Ayvalık'ta Hava

Canlı Kameralar

AYVALIK ZEYTİN HASAT GÜNLERİ

Ayvalık Belediyesi ile Ayvalık Ticaret Odası tarafından ortaklaşa organize edilen 6. Zeytin Hasat Günleri etkinlikleri, 22.10.2010 Cuma günü İsmet İnönü Kültür Merkezi'nde kurulan geleneksel Zeytin Pazarı'nın açılmasıyla başladı.

Zeytinyağı Pazarı'nda Kültür Merkezi'nde kurulan stantlarda 16 ulusal ve yerel firmanın ürünleri tanıtılırken, ziyaretçiler yeni hasat Ayvalık sızma zeytinyağını alma şansına sahip oldular. Ayvalıklı Ressam Metin Benek'in resim sergisi izlenirken, Aynur Tartan'ın yazdığı "Bak Mutfakta Kim Var!" adlı yemek kitabının tanıtımı yapıldı.

Cumartesi günü Mutlu Köyü'ndeki Nostalji Bahçesi Çiftliği'nde düzenlenen etkinliklerde konuklarla birlikte zeytin hasadını yapıldı. Ardından Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi (UZZKK) Başkanı Mustafa Tan ile Dünya Gazetesi Tarım Yazarı Ali Ekber Yıldırım'ın konuşmacı olarak katıldığı "Zeytin Altından Değerlidir" temalı söyleşi gerçekleştirildi.

Ali Ekber Yıldırım şöyle konuştu; “Ben tarım konusunda yazı yazan bir gazeteciyim. Elbette tarımdan, çevreden, doğadan, üreticiden yana tarafım… Zeytinin ve altının buluşma noktası toprak. Biri toprağın altında diğeri üstünde. Altın rezervi olan ve tükenen bir kaynak, zeytin ise, binlerce yıl yaşayan ve ürün veren bir kaynak.   Madencilik faaliyeti, zeytine, doğal yaşama, çevreye, biyoçeşitliliğe ciddi zarar verebiliyor. Bu durumda bir tercih yapmak gerekiyor.Bu tercihi de değerli olandan, insanlık için yararlı olandan yana yapmak en doğrusu. Hem ekonomik olarak hem de yaşam için yerin üstündeki yerin altındakinden daha değerli. Yani zeytin altından daha değerli.”

Ayvalık Ticaret Odası Başkanı Rahmi Gencer, Ayvalık Zeytin Hasat Günleri'nin artık geleneksel hale geldiğini belirterek, "Türk halkına zeytinyağını tanıtmak lazım. Ayvalık, bu işin lokomotifi oldu" dedi. Madencilik yapan çok uluslu şirketlerin, Zeytinlik alanlara göz diktiğini ileri süren Gencer şöyle konuştu: "Onlardan ve yöneticilerimizden sadece Zeytincilik Kanunu'nu değiştirmemelerini istiyoruz. Bu yörenin topraklarında altın varmış. Altın ancak siyanürle çıkartılabiliyor. Bunu istemiyoruz. Egeli milletvekillerinden destek istiyoruz."

Söyleşi ardından konuklara Tolga Çandar’ın seslendirdiği Ege müzikleri eşliğinde Ayvalık'a özgü lezzetler sunulurken, ikram edilen erken hasat zeytinyağları, lezzeti ve kokusuyla damaklarda hoş bir tat bıraktı. Mutlu Köyü kadınlarının hazırladığı keşkek ve pilav ayrı bir renk kattı.

Etkinlikler Pazar günü Cunda Adasında düzenlenen kitap tanıtım toplantısıyla son buldu. Gazeteci Celal Başlangıç ‘Trilye’den Derik’e Adatepe’den Yusufeli’ne Hayat Ağacıyla Yaşayanlar’ adlı bir kitabını imzaladı. Ana Gıda tarafından yayınlanan kitaptaki fotoğraflar Tolga Sezgin’e ait.

Halil COŞKUN

Sayı 22, Kasım 2010 

papalina 13. sayı

papalina 14. sayı

papalina 15. sayı

Papalina Gazetesi 17. Sayı

papalina 18. sayı

Papalina 19. sayı

papalina 20. sayı

papalina 21. sayı

 papalina 22. sayı

papalina 23. sayı

  papalina 24. sayı

papalina 25. sayi

 

papalina 25. sayi

 Papalina 26. sayı

  

 

 

22/06/2018 Gün Ortalama:182  Bugün 79 Ziyaret var  Sitede 2 kişi var  IP:54.158.15.97