Ayvalık'ta Hava

Canlı Kameralar

Dispanserime Dokunma

Sağlık Bakanlığı tarafından Aile Hekimliği'ne geçilmesi gerekçesiyle, Ayvalık’ta bulunan Verem Savaş Dispanseri'nin kapatılarak, Edremit’e taşımasına tepki gösteren Ayvalıklılar, düzenledikleri yürüyüş ve mitingde Verem Savaş Dispanserimiz Kapatılmasın’ diyerek yetkilileri uyardı.

Ayvalık halkının katkılarıyla 1968 yılında açılan dispanserin kapatılması kararı alındıktan sonra, Ayvalık Verem Savaş Derneği, Ayvalık Halkevi, siyasi partiler, meslek örgütleri, sendika, dernek ve sivil toplum kuruluşları öncülüğünde bir eylem planı hazırlandı.
Bu eylem planı çerçevesinde Sağlık Bakanlığı ile TBMM ve konuyla ilgili bürokratlar faks yağmuruna tutuldu. Dispanserin kapatılmasına karşı, eylem planının ikinci aşaması 7 Ekim 2010 günü hayata geçirildi.

Ayvalık’taki miting için Marina önünde saat 12.00’de toplanan ilçedeki siyasi partiler, meslek örgütleri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve vatandaşlar,” Verem Dispanserle Önlenir”, “ Bu Dispanser Ayvalık’ın Malıdır”,” Türkiye’nin Örnek Dispanseri Ayvalık’ta”, “ Sağlık Haktır Satılamaz”, “ Dispanserimize Dokunmayın” dövizleri ve “Dispanseri Kapatan Verem Olsun”, “Paralı Sağlık Ölüm Demektir” “ Dispansere Dokunan Eller Kırılsın”, “ Ayvalık, Dispanserine Sahip Çık” sloganları eşliğinde başlattıkları yürüyüşü Cumhuriyet Meydanı’nda tamamladı.

Mitinginde konuşma yapan Ayvalık Verem Savaş Derneği Başkanı İbrahim Meriç özetle; “Ülkemizde verem savaşı 1918 yılında gönüllü kuruluşların çabaları ile başlamıştır. Ülkenin 1. derecede önemli sağlık sorunu olması nedeniyle kurulan verem savaşı derneklerinin sayıları giderek artmış ve 1948 yılında 48 mahalli derneğin birleşmesi ile “Türkiye Ulusal Verem Savaşı Derneği” kurulmuştur. 1950’lerden sonra birbirini takiben bulunan etkili verem ilaçları ile hastaların şifa bulma imkanlarının doğması ile “tedavi hizmetleri” de verem savaşında önemli bir yer almıştır. O yıllarda verem savaşı programının en önemli amaçlarından biri de “mevcut hastaların mümkün olduğunca erken teşhisi” olmuştur. 1992’lerden sonra birçok ülkede yeniden hastalığın arttığı görülmüştür. Ayrıca mevcut hastalar içinde ilaçlara dirençli olanların sayıları da giderek artmaktadır.

Verem Savaşı Dispanserlerin azaltılarak birer ikişer kapatılması Sağlık Bakanlığı'na ayrılan bütçede belki bir rahatlama sağlayacak, ama ülkede 15 Milyon enfekte olmuş kontrol altında tutulan hastalar başıboş kalacak ve tekrar hastalığı topluma yayacaktır. Verem Savaşı Dispanserlerinde çalışan seminer ve kurslardan geçmiş eğitimli personel  de yok edilip dağılacaktır.” dedi.

Türkiye Ulusal Verem Savaşı Dernekleri federasyonu Yönetim Kurulu üyesi Nevzat Yarar ise, “ Ayvalık Dispanserinin kapatılması ile bir yoksul hastalığı olan tüberküloz hasta ve yakınları ulaşım zorluğu çekerek Edremit ilçesine gitmek mecburiyetinde kalacaklardır. İlçe dispanserleri kapatıldıktan sonra verem hastalarının teşhi için illere sevkinde birçok güçlükle karşılaşılacağından birçok hastanın bölge dispanseri olan bu yerlere gidemeyeceği aşikardır. Sağlık hizmetlerinde mesafe önemli bir belirleyicidir” dedi.

Miting sonunda başlatılan imza kampanyasına yoğun ilgi gösterildi. Cumhuriyet Alanında açılan stantta, üç gün boyunca toplanan binlerce imza Sağlık Bakanlığına götürülecek.

Berin ÖZKAN

Eylül 2010, Sayı:21 

papalina 13. sayı

papalina 14. sayı

papalina 15. sayı

Papalina Gazetesi 17. Sayı

papalina 18. sayı

Papalina 19. sayı

papalina 20. sayı

papalina 21. sayı

 papalina 22. sayı

papalina 23. sayı

  papalina 24. sayı

papalina 25. sayi

 

papalina 25. sayi

 Papalina 26. sayı

  

 

 

24/06/2018 Gün Ortalama:183  Bugün 62 Ziyaret var  Sitede 1 kişi var  IP:54.166.233.99