 1 kişi var  IP:54.81.197.24