Ayvalık'ta Hava

Canlı Kameralar

BU DENİZ BİZE LAZIM DEĞİL Mİ

Saygıdeğer Papalina okurları Cunda’dan merhaba.

Türkiye’de uzun yıllardır zıpkınla balık avlayan ve amatör olduğunu savunan bir kısım avcı, vurduğu balığı satmaktadır. Sorunun en önemli kısmı bu kişilerin balıkları vururken kullandıkları yöntemdir. Gece dalıyor ve ışık kullanıyorlar. Kaldı ki bu hem yasak, hem ahlaki, hem de vicdan sahibi olan bir kişinin yapacağı bir iş değil. Ve de küçük balıkçının ekonomik haklarını elinden alan bir davranış. O balıklardan hiçbir vergi vermeden büyük kazanç sağlıyorlar. Bu dalgıçlar, Anamur’dan tutun, Kekova, Datça, Foça, Gökçe Ada’nın insan eli değmemiş kayalıklardan ta Enes’e kadar birçok kişinin bilmediği en ücra köşelere kadar dadanmış ve kullandıkları ışık sayesinde karşılarında felç olmuş gibi duran (orfoz, sinarit, sargoz, çipura, akya, levrek) aklınıza gelen ekonomik değeri olan her balığı avlıyorlar. Kimi yerde bunları uyaran küçük balıkçıyı tehdit dahi ediyorlar. Küçük balıkçı bu ülkenin belki de organize olmamış en uysal ve aynı zamanda hakkı en çok gasp edilen insanıdır. Bu kişilerden birkaç yazım öncesi de bahsetmiştim, yani bu tür amatörlerden. Ama hala elini kolunu sallaya sallaya gözümüzün önünde gezmekteler ve böyle giderse gezecekler, katliam yapmaya devam edecekler.

Daha önceki yazılarımdan birinde konu ettiğim trol ve gırgır konusuna tekrar dönmek istiyorum. Trol ve gırgır tekneleri çok sayıda ve de devasa büyüklükteler. Bizim sularımız (özellikle de kanunlara hiç uyulmadan avcılık yapıldığı için, istisnalar hariç) bu büyüklükteki tekneleri kaldırmamakta ve taşıyamamaktadır. Akdeniz zaten önceden beri narin ve çok zengin olmayan bir denizdir. Devasa trol ve gırgır tekneleri son sistem sonar ve radarlarla donatılmış yüksek teknolojiye sahiptirler. Bu teknolojiyi yapan Japonlar bile kendi denizlerinde bu devasa cihazları kullanmamaktadırlar. Ayvalık Limanından açılan bir gırgır teknesi hemen hemen Behramkale açıklarındaki balık sürüsünü görebiliyor. Bu balıkların boyutunu ve miktarını anlayabiliyor ve o devasa ağlarla hiçbir şans tanımadan yakalıyor. Yerel küçük balıkçının kendi ekmeğini koruması için denize attıkları hurda arabaları bile bir ceviz kabuğu gibi yukarı çekiyor. Bunların lamba kayıklarına yasal olarak verilen 8000 watt yerine, çok daha büyük voltajda ışık yakıyorlar ve deniz geceleyin tıpkı bir film seti gibi ışıklar içinde kalıyor. Işığı gören balık su üstüne çıkıyor, tutulan tutuluyor, kalanlarda kör olup telef olup gidiyor. Bunları denetleyen kurum, belirli günlerde denizde olduğundan ki bu işleri yapanlar iyi biliyor, zaten çıkılsa da telefonlarla bir şekilde bildiriliyor ve böyle deniz her gün olduğu gibi katledilmeye devam ediyor.

Şimdi de ülkemizin deniz ve balıkçılığının diğer bir sorununa değinmek istiyorum.      Akdeniz’de; Antalya ve Kıbrıs arasında orkinosların en önemli buluşma ve yumurtaları dölleme alanlarından biri bulunmaktadır. Bu orkinos, Japonların suşi için bayıldığı çok değerli mavi orkinostur. Burada bu balıklar tam da üreme döneminin ortasında yumurta bırakır ve yumurtalar döllenirken denize sardalye, kan ve balık artıkları dökülerek yüzletilmekte, yani su üstüne çıkarılarak devasa gırgır ağlarınla çevrilerek çok büyük miktarlarda yakalanarak, denizde yüzen dev kafeslere konulmaktadır. Bu orkinoslar aklınıza gelebilecek her kıyı şeridimize taşınarak bu kafeslerde 200-300 kilo olduğunda Japonlara satılmaktadır. Bu balık kafesleri çevrede büyük bir kirlilik yaratmakta ve Akdeniz’in en büyük besin zincirlerinden biri olan orkinosun bu kadar büyük sayılarda doğal yaşamdan alınarak esaret altında büyütülmesi, besin zincirinde kalıcı hasarlara yol açmıştır ki, bunun bir kısım sonuçlarını başımıza geldiğinde anlayacağız. Bu korkunç orkinos avcılığının ne gibi olumsuz etkileri olabileceğine dair bir araştırma yapılmış mıdır? Tabi ki, hayır. Acele etmeyelim, bir gün yapılacaktır bu araştırmalar. Daha denizlerimizde birkaç yüz tane orkinos var. Şöyle bir iki tane kalsın, sonra düşünürüz. Saygılarımla.   

Hasan TOSYA  (Balıkçı-CUNDA)

Sayı 22, Kasım 2010 

papalina 13. sayı

papalina 14. sayı

papalina 15. sayı

Papalina Gazetesi 17. Sayı

papalina 18. sayı

Papalina 19. sayı

papalina 20. sayı

papalina 21. sayı

 papalina 22. sayı

papalina 23. sayı

  papalina 24. sayı

papalina 25. sayi

 

papalina 25. sayi

 Papalina 26. sayı

  

 

 

22/06/2018 Gün Ortalama:182  Bugün 63 Ziyaret var  Sitede 2 kişi var  IP:54.81.197.24